Karnınız Zil Çalsa da "Sağ Ol Ben Tokum" Diyerek Uzaklaşacağınız 10 Garip Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Hani olur ya bazen, açlıktan ölseniz, karın gurultularınız 100 metre öteden duyulsa da "sağ ol, ben tokum, gerçekten ya" dersiniz...

İşte bu yiyecekler tam da bunu dedirtecek türden.

Büyük ihtimalle çoğunu daha önce denemediniz, görmediniz. Hatta karşınıza çıksa ilk anda yenen bir şey olup olmadığını bile çözemezsiniz. Öyle bir gariplik.

Olur da bir gün denk gelirseniz, bilin istedik. Hangisi nedir, ne değildir öğrenmekte fayda var, belli mi olur bir gün karşınıza çıkar.

1. Piure

wheretofindrocks

Kendisi bir deniz mahsulü aslında ama "Denizden babam çıksa yerim" diyenlerin bile ilk gördüğünde bir durup düşüneceği türden. Dışı sert olan, içi açıldığında ortaya çıkan kırmızı kısmı tüketilen bu yiyeceğin tadı nasıldır derseniz, adeta sabunlu bir deniz kestanesine benzediği söyleniyor.

2. Decaisnea fargesii (Ölü adamın parmakları)

agaclar

Bir bitki olan decaisnea fargesii ya da bilinen diğer bir adıyla ölü adamın parmakları bitkisi, görüntüsü nedeniyle değil belki ama adı nedeniyle insanı kendinden soğutuyor. Neden güzelim bitkiye bu ismi koymayı uygun bulmuşlar bilemiyoruz ama tadını merak edenler için lezzetinin jelatinimsi bir karpuza benzediği söylemiş olalım.

3. Pasifik kral istiridyesi (Geoduck)

seriouseats

Yine bir deniz mahsulü olan bu canlı, tuzlu ve dev bir istiridye ya da deniz tarağına benzetiliyor. Tadının gevrek, kokusununsa keskin olduğu söyleniyor.

4. Buda'nın eli meyvesi

growitcookitcanit

Narenciyelerden olan Buda'nın eli meyvesinin tadı, tatlı bir limona ve aroması lavantaya benzetiliyor. Görüntüsü biraz ürkütücü dursa da denemek için insanın içinde merak uyandıranlar arasında yer alıyor.

5. Huitlacoche (Mısırların üzerinde yetişen mantar)

food-hacks.wonderhowto

Mısırların üzerinde yetişen bir mantar türü olan huitlacoche, aslında bir bitki hastalığı olarak biliniyor. Ama lezzeti sevildiğinden yemeklerde kullanılıyor. Ne yalan söyleyelim, görüntüsü biraz iştah kapatıyor.

6. Natto

japantimes

Fermente soya fasulyesi olarak da anılan bu garip yiyecek, geleneksel bir Japon lezzeti. Tıpkı halk arasında bamya için kullanılan "sümüklü" tabiri gibi bu soya fasulyesi türünün de salyamsı bir yapıda olduğu söyleniyor, tadınınsa acı olduğu biliniyor.

7. Durian

yearofthedurian

Singapur gibi tropikal iklime sahip yerlerde bulunabilen bu meyve, şekliyle pek iştah açmasa da onu garip kılan sadece bu özelliği değil. Kokusunun çürük bir soğana benzediği söyleniyor, bu nedenle de kendisi pek sevilen bir meyve olarak anılmıyor.

8. Kinhason

flickr

Deniz mahsulleriyle hazırlanan bir yemek olan kinhason, Filipinler'de sıkça yapılıyor. Suda kaynatılan çeşitli deniz ürünlerinin üzerine şeker ilave edilerek hazırlanıyor. Görüntüsü nedeniyle pek rağbet görmüyor.

9. Percebes

french4awhile.wordpress

Kabuklu bir deniz canlısı olan percebes, kaz boyunlu kaya kabuklusu olarak da anılıyor. Görüntüsüyle biraz tedirginlik yaratsa da tadının lezzetli olduğu söyleniyor.

10. Balut

youtube

Genellikle döllenmiş ördek yumurtasından hazırlanan ve sadece garip değil aynı zamanda çok da rahatsız edici olan bir yemek. Filipinler'de sıkça yapılan bu yemeği görünce "bunu da yemeyiverin" diye haykırmak isteyebilirsiniz, ne yazık ki bence çok da haklı sayılırsınız.

Kaynak: 9gag


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?