Et Yiyerek Zayıflayın: 3 Günde 3 Kilo Verdirdiği Söylenen Protein Diyeti

http://scibosnian.com/recipe/chicken-breast/ | scibosnian
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253437 takipçi1752 içerik

Sıkça Yenen Konular

Duygu Arslan
Kasım 15, 2018
Zeynep Çetin
Mart 18, 2019
Vestel
Nisan 12
Yemek.com
Nisan 16

Hemen herkes kısa sürede fazla kilolarından kurtulmak ve forma girmek ama bunu yaparken de aç kalmamak istiyor. İşte bu noktada tok tutan yiyeceklerin merkezinde yer aldığı diyetler öne çıkıyor. Bunlardan biri de protein diyeti.

Genellikle sporcular ve hızlı kilo vermek isteyen kişilerin başvurduğu protein diyeti protein tüketimine dayalı bir diyet. Proteinli yiyecekler glisemik indekslerinin daha düşük olması sebebiyle sık acıkmaya sebep olmuyor ve tok tutarak zayıflatıyor. Aynı zamanda protein diyetinde verilen kilolar aynı hızla geri alınmadığı için forma girmek isteyen kişiler tarafından çokça tercih ediliyor.

Öyleyse gelin, protein diyeti nedir, nasıl yapılır, varsa olası zararları nedir, hep beraber öğrenelim.

Protein diyeti nedir?

Protein diyeti, kırmızı et, tavuk, balık, süt, yoğurt, yumurta gibi protein açısından zengin, yağ açısından düşük besinleri tüketmeye dayalı, hiç karbonhidrat ve şeker içermeyen bir beslenme şekli.

Protein diyetinde yer alan besinler metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda diğer şok diyetlerde olduğu gibi ödem attırmayıp yağ yakıyorlar. Böylece verilen kiloların kalıcı olması daha olası bir hal alıyor.

Kas, kemik, kan gibi dokuların büyümesini ve devamlılığını sağlama görevini üstlenen proteinler sindirilirken karbonhidrat ya da yağ sindirim sürecine göre iki kattan daha fazla enerji harcandığı için kalorileri yakmak daha kolay oluyor. Zira proteini yüksek diyetlerin kas dokularını da koruduğu ve kas kütlesi yüksek olan kişilerin daha kolay kilo verdikleri biliniyor.

Diyet listesine geçmeden önce son olarak şundan da kısaca bahsetmekte fayda var. Kısa sürede hızlı ve kolay kilo verdiren protein diyetinde kırmızı et, beyaz et, yumurta, süt, ayran, yoğurt ve baklagiller serbestken karbonhidrat, şekerli gıdalar, şeker oranı yüksek sebze ve meyveler ise yasaklı sınıfında yer alıyor.

Peki doya doya et tüketip zayıflayacağınız bu mucizevi diyet nasıl yapılır?

Protein diyeti nasıl yapılır: 3 günde 3 kilo verdiren protein diyeti listesi

Öncelikle protein diyetini uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmayı unutmamalı ve onun sizin değerlerinize göre hazırlayacağı diyet listesini kullanmaya özen göstermelisiniz.

Biz 3 günde 2 ila 3 kilo verdirdiği iddia edilen ve "Ender Saraç protein diyeti" olarak da bilinen örnek bir diyet listesi paylaşacağız. Bu diyette öğün aralarının beş saat olmasına, çok susatan bir diyet olduğu için günde 2 litre su içmeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca diyet dışı olarak şekersiz olarak çay, kahve ve yeşil çay da tüketebilirsiniz.

1.gün:

Uyanınca, kahvaltıdan önce: Bir bardak alkali su.

Sabah: 3 çorba kaşığı yulaf ezmesi ve 3 yumurta beyazıyla hazırlanan omlet, 3-4 adet sivri biber, bol yeşillik, şekersiz çay.

Öğlen: 4 adet yağsız kıymadan hazırlanmış köfte, bol yeşil salata.

Ara öğün: Bir kase yağsız yoğurt, 10 adet çiğ badem.

Akşam: Bir kase çorba, yeşil salata.

2.gün:

Uyanınca, kahvaltıdan önce: Bir bardak alkali su.

Sabah: Bir adet haşlanmış yumurta, lor peyniri, bol yeşillik ve yeşil çay.

Ara öğün: 3 adet ceviz.

Öğlen: Bir porsiyon (120 gram) ızgara balık, yeşil salata.

Akşam: 1 kase mercimek çorbası, yeşil salata.

3.gün:

Uyanınca, kahvaltıdan önce: Bir bardak alkali su.

Sabah: 3 yumurta, bir kaşık lor peyniri ve 2 demet maydanozdan hazırlanan omlet, yeşil biber, şekersiz çay.

Ara öğün: 1 bardak ayran.

Öğlen: Izgara tavuk göğsü, yeşil salata.

Akşam: 1 kase yağsız yoğurdun içine 5 kaşık yulaf ezmesi, bir adet kivi, bir adet ceviz, bir çay kaşığı tarçın, bir tatlı kaşığı keten tohumu, bir çorba kaşığı buğday rüşeymi konularak hazırlanan yağ yakıcı tarif.

Protein diyeti yapmak zararlı mı?

findatopdoc

findatopdoc

Düşük karbonhidrat ve yüksek protein içeren protein diyetinin bünyeyi olumsuz etkileme olasılığı da var. Bu riskleri şöyle sıralamak mümkün:

 • Böbrek dokusundan süzülen fazla protein böbrek rahatsızlıklarına ve böbrek taşı oluşumuna sebep olabilir. Kronik böbrek yetmezliği veya böbrek taşı olanların protein diyetini asla uygulamaması gerekiyor.
 • Protein ağırlıklı beslenme, kan kolesterol değerini yükseltir, bu da kalp rahatsızlıklarına yol açabilir.
 • Tüketilen gıdaların posa içeriğinin az olması sebebiyle kabızlık sorunu yaşanabilir.
 • Çok fazla protein tüketimi vücuttaki keton cisim miktarını artırır ve "ketogenezis" adı verilen durum oluşur. Bu da kişinin ağzının ve derisinin kokmasına neden olabilir.
 • Vücudun ihtiyaç duyduğu şeker diyet programı boyunca hiç alınmadığı için kişi kendini yorgun, halsiz, stresli hissedebilir, odaklanma sorunları yaşayabilir.
 • Daha önce de vurguladığımız gibi tüm diyetler gibi protein diyetini yapmadan önce mutlaka doktorunuza/diyetisyeninize danışmalı ve onun onayı, yönlendirmeleriyle gerekirse bu diyete başlamalısınız. Unutmayın, hiçbir şey sağlığınızdan daha değerli değil.

  Youtube

  Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?