İstanbul’da #BuHaftaSonu Nereye Gitsek, Ne Dinlesek, Ne İzlesek? [7-13 Ekim]

Favorilerime
Ekle

Bu hafta yine alternatifi bol olan bir #buhaftasonu etkinlik listesi ile daha karşınızdayım. Art arda üç konser mi istersiniz, yoksa izlemelere doyamayacağınız filmler mi sergiler mi? Atölyelerden tutun da tiyatrolara, alışverişe kadar her şey var. Yine evde oturmak yok, konser salonlarında, festivallerde, galerilerde, sinema salonlarında fink atmak var.

Şimdi çıkarın o yazmalara kıyamadığınız pek süslü ajandanızı, haftanın kaçırılmayacak süper aktivitelerini sıralıyorum:

cheesecake-kesfet-banner-ocak-2022

GusGus @ Babylon Bomonti | 8 Ekim

Babylon’u bu yıl yakından takip etseniz iyi ederseniz, çünkü gümbür gümbür geldikleri doğrudur.

Geçiyorum ayrıntılara; 8 Ekim Perşembe akşamı yeni konser mekanımız Babylon Bomonti’de sahne alacak grup İzlandalı. Arkamızda İzlandalı solist Soley’i bırakmışken hız kesmeden devam etmek lazım.

Björk, Sigur Ros, Depeche Mode ve Moloko gibi olağanüstü müzisyenlere yaptığı remixlerle tanıdığımız GusGus; tekno, trip-hop ve house’tan esinlenen şarkılarıyla sizi mest etmeye yetecek. Bir de grubun harika sahne performansını düşününce bu konseri kaçırmak olmaz. Bir kez yaptınız bari şimdi yapmayın.

Babylon Bomonti adres: Silahşör Caddesi, Bomonti, Şişli, İstanbul

East India Youth @ Salon İKSV | 9 Ekim

Soley’deki sezon heyecanımızı bir nebze giderdiysek şimdi tekrardan heyecanlanabiliriz. Çünkü İngiltere’nin son dönem nadir yeteneklerinden biri sayılan William Doyle nam-ı diğer East India Youth bu kutsal topraklara bir kez daha adım atıyor. Doyle’nin solo elektronik müzik projesi olan East India Youth ile hareketli, unutulmaz bir gece geçireceğiniz kesin.

Pop, krautrock ve ambient ögelerini elektronik müzikte buluşturan Doyle, “Yeni çağın David Bowie’si” olarak da adlandırılıyor. Bu önemli ayrıntıya da değindiğime göre East India Youth öncesi yerli grup Astrofella’nın sahne alacağı bilgisini de vermeliyim. Yerinde duramayanlara duyurulur.

Şarkılarını da şöyle bırakıyorum hadi, klipleri de mi bu kadar iyi olur bir grubun.

Salon İKSV adres: Nejat Eczacıbaşı Binası, Sadi Konuralp Caddesi No:5, Şişhane, İstanbul

7 Pink Floydlar ve 2 Prenses @ Bronx Pi Sahne | 10 Ekim

Bu hafta gördüğünüz gibi 1 değil tam 3 konser peşi sıra sizi bekliyor. İçlerinde ayrım yapmak bile anlamsız, hepsi çok güzel hepsi çok tatlı.

Lise yıllarında Pink Floyd ile yatıp yine onunla kalktığımız zamanları hatırlar mısınız? The Wall ile gaza geldiğimiz, The Dark Side of the Moon ile bambaşka alemlere girdiğimiz, Wish You Were Here ile melankolinin dibine vurduğumuz yıllardan bahsediyorum. İşte o yıllara saygı duruşu niteliğinde olacak bu konserin başrolünde 7 PinkFloydlar ve 2 Prenses var. Siz onlara kısaca 7PF2P de diyebilirsiniz.

Bronx Pi Sahne’de gerçekleşecek olan bu konserde hem Pink Floyd’un 40 yılı aşkın müzik geçmişindeki farklı dönemlerden muhteşem şarkılarını dinleyecek hem de nostalji yapacaksınız. Daha ne olsun!

Bronx Pi Sahne adres: İstiklal Cad. Terkos Çıkmazı, No: 8, Beyoğlu, İstanbul

Demokratik Lüks @ Rampa | 2 Eylül - 14 Kasım

Rampa’da Eylül’ün 2’sinden beri şahane bir sergi var. İsmi de Demokratik Lüks. Hala gitmemiş olanlarınız varsa o arkadaşlaradır bu çağrım.

