Guinness'e "Türk'e İmkansız De Sonra Otur İzle" Yazdıran 11 Yemekli Rekor

Favorilerime
Ekle

Rekor mu, biz kırarız. Nerede olursak olalım, severiz böyle şovları. Yemeği de severiz. E ikisi birleşince?

Sonuç, Guinness Rekorlar Kitabı.

Buradan köye yol olacak börekler, koca bir şehri doyuracak omletler, tonlarca sucuk, kilometrelerce mangal...

Buyursunlar.

Abi çek oradan bize 2 kilo döner: Ankara'daki 1198 kiloluk döner

mahmure.hurriyet.com.tr

Ankara'nın yaprak döneri meşhurdur. Başkent'in ünlü dönercilerinden biri de bu ünü, farklı bir şekilde ülkeye hatta dünyaya duyurdu. 5 metre yüksekliğindeki ocağa takılan 1198 kiloluk Ankara döneri, Guinness rekorlar kitabına girdi.

Hot dog şok: Amerika'daki en uzun şiş kebap

tarafsizhaber.com

İster Türkiye olsun, ister başka bir yer. Varsa bir iddia, kazanırız elbet. Hatta fark bile atarız. Tıpkı Murat Aksu gibi. Aksu, Amerika'da 2010 yılında düzenlenen Geleneksel Türk Festivali'nde dünyanın en uzun şiş kebabını yaparak Guinness rekorlar kitabına girdi.

Güzeeeeel: 81 ilde 20.715 kişiyle yapılan iftar

sabah.com.tr

Bir telekom firması görkemli olduğu kadar minnoş bir rekora imza attı. Buna göre 81 ildeki 20.715 çalışanına iftar yemeği vererek birden çok noktada, dünyanın en kalabalık iftarı rakorunu kırdı ve Guinness rekorlar kitabına girdi.

Tabak diye tepsi dağıtmış olabilirler: Festivalde 1.028 çeşit yemek

sabah.com.tr

Kuşadası Profesyonel Aşçılar Derneği'nin düzenlediği 5. Açık Büfe Yemek Festivali, sırf ismiyle bile yemek sevdalılarını cezbediyor. Ancak bu festivale katılanlar sadece bununla kalmayıp minik (!) bir sürprizle karşılaştılar. Açık büfede 1.028 çeşit yemek vardı ve bu, Guinness rekorlar kitabına girdi.

Hay maşallah: Pişmaniye festivalindeki 1.040 metrelik pişmaniye

İzmit'in pişmaniye festivalini o güne kadar belli sayıda kişi biliyordu ancak o günden sonra bu sayı oldukça arttı. O gün hangi gün mü? Festivalde hazırlanan 1.040 metrelik pişmaniyenin sergilendiği gün. İşte o 1.040 metrelik pişmaniye Guinness rekorlar kitabına adımızı yazdı. Sonrasında o kadar pişmaniye nasıl bitti, ne oldu, o da ayrı bir merak konusu.

6 kişi yaralanmıştı: Gaziantep'te 6.166 metrelik mangal

cnnturk.com

Antep'in mutfağını, yemeklerini, yemeğe olan tutkularını çok seviyoruz. Bu tutku, konu yemek olunca kendini ilginç şekillerde de gösteriyor. Örneğin bu mangal rekoru gibi. Gaziantep'te 2009 yılında nefis bir rekor kırıldı. Buna göre bir alışveriş merkezi, Gaziantep Belediyesi ile ortak bir proje geliştirdi ve AVM'nin otoparkında 6.166 metrelik bir mangal kurdu. Bu mangalda da 2 ton kömür yakılarak 15 bin kişi 3 ton eti aynı anda pişirerek kebap yaptı ve bu rekor Guinness rekorlar kitabına girdi. Söylenenlere göre o gün 6 kişi bu rekor için küçük yanıklarla evine geri dönmüştü.

Artık iki havuzu da çayla doldurursunuz: Tek parça halindeki 4,4 tonluk omlet

hurriyet.com.tr

Konu yemek olunca Guinness rekorlar kitabına girmek için hevesle çalışıyor, pek çok ilginç projeye imza atıyoruz. Örneğin dev omlet gibi. Türk bir organizasyon şirketi biraz farklılık getirmek istemiş olacak ki, Guinness'e adımızı yazdırmak için canla başla çalışıp rekor denemeleri yapıyor. Bunlardan biri de tek parça halindeki 4,4 tonluk dev omlet. Omletin pişeceği tava için bile aylarca çalışan ekip, sonunda bu ilginç rekoru kırmayı başardı. Omlet tek parça, 4,4 ton olarak pişirildi, rekorlar kitabında yerini aldı.

Yarasın: Tek başına 250 adet çöp şiş yiyen kadın

Denizli'de bir işletmeci olan Mehmet Kaya, 140 yıllık geçmişe sahip çöp şiş lezzetini dünyaya farklı bir şekilde duyurmayı seçti. Kaya, mekanında sık sık çöp şiş yeme yarışması düzenlemeye başladı. Katılımcıların gelip yarışmaya katıldığını söyleyen Kaya, en son bir kadın müşterisi 250 çöp şiş yiyince hayrete düştüğünü söylüyor. Şimdiye kadar 180 bin çöp şiş hazırlayan Kaya ve ekibi, bu yarışmalara devam ediyorsa yeni rekorlar da yolda demektir.

Kayserili durur mu: Kayseri'de 740 kiloluk sucuk

Antep dedik, farklı yerlerden konuştuk. Eh Kayseri bu, durur mu? Mantı, yağlama gibi güzide lezzetlerin ana vatan ı Kayseri, bunların haricinde bir özellikleriyle daha çok iyi biliniyorlar: sucuk. Bıu 740 kiloluk sucuk, tek parça olarak üretildiği gibi dünyanın en büyük sucuğu olarak Guinness rekorlar kitabında yerini aldı bile.

Buradan köye yol olur: 2023 metre uzunluğunda kol böreği

haberler.com

Bu kadar rekor çabası içerisinde Bursa'yı görmemek şaşırtırdı hepimizi, şaşırtmadı. Bursa'da bir börekçi 2023 metre kol böreği hazırladı. 200 kişinin çalıştığı ve toplam 40.000 porsiyona denk gelen börek için İngiltere'ye başvuru yapılmış.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?