defne-yigci-ben-aslinda-tatliyim

Kanser Arkadaşı İçin Unsuz, Şekersiz Tatlılar Kitabı Yazan Küçük Defne

Favorilerime
Ekle

Defne Yığcı...

17 yaşında, Üsküdar Amerikan Lisesi'nde okuyor.

Ve artık onun bir kitabı var. Bir tarif kitabı... İsmi "Ben Aslında Tatlıyım".

Defne'nin içinde şekersiz, unsuz yapılan tariflerin bulunduğu bu kitabı yazmasının sebebi ise en az kitabı kadar anlamlı: En yakın arkadaşının kansere yakalanmış ve şeker tüketemiyor olması.

Kanser teşhisi konan arkadaşı canı her çektiğinde tatlı yiyebilsin diye...

sabah

Defne Yığcı, en yakın arkadaşı Yağmur Özmen'e kanser teşhisi konunca onun her anlamda yanında olmaya ve bu hastalığı yenmesi için elinden geleni yapmaya karar veriyor.

Kanser hücrelerini beslediği için şeker tüketemeyen arkadaşı canı her istediğinde tatlı yiyebilsin diye bir tarif kitabı hazırlıyor Defne. Şekersiz, unsuz hazırlanabilen tatlı tariflerden oluşan "Ben Aslında Tatlıyım" (I'm Sweet Actually) isimli kitap Caretta Kitap'tan çıkarak raflardaki yerini alıyor.

"Eğer tek bir kişinin bile sağlıklı tariflerle yapılmış tatlılar yiyerek de mutlu olabileceğine inanmasını sağlayabilirsem, amacıma ulaşmış olacağım"

sabah

Defne, kitabında onkolog Yavuz Dizdar ve Ender Saraç'tan da destek ve yardım almış ve onların görüşlerini de kitaba dahil etmiş. Şöyle diyor Defne: "Bu kitabın dünyayı değiştirmeyeceğini biliyorum ama eğer tek bir kişinin bile sağlıklı tariflerle yapılmış tatlılar yiyerek de mutlu olabileceğine inanmasını sağlayabilirsem, amacıma ulaşmış olacağım."

Kitapta avokadolu puding tarifleri de bulabiliyorsunuz, smoothie tarifleri de, damla çikolatalı kurabiye tarifi de... Defne hem dostu için hem de herkes için şekersiz tatlılarla da mutlu olunabileceğini ve sağlıklı beslenmenin önemini yeniden hatırlatıyor böylece.

Dostluğunuz daim olsun. İyi ki varsın güzel kalpli Defne!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?