http://www.healthyfoodvitality.com/stomach-ache-find-out-the-home-remedies-and-get-back-your-health/ | healthyfoodvitality - reflü nedir, reflüye ne iyi gelir?

Mide Belası: Reflü Nedir, Reflüye Ne İyi Gelir?

Favorilerime
Ekle

Kod adı: Mide belası.

Bir şeyi yemek istediğinizde midenizin yanayacağını, yanmanın boğazınıza doğru yükseleceğini ve birazdan acılı bir sürecin başlayacağını çok iyi bilirsiniz. Tebrikler, reflü belirtileri artık sizinle.

Reflü günümüzde oldukça sık rastlanan bir rahatsızlık. Çekilen acı, yanma hissi ve duyulan rahatsızlık o masaya keşke oturmasaydım dedirtebilecek boyutlarda olabilir. Yanında sürekli bir ilaç kutusu bulundurmak da insanları moral olarak çökertebilir. Oysa ki reflünün oluşumunu engellemek ve eğer reflünüz varsa bunu minimum seviyede tutmak oldukça basit.

Reflü sahibi insanlar aslında kolaylıkla kendilerine neyin iyi gelip neyin iyi gelmediğini takip edebilirler. Fakat çoğu zaman bu dikkati gösteremeyiz. Hayatın temposu içerisinde nelerden sonra mide yanması yaşadığının notunu tutmak çok da kolay değil. Fakat herkesin bildiği gibi yağlı ve baharatlı yiyecekler baş düşman olarak belirlenebilir.

Özellikle kızartmalar, nane, portakal, greyfurt gibi asitli meyvelerden kaçınmak çok önemlidir. Cipsler, gazlı içecekler, mayalı alkollü içecekler, kahve ve çay reflüyü tetikleyen gıdalardır.

Reflüye ne iyi gelir?

Özellikle kış aylarında yemek sonrası artık dikkat etmek için çok geç olduğunu düşünüyorsanız bir adet muz sizin kurtarıcınız olacaktır. Mide asidinin yükselmesini önleyip, sindirimi kolaylaştırması nedeniyle rahatsızlık duymamanızı sağlar. Anneannenize midem yanıyor derseniz hemen mutfağa gidip size biraz ekmek içi getirir. Bunun bilimsel olarak yararını bilmez belki ama yılların getirdiği tecrübeyle gerçekleştirdiği bu hareket çok da doğrudur. Özellikle sabahları mideniz yanarak uyanıyorsanız bir dilim ekmek veya lifli gıdalar bu rahatsızlığınızı gidermede yardımcı olur.

Sebzeler reflü hastaları için oldukça cömert. Domates dışında bütün sebzeler reflü hastaları için uygundur ve önerilir. Özellikle havuç, lahana, patates oldukça yararlı ve mide asidini dengeler nitelikte. Tabii bu sebzeleri salata veya yemek şeklinde tüketirken kullandığınız yağa ve yağ oranına dikkat etmelisiniz. Fazla yağlı tükettiğiniz takdirde faydalı olacak bu gıdalardan herhangi bir fayda sağlayamadığınız gibi zararını da görebilirsiniz.

Kırmızı et rüflüyü tetiklerken, beyaz et tam aksi yönde etki gösterir. Tavuk ve balık rahatlıkla tüketilebilir. Tabi yine bunlar için pişirme yöntemi olarak kızartmadan kaçınmak gerekir. Son olarak bitki ve meyve çaylarından herhangi birini tercih edebileceğiniz gibi, en uygun seçim papatya çayı olacaktır. Sindirimi kolaylaştıran papatya çayı, mevcut ağrıların hafiflemesine de yardımcı olur.

Reflüsü olanlar hangi yiyeceklerden uzak durmalı?

http://www.fitness-together.co.uk/spices/ | fitness-together

fitness-together

Mideniz rahat bir nefes alsın istiyorsanız bazı yiyeceklerden uzak durmanız gerekiyor. Sebzelerin neredeyse hepsi mide asitini dengeleyerek reflü hastalarının rahatlıkla tüketebilecekleri besinlerken domates bunların dışında kalıyor. Ancak pişmiş domatesi tüketmenizde bir sakınca görülmüyor.

Ayrıca asit içeren portakal, greyfurt gibi narenciyelerden uzak durmalı, özellikle acı ve aşırı aromalı keskin tatlara sahip baharatları kesinlikle tüketmemelisiniz. Hatta baharat halini tüketmemeniz gerektiği naneyi taze olarak kullanmanız da tavsiye edilmiyor.

Tüm bunların yanı sıra gazlı içecekler, kafeinli içecekler, kızartmalar, bol yağlı her türlü yiyecek, çikolata ve hatta sakız da reflüsü olanların uzak durması gereken yiyecekler arasında.

Tüm bunlar öneri tabii. Devam eden sağlık sorunlarınızla ilgili mutlaka bir doktora görünmeyi ihmal etmeyin.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Sefik Balcı24 Aralık 2014 18:10
Hayırlı Akşamlar Reflü ile paylaşımınızı dikkatle okudum. faidalı bilgileriniz için çok teşekkür ederim.Benim şikayetim şöyleMidemden Her hangi bi şikayetim yok Yanlız Çok küçük Yaşlarımdan itibaten Ne yiyorsam Midemden agzıma geliyo.Yemegin İncelik durumuna göre Yarım saat bazen de bir birbuçuk saat devam ediyo.Bu bir hastalıkmıdır Hastalıksa tedavisi varmı ?Bilgilendirmenizi Saygılarımla arz ederim..
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?