istanbul etkinlik rehberi

İstanbul’da #BuHaftaSonu Nereye Gitsek, Ne Dinlesek, Ne İzlesek? [23-29 Eylül]

Favorilerime
Ekle

Bol etkinlikli kocaman güzel bir haftayı geride bırakıp, süper eğlenceli sanata, filme, doyamayacağız bir hafta ile daha karşınızdayım!

Söylemiştim, sizi boş oturtturmayacağım, oradan oraya gerekirse oradan da diğer oraya geçmenizi sağlayacak etkinliklerle başınızı döndüreceğim. Sonra geri dönüp baktığınızda “Ne tatlı şeyler yapmışım, iyi ki varım, canım kendim” gibi şeyler söylemeniz pekala mümkün.

Başlamadan önce birkaç ip ucu da vereyim: Akbank Sanat, Mixer, Baba Zula, Soul Stuff... Ötesi var mı arkadaş! Evet var, devam ediyorum.

cheesecake-kesfet-banner-ocak-2022

Soul Stuff @ Hayal Kahvesi | 26 Eylül

Hayal Kahvesi’ndeyiz. “İstanbul’daki Konser Mekanları” başlıklı listemde kendisinden; dar alanda yapışık hareketlenmeler olsa da en aktif konser mekanlarından biri olduğunu, müdaviminin bolca olduğundan uzun uzadıya bahsetmiştim.

İşte bu mekanda 26 Eylül Cumartesi gecesi fena bir şey olacak. Soul ve rock’n roll’un Türkiye’deki başarılı temsilcilerinden Soul Stuff sahne alacak ya da sahnenin altını üstüne katacak desem daha doğru olur. Grubu tanımayanlar varsa kısaca şöyle diyeyim; kendileri The Blues Brothers Band, Chuck Berry gibi ünlü grup ve sanatçıların konserlerinde ön grup olarak sahne aldı.

Bol danslı bir gece vaat ediyoruz, bu da gecenizin ön izlemesi olsun;

Hayal Kahvesi adres: Meşelik Sok. No:10 Taksim, İstanbul

Baba Zula @ KadıköySahne | 26 Eylül

26 Eylül Cumartesi gecesi miss gibi bir alternatifimiz daha var. Bu etkinlik özellikle konumundan dolayı Anadolu Yakası’ndakilerin yüzünü güldürecek. Bir de isim Baba Zula olunca tabii iyice zevkten dört köşe olabilirsiniz.

Daha çok yerli Luxus, Hüsnü Arıkan, Zuhal Olcay gibi yerli isimleri sahnesinde ağırlayan Kadıköy Sahne’de bu kez BaBa Zula'nın, son şahane albümü "34 Oto Sanayi”nin içinde yer alan şarkıları dinleyebilirsiniz. Murat Ertel, Levent Akman, Can Aydemir, Özgür Çakırlar ve Melike Şahin ile 96’dan beri renkli sahne performanslarına imza atan grup; sadece kulağa değil gözlere de hitap ediyor. Gitmekte fayda var.

Sadece bu şarkıların bile hatırı olmalı; “Babamız bizi sevmedi”, “Özgür ruh”, “Bir sana bir de bana”, “Ben bir martı olsam”.

Bu da son albümünden fena şarkının fena klibi...

Kadıköy Sahne adres: Osmanağa Mah. Kırtasiyeci Sk. No: 25/E, Kadıköy İstanbul

Haftanın Filmi: 45 Yıl | 25 Eylül

Haftanın açık ara en başarılı yapımlarından biri olan 45 yıl, Başka Sinema salonlarında. 25 Eylül’de vizyona girecek olan filmin ön gösterimi ise 23 Eylül Çarşamba günü. Cuma’yı iple çekmenize gerek yok anlayacağınız, iş çıkışı rahatlamak, iyi bir film izlemek isteyenler için kaçırılmayacak etkinlik.

Andrew Haigh’in yönetmenliğini üstlendiği 45 Yıl’da Charlotte Rampling, Tom Courtenay, Geraldine James ile Dolly Wells’in gibi isimler yer alıyor.

Bu yılki Berlin Film Festivali’nde hem En İyi Kadın Oyuncu (Charlotte Rampling) hem de En İyi Erkek Oyuncu (Tom Courtenay) ödülünü kaptılar. Özellikle Charlotte Rampling’in oyunculuğu öve öve bitirilemedi. Hatta “en iyi performansı” olduğunu söyleyenler bile var. Bu merak bile insanı sinema salonlarına sürükler!

Son Çıkış @ Mixer | 1-30 Eylül

Mixer Yazlık’ın son seçkisi “Son Çıkış” son demlerini yaşarken, sergiyi hala ziyaret etmemiş olanlara hatırlatalım istedim.

Cyanotype baskı, ahşap, kağıt, mdf, kolaj, fotoğraf, video gibi çok sayıda farklı malzeme ve tekniği bir araya getiren sergi içinize su serpecek. Neden mi? Ben sergide yer alacak sanatçı isimlerini saymaya başlayayım: Berkay Buğdanoğlu, Can Dağarslanı, Gülşah Bayraktar, Melike Kılıç, Nazlı Erdemirel, Murat Han Er, Bedia Ekiz, Arda Yorgancılar, Kaan Bağcı, Julie Nymann, Eda Gecikmez.