Sergide; Hüseyin Bahri Alptekin’in 90’ların başından beri ürettiği fotoğraflar, heykeller, enstalasyonlar, neon metinler, video ve kolajları görebilirsiniz. Sergi ayrıca yine sanatçının arşivinden seçilmiş eskizler, notlar ve çizimleri de içine katarak sanatçının düşünce süreçlerinin derinine inmeyi amaçlıyor.

14 Kasım’a kadar vaktiniz var. Sonbahar’da daha başka bir güzelleşen Akaretler’e gitmek için büyük bir bahaneniz olur hem.

Peki galerimiz Akaretler’de olur da Cup’ın miis kokulu kahvelerinden, Minoa’nın duvarlar dolusu kitaplarından, Corvus’un şarap ve rissottolarından yararlanmaz mıyız? Tabii ki yararlanırız!

Rampa adres: Şair Nedim Caddesi, No: 21/A, Akaretler, Beşiktaş, İstanbul

Zamanın Tozu @ Çukurcuma Depo | 5 Eylül - 11 Ekim

İsmini Puslu Manzaralar, Sonsuzluk ve Bir Gün, Ağlayan Çayır gibi başarılı filmlere imza atan yönetmen Theo Angelopoulos’un filminden alan sergide farklı disiplinlerden birçok işi bir arada görebileceksiniz.

Küratörlüğünü Mehmet Kahraman’ın üstlendiği serginin sanatçıları ise; Çınar Eslek, Uygur Yılmaz, Çağrı Saray, Maik Armstrong ve Nermin Er.

Değişen hayatlarımızı, yaşam biçimlerimizi ve verdiğimiz kararların yarattığı distopik anları görünür kılan sergi 11 Ekim’e kadar devam edecek. Öyle pek bir vaktiniz yok yani, kolları sıvamakta fayda var.

Çukurcuma Depo adres: Çukurcuma Cad. No : 20 Beyoğlu, İstanbul

Van Gogh @ Bo Sahne | 7 Ekim

Oyun, geçen sezon bu kadar ilgi görünce bu sezon da kıramamış seyircisini ve tekrar koymuşlar programa. Hakan Gerçek’in hem oynayıp hem de yönettiği bu oyun Van Gogh’un hayat hikayesine odaklanıyor.

Sanatçının resme başlamasından ta intiharına kadar, aşklarından resim tutkusuna, kardeşi ile mektuplaşmalarına kadar her şeyi resmeden oyunda Van Gogh’u bir kez daha tanıyacaksınız hem de onun atölyesinden.

W. Gordon Smith’in yazdığı Ülkü Tamer’in çevirdiği oyunun izleyiciye sorusu da şu şekilde: "Bir yüzden sevgi çıkarılabilir mi ya da bir yüze sevgi eklenebilir mi?”

Bo Sahne adres: Ağa Hamamı Sokak, No: 18/1, Cihangir, İstanbul

Özel Kadınlar Listesi @ Salon İKSV | 12 Ekim

Tiyatro sezonu da yavaştan açıldığına göre oyun önerilerimizi de arttırsak iyi olur. Bu haftanın gitmek için can attığımız diğer bir oyunu da Özel Kadınlar Listesi. Neil La Bute’nin yazdığı Pınar Töre’nin çevirdiği bu oyun; günümüzün hastalığı şöhret hakkında. İnsanın modern çağda ne kadar vahşileşebileceğini anlatan oyunda, şöhret olmak uğruna mahremiyet kavramının hiçe sayıldığını kırık aşk hikayeleri üzerinden göreceksiniz.

Deniz Karaoğlu, Feri Baycu Güler, Beste Bereket, Hülya Gülşen, Başak Daşman gibi pek başarılı oyuncuların sahne alacağı oyunun yönetmeni Tuğrul Tülek.

Sadece 12 Ekim’de değil Kasım ve Aralık aylarında da birkaç defa sahnelenecek oyunun detayları için: Salon İKSV

Salon İKSV adres: Nejat Eczacıbaşı Binası, Sadi Konuralp Caddesi No:5, Şişhane, İstanbul

Garden Sale @ KüçükÇiftlik Park | 10 - 11 Ekim

Haftanın şüphesiz en eğlenceli aktivitesi. Ne arasan var; müzik eğlence, atölye, alışveriş. Herkesin dört gözle beklediği Garden Sale dördüncü kez özellikle tasarım severlerin yüzünü güldürecek.

