istanbul etkinlik rehberi ekim

İstanbul’da #BuHaftaSonu Nereye Gitsek, Ne Dinlesek, Ne İzlesek? [30 Eylül-6 Ekim]

Favorilerime
Ekle

Dinlenmeli, el öpmeli eski bayramları aratan bir bayramı daha arkamızda bırakıp gerçek hayata geri dönüyoruz. Haliyle o etkinlik senin bu etkinlik benim hiç ara vermeden aktivitesi bol bir haftaya selam çakıyoruz.

Yine çok güzel, yine çok tatlı şeyler var listede. Müzikalden konserlere, sergilerden sinema salonlarına atıyoruz kendimizi. Tiyatro salonlarından da mahrum kalmıyoruz tabii. Yine çılgınız, yine ajandamız dopdolu.

Buyrun efendim, #buhaftasonu İstanbul'da ne var ne yok, sıralı tam liste!

cheesecake-kesfet-banner-ocak-2022

Soley @ Salon İKSV | 3 Ekim

Sezona The Soft Moon ve Angel Olsen ile baya iddialı giriş yapan Salon İKSV, herkesin aylar öncesi biletini aldığı konser Soley’de zirve yapacak gibi. Garanti Caz Yeşili kapsamında İzlanda’nın bağrından kopup gelen şarkıcı, söz yazarı sanatçımız İzlanda’nın Björk ve Emiliana Torrini’de sonra en iyi kadın vokallerinden biri sayılıyor.

O buğulu sesinin verdiği huzuru kolay kolay herkeste bulamazsınız. Sesi öyle yumuşak ki sizi oracıkta dinlendiriveriyor. Bu sakin armonileri, romantik tınıları, büyüleyici melodileri kaçırmayın derim.

Siz konser öncesi birkaç ay önce yayımladığı “Ask The Deep” isimli albümü silip süpürüverin ben de nostalji yapıp Soley’in "We Sink” albümünün en tatlı şarkılarından I’ll Drown’u sizlerle paylaşayım.

Salon İKSV adres: Nejat Eczacıbaşı Binası, Sadi Konuralp Caddesi No:5, Şişhane, İstanbul

Yok Öyle Kararlı Şeyler - Nilipek @ garajistanbul | 3 Ekim

Olur da canınız Soley dinlemek istemezse ya da bilet bulamamışsanız alıp başınızın üstüne koyacağınız süper bir alternatif var. Son dönemin parlayan isimleri arasında gösterilen yerli sesler Yok Öyle Kararlı Şeyler ve Nilipek garajistanbul’da sahne alacak.

İnternette yayınladıkları kayıtlarla, imza attıkları sayısız konserlerle her iki ismin de kendine has bir kitlesi var ama en güzeli bu alternatif sesleri aynı gecede dinleyebilme fırsatı. Hala duymayanınız bilmeyeniniz varsa yolunuza şunlarla başlayın. Kendilerini "Batı'nın iyi taraflarını alan rock” diye tanımlayan Yok Öyle Kararlı Şeyler’den:

Bu da "yazar, çalar, çizer, söyler" olarak tanımlayan Nilipek’ten:

garajistanbul adres: Tomtom Mah. Kaymakam Reşat Bey Sokak, No:11, Beyoğlu, İstanbul

Unutmayı Rededenler @ artSümer | 5 Eylül - 17 Ekim

Galerilerin cirit attığı Beyoğlu’nda değiliz bu kez. Karaköy’deyiz. Dikkat çeken sergileriyle, etkinlikleriyle artSümer’deyiz. Basim Magdy’nin galerideki ikinci sergisi olan Unutmayı Rededenler’de sanatçının son dönemde ürettiği işleri görme şansınız var.

Çağdaş yaşantının ince farklarını ve ona anlam katmak için verilen mücadeleyi çağrıştıracak sergide, sanatçının son filmi “Yalnızlıklarından Çıkmak İsteyen Maymunların Günlük Alışkanlıkları”, slayt çalışması ve yeni fotoğraf serisini izleyebilirsiniz.

artSümer adres: Kemankeş Mah. Mumhane Cad. Laroz Han, No:67, Karaköy, İstanbul

Taş Kıranlar/Sanatçı Konuşması @ BLOK art space | 3 Ekim

Çukurcuma’nın biricik galerisi BLOK art space 2 Ekim’de Taş Kıranlar sergisi ile kapılarını aralıyor. Gustave Courbet’nin baba, oğul iki köylünün yol kenarında taş kırdığını resmettiği tablosuna bir gönderme yapan sanatçı Nicky Broekhuysen’in işlerinden oluşan sergi; hiçbir şeyin sabit kalamayacağını ima ediyor. Ona göre "Sistemler, yapılar, fikirler ve inançlar sorgulanmaya, evrilmeye ve yeniden inşa edilmeye açık olarak hiçbir şeyin tamamen sabit olmadığı dinamik durumlar olmalıdır.”

Sergi dışında bir de sanatçıyı dinleyebileceğiniz, sorular sorabileceğiniz bir etkinlik daha var. Onun da tarihi 3 Ekim. 17:30-19:30 arası gerçekleşecek olan konuşma yine BLOK art space’de. Konuşma öncesi Cafe Cuma’da demlenmek ya da Ananas Jucie Bar’ın sağlıklı içeceklerinden içip tatlılarından yemek şart.

Daha detaylı bilgi için lütfen şöyle: Blok Artspace Facebook sayfası

BLOK art space adres: Faik Paşa Caddesi, No:22, D:2, Beyoğlu, İstanbul

Bulantı | 2 Ekim

Yönetmen koltuğunda Zeki Demirkubuz oturuyor. Bu filmi önermeden geçemezdik. Her ne kadar ilk eleştiriler olumsuz yönde de gelse Türkiye’de ayrı bir dili olan Zeki Demirkubuz filmleri gönlümüzün tacıdır. Hepsini görmek lazım.