Böyle isimler her zaman bir araya gelmez, ne yapın edin bu sergiye gidin. Son tarih de 30 Eylül, ona göre!

Mixer adres: Boğazkesen Cad. No:45 Bodrum Kat, Tophane, İstanbul

Louise Bourgeois: Dünyadan Büyük @ Akbank Sanat | 1 Eylül - 28 Kasım

Sezonu iddialı bir sergiyle açanlar kervanına Akbank Sanat da katıldı. Modern ve çağdaş sanatın büyük kadın isimleri arasında yer alan Louise Bourgeois bu sergiyle mercek altında.

Akbank Sanat Bourgeois'nın çağdaş sanata katkısını üç noktada şöyle özetlemiş: "Her şeyden önce sanatıyla kişiliğini bu derecede iç içe geçiren bir başka isim bulmak zordu. Yaşamını bir sanat yapıtı olarak örmedi belki ama sanatını yaşamından çıkarak hazırlamayı bildi. İlginç hayatı bütün boyutları, aşamaları ve cepheleriyle sanatına derin, geniş ve büyük bir malzeme oldu."

Louise Bourgeois 1982’de New York Modern Sanatlar Müzesi’nde retrospektif sergi açan "ilk kadın sanatçı" unvanına da sahip. Feminist sanatının belkemiği Louise Bourgeois’un 54 eserini içinde barındıran sergi 28 Kasım’a kadar devam edecek. Ajandalara notlar alınsın, lütfen!

Akbank Sanat adres: İstiklal Cad. No:8 34435 Beyoğlu, İstanbul

İnternette Tanışan Son Çift @ Bo Sahne | 26 Eylül

Cihangir’in en aktif tiyatro sahnelerinden Bo Sahne’de bu kez gülmekten kırılacaksınız! Tito ve Dilek Sever’in yazdığı, Akasya Asıltürkmen ve Ozan Akbaba’nın oynadığı absürt komedi "İnternette Tanışan Son Çift"in yönetmen koltuğunda Levent Özdilek var.

Konusu ise kısaca şöyle efendim; "Feysbuk'ta tanıştılar, Tivitır'da takipleştiler, Instagram'da layklaştılar, Vatsap'tan ekleştiler ve nihayet sahnede denkleştiler. Peki, siber alemin sürtünmesiz ortamında yeşeren aşklarını hayatın gerçeklerinden koruyabilecekler mi? Ya da korumalılar mı?"

26 Eylül Cumartesi günü sahnelenecek olan oyunun biletlerini şimdiden almanızda fayda var. Gecenize keyif katacağının da garantisini verebilirim. Unutmadan; oyun +12.

Bo sahne adres: Ağa Hamamı Sokak, 18/1, Cihangir, İstanbul

Şimdi Saraybosna! Bosna-Hersek Sineması @ Pera Müzesi | 16 Eylül - 3 Ekim

Pera Müzesi Polonya’dan sonra Bosna Hersek’i ayağımıza kadar getiriyor hem filmleriyle hem de sanatçılarıyla. Yeni sezonu “Günümüz İmgeleri: Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi’nden Yapıtlar” sergisiyle açan Pera Müzesi, bu sergiye eşlik eden süper bir de sinema programı yapmış. Bu programda güncel Bosna sinemasının pek sevilen filmlerini izleyebilirsiniz mesela. Halime’nin Yolu, Özdüşünme, Belvedere, Saray Bosna’da 1 Gün, Flotel isimlerinden oluşan 5 filmlik seçkisi Saray Bosna’nın geniş kültürüne ve tarihine de ışık tutuyor.

Önerim film öncesi Saraybosna Üniversitesi Felsefe Fakültesi’nden Prof. Aida Abadzic Hodzic’in küratörlüğünde düzenlenen sergi Günümüz İmgeleri’ni de gezmeniz.

Detaylar için film programı incelenebilir.

Pera Müzesi adres: Meşrutiyet Caddesi, No.65, Tepebaşı, Beyoğlu, İstanbul

Sanat Gözlemcileri @ İstanbul Modern | 25 Eylül- 29 Eylül

sinematur - sanat gözlemcileri

sinematur - sanat gözlemcileri

Çocuklu aileler beri gelsin, çok tatlı bir haberimiz var. Biliyorsunuz ki 14. İstanbul Bienali startı 5 Eylül’de vermişti. Hatta Bienal Mekanları başlıklı listemde kendisinden uzun uzadıya bahsedip sizler için bienal sonrası rotalar çıkarmıştım. İşte o bienal programı çerçevesinde İstanbul Modern de kendi payına düşeni aldı ve çocuklara özel “Sanat Gözlemcileri” başlıklı eğitim programıyla ana babaları sevindirdi.

7-12 yaş grubundan çocukların ücretsiz katılabileceği bu eğitimde, çocukların kendi bienal sergilerini oluşturmaları amaçlanıyor.

Şehirde öyle sadece çocuklar için etkinlikler bulmak kolay değil. Kontenjan sayısı da sınırlı. Bu sebeple bu günleri ajandanıza not edip bir an önce rezervasyon yaptırmakta fayda var.

İstanbul Modern adres: Meclis-i Mebusan Cad. Liman İşletmeleri Sahası Antrepo No: 4, 34433 Karaköy, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?