Fotoğraf: Özgür Bakır / Sandalyee Mutfak Şefi Erkan Yeşil

Sandalyee Brasserie: Tadı Damakta Kalan Renkli Bir Mutfak Hikayesi

Favorilerime
Ekle

Menü çeşitliliğinin servisten dekorasyona kadar yansıdığı "brasserie" kavramını “fine cuisine” anlayışı ile destekleyen renkli ve çılgın bir mutfak. Tabak sunumlarında da kendini belli eden sıra dışı ve rafine bir yemek anlayışı.

cheesecake-kesfet-banner-ocak-2022

Damak tadımızın alışık olduğu tatları, yeniden yorumlayıp hayli renkli ve çeşitli bir menü oluşturan Sandalyee Brasserie’ye Yemek.com olarak konuk olduk. Eğitmen şef Erkan Yeşil ve mutfak ekibinin elinden çıkan Sandalyee Brasserie tariflerinin ağız sulandıran püf noktalarını sizler için not aldık.

Sandalye Brasserie Etiler

Fotoğraf: Özgür Bakır / Sandalye Brasserie Etiler

Büyüklü küçüklü farklı oturma alanlarının oluşturulduğu, aydınlatmaların aynalarla desteklendiği, gazete, kitap ve farklı yerlerden alınmış bibloların vitrinleri kuşattığı, renkli çizimlerin duvarları süslediği, oldukça yeni, geniş bir oyun alanı, ayrı bir dünya Sandalyee Brasserie.

Sandalyee Etiler Oturma Düzeni

Fotoğraf: Özgür Bakır / Sandalyee Etiler Oturma Düzeni

Dekorasyon anlayışı ve rahatlığıyla da fark yaratan mekanın mutfağı uzun yıllar boyunca Mutfak Sanatları Akademisi’nin eğitmen şefliğini yapan Erkan Yeşil ve ekibine emanet. Yemek yapmaya aşkla bağlı olduklarını ve yemeğe kimlik kazandırmak üzerine yola çıktıklarını vurgulayan ekip üyeleri hayli kalabalık. Mutfak kendi içinde bölümlere ayrılmış durumda. Özellikle pastane ve fırın bölümünden yükselen kokular hayli davetkar. İtalyan mutfağının gözdesi zeytinli, karamelize soğanlı, biberiyeli focaccia’ların methi dilden dile yayılıyor (sepet sepet isteyin masaya). Fırından çıkan çeşit çeşit, sıcacık ekmekler mekanın arka bölümünde yer alan büfede sergileniyor.

Sandalyee Etiler

Fotoğraf: Özgür Bakır / Sandalyee Ekmek Büfesi

Menü farklı mutfakları keşfetmenizi sağlayan yemekli dünya atlası tadında. 100’ün üzerinde sunum arasından seçim yapmak hayli zor. Fırından yeni çıkmış simitten yapılan sandviç çeşitleri, yöresel ürünlerin süslediği kahvaltı tabakları, farklı omlet ve yumurta çeşitleriyle başlıyor gün.

Bruschetta, Hatay peynirli patates kızartması, İskender patates, çıtır tavuk, karidesli humus, pancarlı somon gravlax gibi atıştırmalıkları diyete meylettiren çeşit çeşit salatalar, makarna ve risottolar, taş fırından çıkan lezzetler süslüyor.

Ana yemeklerde kereviz püresiyle servis edilen dana yanağı gibi tabakların yanı sıra “sous vide” düşük ısıda ve vakumlu poşetler içerisinde kendi suyunda pişen sağlıklı tavuklarla hazırlanan parmesanlı tavuk, kemiksiz tavuk kanatları gibi seçenekler, bambu sepetinde servis edilen sebzeler, sağlıklı ve diyet alternatifler, detoks programlarına yardımcı içecekler yer alıyor.

Tatlı büfesi başlı başına olay. Önünde nöbet tutmak isteyen, yemeğini bu manzaraya karşı lüpletmek isteyen yok değil. Her gün taze taze değişiyor içindekiler, aklı biraz karışmış cheesecake ve kuru meyveli kek arasında kalan Sandalyee special tatlısı ananas soslu cheesecake, çilekli-frambuazlı ve kedi dilli mousse, tiramisu akıl çelenlerden bazıları sadece.

Köşelerinden yemek kokuları yükselen havadar, oldukça renkli ve eğlenceli bir panayır alanı Sandalyee Brasserie. Mutfak da dahil olmak üzere kurcalamaya ve ekipten biri olmaya hayli açık. Şu an için Etiler ve Bağdat Caddesi’nin göbeğinde bir şeyler atıştırırken kitap okumak ya da çalışmak için dört dörtlük. Menü davetkar, tatlı ve tazecik ekmekler baştan çıkartıcı. Şehrin karmaşasını unutturan dekorasyon anlayışı, yemek odası huzurunu veren rahat koltukların bulunduğu özel bölümler, iş çıkışlarında planlanan organizasyonlar için biçilmiş kaftan.

Sandalyee Mutfak Şefi Erkan Yeşil

Fotoğraf: Özgür Bakır / Sandalyee Mutfak Şefi Erkan Yeşil

Şefi Tanıyalım: 1976 Bolu Mengen doğumlu olan Erkan Yeşil, baba mesleği ve aile geleneği olan aşçılığa küçük yaşta başladı. İlk olarak Büyük Sürmeli Otel’de profesyonel anlamda sektöre adım attı, Da Mario Restoran da deneyim kazanarak The Plaza Otel'e geçti bir yılın ardından vatani görevini tamamlamak için askere gitti. Askerde de mesleğini yapıp tümgeneral aşçısı olarak askerliğini bitiren Erkan Yeşil, Reina'da üç yıl deneyim edindikten sonra kendisi için kariyerinde önemli bir yer edinen Divan Otel'de beş yılını geçirdi. Titanic Asia Otel'de "Sous Chef" ardından Divan Asia Otel'de "Sous Chef" olarak görev aldı. 2009 yılında MSA eğitmen kadrosunda yer alarak altı yıl boyunca küçüklüğünden beri edindiği mutfak tecrübelerini genç ve dinamik, bu mesleği gönülden yapmak isteyen yeni nesillerle paylaştı.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?