2 Ekim Cuma günü vizyona görecek filmin başrollerini Zeki Demirkubuz, Şebnem Hassanisoughi, Öykü Karayel ve Çağlar Çorumlu paylaşıyor. Baştan söylemekte de yarar var. Film konusunu; Jean-Paul Sartre’ın ünlü romanı Bulantı’dan almıyor. O hevesle gidip de hayal kırıklığına uğramayın.

İçinizi türlü bulantıların ve sıkıntıların kaplayacağı filmin konusu ise kısaca şöyle: "Ahmet, sevgilisiyle birlikte olduğu gece karısı ve küçük kızını trafik kazasında kaybeder. Kimseyi umursamayan biri olarak bu olaydan pek etkilenmeden yaşamına devam eder ama bir süre sonra, görünürde bir sebep olmaksızın kendinde ve yaşamında bazı değişimler olmaya başlar. Küçük terslikler, tuhaf aksilikler art arda gelmekte, çok sevdiği kadınlarla arası bozulmakta, hayat karşısında zorlanmakta ve beklenmeyen zafiyetler göstermektedir.”

Mamma Mia @ Zorlu Center PSM | 30 Eylül - 1, 2, 3 Ekim

Şimdiye kadar Cats, Phantom of the Opera, Beauty and the Beast, An Evening with Hugh Jackman gibi Broadway müzikalleriyle yüzümüzü güldüren Zorlu, bu kez Mamma Mia ile geliyor. ABBA’nın dinleye dinleye bitiremediğimiz şarkılarıyla bize nostalji yaşattıracak bu müzikal, 20 yıldır 54 milyon kişi tarafından izlenmiş. Büyük sayılar bunlar!

Sophie’nin düğününden önce babasını bulmaya çalıştığı eğlenceli, komik macerasına bir de yakından tanık olmak için hemen kolları sıvayın ve alın o biletleri. Müzikal aşığı olmanıza da gerek yok hem, ABBA’dan söz ediyoruz o bile yeterli.

29 Eylül’de başlayan ve 4 Ekim’e kadar devam edecek olan müzikalin ayrıntıları için şöyle gelin: Zorlu Center PSM - Mamma Mia

Zorlu Center PSM adres: Zorlu Center, Levazım Mah. Koru SOk. No:2/PSM/70, Zincirlikuyu, Beşiktaş, İstanbul

Açık Stüdyo Günleri | 2 - 4 Ekim

İkincisi gerçekleşecek olan Açık Stüdyo Günleri için epey heyecanlıyız. İlkinde doyamadığımız resim, heykel, fotoğraf, performans, video ve tasarımlara yine doyamayacakmışız gibi düşünüyoruz. Hiçbir kar amacı gütmeyen bu etkinlikte sanatçılar ya da sanatçı kolektifleri ile tasarımcılar kendi evlerini, atölyelerini ziyaretçilere açıyorlar. Bu alanlar genelde Taksim, Cihangir, Kadıköy, Karaköy, Tophane bölgelerinde bulunuyor ve sevdiği sanatçının çalıştığı ortamı dünya gözüyle görmek için can atan arkadaşlar sadece bir harita yardımıyla bir atölyeden diğerine ulaşabiliyor.

Bu kez etkinlikte adı geçen isimleri de saymakta fayda var: Deniz Beşer, Ceyda Bozkurt Demirci - Kerem Durukan - Bekir Eke (Atölye DOR) - Aleksandra Farazin - Pınar Derin Gençer - Hilal Gümüşel - Desen Halıçınarlı - Ha Za Vu Zu, Seydi Murat Koç, Çiğdem Menteşoğlu, Begüm Mütevellioğlu, Pasaj - Gabrielle Reeves, Ayşen Savcı (Studio Volcano) - Mediha Sevinç - Erbil Sivaslıoğlu (Bitti Gitti) - Jelena Stevanovic, İrem Burcu Ummansu(collecThings), Gamze Yalçın, Demet Yalçınkaya, Mohammad Zaza atölye ve alanlarını açan sadece birkaç sanatçıdan biri.

İlginç bir deneyim yaşayacağınız, sanatçının ya da tasarımcının çalıştığı ortama dahil bir fikir edinebileceğiniz bu etkinlik her zaman olmuyor. Hafta sonu bir gününüzü ayırın derim.

Açık Stüdyo Günleri iletişim: Open Studio Days

Antabus @ İstanbul Tatbikat Sahnesi | 30 Eylül - 1 Ekim

facebook - antabus

facebook - antabus

Genel Sanat Yönetmenliğini Erdal Beşikçioğlu’nun üstlendiği, İlham Yazar’ın yönettiği tek kişilik oyunun oyuncusu da hepimizin pek bir sevdiği Nihal Yalçın.

Leyla’yı oyuna gitmeden önce tanımalısınız: "Ben, Leyla Taşçı. Bir kamyonetin arkasında tanıştım İstanbul'la. Derme çatma bir evde yaşadım, küçük yaşta çalışmaya başladım. Evlat oldum, kardeş oldum, eş oldum, anne oldum. Kendimden başka her şey oldum. Ben, gazetelerin üçüncü sayfa haberlerinde denk geldiğiniz binlerce kadından biriyim... "hayatımı yazsam roman olur" derler ya, öyle... Valla...”

Sadece Antabus değil sahnesinde daha pek çok oyunu sahneleyen İstanbul Tatbikat Sahnesi’nin etkinlik takvimi için: Tatbikat Sahnesi

İstanbul Tatbikat Sahnesi adres: Nispetiye Caddesi, No:14 Beşiktaş, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?