Hafta sonu 2 gün boyunca sürecek bu pek şenlikli etkinlikte tekstilden takıya, vintage objelerden endüstriyel tasarım ürünlerine kadar her şeyi bulabileceksiniz. Akşam oldu mu hemen öyle evlere çekilmek de yok hem, eğlence daha yeni başlıyor. Elif Çağlar, Çağrı Sertel, Alp Ersönmez, Mert Önal ve Toygun Sözen gibi değerli müzisyenlerin bir araya gelmesiyle oluşan Four in the Pocket ve 123 Band kulaklarınızın pasınızı oracıkta silecek. Gün boyunca gerçekleşecek mandala, defter yapma ve çocuk atölyeleri de cabası.

123 Band ile ısınma turlarına şimdiden başlayın o zaman.

KüçükÇiftlik Park adres: Kadırgalar Yokuşu, No:4, Maçka, İstanbul

Uygulamalı Senaryo ve Kısa Film Atölyesi @ İFSAK | 9 Ekim

Sezona seminerlerle, atölyelerle, sergilerle hızlı giriş yapan İFSAK'ın, sinema tutkunu kadın arkadaşlarımıza süper bir haberi var: “Kadınlardan Birinci Tekil Şahıs Hikayeler” isimli uygulamalı senaryo ve kısa film atölyesi 9 Ekim’de başlıyorrrr!

Atölyenin amacı da şu şekil: "Kadınların yazmalarının, sinema yapmalarının önündeki en önemli engelin kendileri olduğunun altını çizmek ve özgüven kazanmaları yolunda teşvik etmek"

18 hafta sürecek olan bu atölye sonunda herkes kendi hikaye ve senaryolarını yazmış olacak. Hatta bununla da bitmiyor; senaryolardan biri seçilecek ve hep birlikte bu senaryonun filmi çekilecek. Sinema tutkunu kadın arkadaşlarımıza duyurulur. Özellikle bu atölyenin eğitmeninin ödüle doyamayan yönetmen, senarist, oyuncu Çiğdem Vitrinel olduğunu söylemeliyim.

Unutmadan şunu da vurgulamak isterim; atölye her ne kadar erkeklere kapısını açsa da kadınlara pozitif ayrımcılık yapacak, ona göre!

İFSAK adres: İstiklal Cad. Ayhan Işık Sok. No: 32/2, Beyoğlu, İstanbul

Kara Düzen / Black Mass | 9 Ekim

Bir yandan 14. Film Ekimi Festivali devam ederken bir yandan da izlemelik filmler vizyona girmeye devam ediyor.

Bu haftanın ağızları açık bırakacak filmi de tahmin edersiniz ki Black Mass. Çünkü efendim Johnny Depp herhalde oyunculuk kariyerinin en ilginç rollerinden birini üstlenmiş durumda. Onu tanıyabilene aşk olsun. Üzerinizde bambaşka bir Johnny Depp etkisi kalacağı kesin.

Filmde Depp’in abisi rolünü alan Benedict Cumberbatch, Joel Edgerton ile Sienna Miller gibi yıldız isimler olunca filmi görmeme gibi bir lüksünüz de kalmıyor.

Scott Copper’ın yönetmen koltuğuna oturduğu film; 17 yıl boyunca kaçak olan ve yakalanmadan evvel FBI’ın en çok aranan 10 kaçak listesinde adı geçen Whitey Bulger’in gerçek hayat hikayesinden uyarlanıyor.

Fragmanı da şöyle.

Mantıksız Adam / Irrational Man | 9 Ekim

Künyede Woody Allen ve Joaquin Phoenix isimlerini görünce haliyle yapıştırıyorum bu filmi de buraya.

68.Cannes Film Festivali’nde prömiyerini yapan herkesin merakla beklediği Irrational Man’in başrollerinde Joaquin Phoenix ve Emma Stone var. Jamie Blackley, Betsy Aidem, Ethan Phillips ve Paula Plum da filmin oyuncu kadrosunda.

Orta yaş krizindeki bir profesörün öğrencisiyle ilişkisine ve ilişki sonrasında profesörün yenilenmesini konu edinen film, bizi yine pek şaşırtmayacak gibi. Amma ve lakin iş çıkışlarında, yoğun ve stresli geçen bir günün ardından filmin atmosferiyle bir nebze iyi hissedeceğiniz bir Woody Allen filmi. Filme, Joaquin Phoenix ile gözü gönlü açma seansı olarak da bakabilirsiniz.

Fragmanı da şöyle.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?