siparis-edilmemesi-gerekenler

Ünlü Şeflere Göre Bir Restorana Gittiğinizde Asla Sipariş Vermemeniz Gereken 9 Yemek

Favorilerime
Ekle

Dışarı çıkıp bir restorana gittiğimizde hepimizin beklentisi aynı: Güzel, lezzetli yemekler yiyip kaliteli ve keyifli zamanlar geçirmek.

Ama özellikle bir restoranı ilk kez deniyorsak aklımızı sürekli "Ne sipariş etsem?" ya da "Menüdeki hangi yemekten kaçınmalıyım?" soruları meşgul ediyor.

İşte Anthony Bourdain gibi dünyanın en ünlü şeflerinin tavsiyeleri bu konuda hayatınızı kurtarabilir. Akşamınızın bir hayal kırıklığına dönüşmemesi için bir restorana gittiğinizde neleri sipariş etmekten kaçınmanız gerektiğini onlardan öğrenelim.

Bakteriler en çok onu seviyor: Göbek salata

taste.com

Göbek marullar en çabuk bakteri üreten yeşilliklerin başında geliyor. Yaprakların nemli kısımlarında çok çabuk üreyebilen bu bakterilerden kurtulmak ise onları bir kez üstünkörü yıkamakla geçebilecek kadar kolay değil. Bu yüzden eğer gittiğiniz restoranın hijyen koşullarına çok fazla güvenmiyorsanız sipariş etmemenizde fayda var.

Taze et yemek istiyorsanız eğer: Çok pişmiş biftek

Anthony Bourdain'a göre "iyi pişmiş biftek" siparişi geldiğinde restoran şefleri bunu hazırlamak için mutfakta kalmış ve sertleşmiş etleri kullanıyorlar. Çünkü ona göre bu etlerin iki şansı var: Ya çöpe atmak ya da çok pişirerek servis etmek.

Pazartesi günleri asla balık sipariş etmeyin

Neden? Çünkü yine Anthony Bourdain'e göre çoğu restoran balıkları perşembe ya da cuma gününden alıyor. Hafta sonu da balık pazarları genelde kapalı olduğundan ve balığın sadece üç gün taze kalabileceği düşünüldüğünde pazartesi günü sipariş ettiğiniz balıkların taze olmama ihtimali çok yüksek.

Balık restoranları dışında asla: İstiridye

seriouseats

Eğer gittiğiniz restoran deniz ürünlerinde uzmanlaşmış ve deniz ürünleri satan balık restoranlarından biri değilse istiridye sipariş etmemenizde fayda var. Zira taze olmayan istiridyeler çok ciddi gıda zehirlenmelerine yol açabilir. Sonucu ölümcül bile olabilir.

Parazitler için en elverişli ortam: Somon sushi

sushi-tarifi

Sushi sevenlere kötü bir haberimiz var. Şef Hank Scrampton'a göre somondan yapılan sushiler parazitlerin üremesi için çok elverişli bir ortam oluşturuyor. Çiğ yendiği düşünüldüğünde bu durum sağlığınız için de tehdit oluşturuyor. Diğer yandan balıkların önceden dondurulması bu mikroorganizmaların ölmesinde etkili. Dolayısıyla belki de somon sushi sipariş ederken garsona şunu sormalısınız: Taze mi, dondurulmuş mu?

Çok hassas konu: Tavuk yemekleri

shivaschicken.ca

Artık tavuk konusunda hepimiz çok hassasız. Evimizde yaparken bile acaba antibiyotikli mi, üzerinde beyaz çizgiler var mı diye düşünüp kuşkuya düşebiliyor, eve almaya bile çekiniyoruz. Eğer yediğiniz restorana güvenmiyorsanız tavuk sipariş ederken bir kez daha düşünün. O tavuğu nereden aldıklarını, nasıl sakladıklarını asla bilemezsiniz çünkü.

Sandığınız gibi olmayabilir: Vejetaryen yemekler

acouplecooks - vejetaryen yemekler

Vejetaryen diye menüye koyulan her şeye güvenmeyin. Çünkü restoran mutfaklarında şefler örneğin burger pişirdikten sonra ellerini dezenfekte etmeden sizin vejetaryen tabağınızı hazırlamaya girişebiliyorlar. Eğer bu konuda hassassanız aman diyelim.

Asla, asla: Restoranın uzmanlık alanından çok uzak bir yemek

tripadvisor - ristorante pizzeria dolfin

Örneğin bir et restoranında deniz ürünü sipariş edip onun hem çok lezzetli hem de çok sağlıklı olmasını beklemeyin. Zira bu yemekler çok nadir sipariş edildiğinden malzemelerin mutfakta çok fazla beklemiş olması, tazeliğini yitirmiş, bayatlamış olması çok çok mümkün.

Bonus: Masaya gelen ekmekler

twitter

Canan Hoca'nın da tasvip edeceği son bir maddeyle karşı karşıyayız. Zira şeflerin tavsiyesi gittiğiniz restoranlarda ekmek yememeyi tercih etmeniz yönünde. Çünkü masalara bırakılan ekmeklerin yenmeyenleri tüm gün boyunca o masadan bu masaya geziyor. Sonuç ise ne tazelik ne de hijyen vaat ediyor. Karar sizin.

Kaynak: brightside.me


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?