pizza-yerine-gecen-yiyecekler

Dünya Üzerinde Pizza Yerine Geçebilecek O Güzel 18 Geleneksel Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Dünya üzerinde hiçbir yiyecek birbirinden tamamen ayrı bir şekilde değerlendirilemez. Aynısı olmasa da muadili olabilecek şekilde, belki de kendi yakın coğrafyası içerisinde bir benzeri bulunur. Tıpkı mantı gibi. Tüm dünyayı sarmış bir gelenektir. Bkz: 20 Örnekle Farklı Kültürlerde Mantı Geleneği

Mantıda olduğu gibi pizzayı da bu beynelmilel yiyeceklerden bir tanesi olarak sayabiliriz. Çünkü sistem olarak basit bir mantığa sahiptir. Altta bir hamur olacak, üzerinde ise farklı malzemeler ya da soslar. Tabii ki bu kadar basit düşündüğümüzde her ülkenin kendine ait bir pizzası olması hakkı doğuyor.

Doğsun, biz de araştırır ve öğreniriz.

Şimdiden afiyet olsun.

Flammkuchen - Almanya

Almanya'nın pizzası sayılır. Kökeni Fransız'dır. Almanya'da ayaküstü yiyebileceğiniz minik yerlerde de satılır. Genellikle üzerinde kabakla servis edilir.

Deep-Dish - Amerika Birleşik Devletleri

Amerika'nın Chicago eyaletinde yapılan bir pizzamsı yiyecektir. Genelde iki katlıdır ve lazanyaya benzetilir. Amerikalıların abartma sevdasından ortaya çıkmış olabilir.

Cong You Bing - Çin Halk Cumhuriyeti

Daha çok pancake olarak da söyleyebileceğimiz bir lezzettir. Taze yeşil soğanla da hazırlanır. Sokak lezzetlerinden bir tanesidir ve afiyetle yenilir.

Zhengyalov - Ermenistan

Tıpkı Çin'de olduğu gibi Ermenistan'ın zhengyalov'u da tam olarak pizza değildir ancak içerdiği malzemelerle bu kategoriye girebilir. 20 farklı otla hazırlanır, gözleme gibi servis edilir. Enfes bir lezzettir.

Tarte Flambée - Fransa

Fransa'nın kendi pizzası diyebiliriz. İncecik açılan hamurun üzerine beyaz peynir, soğan ve bacon konularak servis edilir. Almanya'nın flammkuchen'ine ilham vermiş bir lezzettir.

Musakhan - Filistin

Tavuk yemeğinin hamur üzerine konulmuş halini düşünebilirsiniz. Arpa şehriyeyle pişirilen tavuk son olarak ince ya da kalın olarak serilen hamurun üzerine konulur ve fırına gönderilir.

Khachapuri - Gürcistan

Gürcistan'ın en bilinen yiyeceklerinden bir tanesidir. Bizim açık pidemize benzer. Altta hamur, üstte iç olduğunu düşünürsek pizza sınıfına ha girdi ha girecek. Hop girdi.

Paratha - Hindistan

Yapısal olarak gözlemeye benzese de üzerine ekstra malzeme konularak da yenir. Bunlardan ilki yeşil soğandır.

Pastrmajlija - Makedonya

Yuvarlak ya da uzun olarak yapılabilen, genellikle yoğun et barındıran ve pul biberli sosuyla servis edilen yiyecektir. Üzerine yumurta kırdırıldığı da vardır.

Manaish - Lübran

Tamamen siyah ya da yeşil güveyotundan hazırlanan bir yemektir. Üzerine susam ve zeytinyağı gezdirilir. Rengi garip görünse de tadı enfestir.

Deep fried pizza - İskoçya

Yani kızartılmış pizza. Garip gelebilir kulağınıza ama lezzetinin çok iyi olduğu bilinir. Bir de Amerikalılardan çıkmıştır kesin dersiniz ama İskoçların da kirli zevkleri varmış.

Vatrushka - Rusya

Rusya'nın pizzası diyebiliriz kendisine. Normalde tatlı hamurun içine lor peyniri doldurularak hazırlanır ancak tuzlu hamur ve soğanla da hazırlandığı bir gerçektir.

Coca - İspanya

Üzeri sebze ve sosisle süslenmiş İspanyol pizzasıdır. Çok popüler, rağbet gören bir merettir. Sokaklarda dolaşırken elinizi sallasanız ellisidir yani.

Bulgogi - Kore

Soya sosuyla hazırlanan özel bir karışımda bekletilen etlerin olduğu efsane bir pizzadır. Aslında bir çorbadır ve o şekilde de servis edilebilir ama hamurun üzerinde daha iyi değil midir sizce de?

Zapiekanka - Polonya

Polonya'nın en sevilen sokak lezzetlerinden bir tanesidir. Bol yeşillikle hazırlanan, biraz açık sandviç olarak da düşünebileceğiniz yemeğidir.

Okonomiyaki - Japonya

Pizza omlet karışımı olarak da söyleyebileceğimiz bir lezzettir. Belki de pancake de diyebiliriz. Tavada hazırlanan bu hamurun üzerine pizza süslemeleri gibi her şey gelebilir. Size kalmış.

Langos - Macaristan

Kızarmış hamurun üzerine yerleştirilen kocaman bir dünya. Genellikle deniz ürünleriyle bir araya getirilir. Sokak lezzetleri arasında yerini alır.

Lahmacun - Türkiye

instagram

instagram

Tabii ki de lahmacun. Belki de hepsinden güzel olacak şekilde. İncecik hamurun üzerinde iç harcı ve odun fırında pişen mis gibi lahmacunlar. Arkadaşlar acıktıysak sipariş verelim madem.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

elçin14 Eylül 2015 17:39
Bulgogi bi hamur işi değil et yemeğidir...
Yanıtla
Nazmi26 Temmuz 2015 08:20
Pastrmajlija adından belli olabileceği gibi Türkiye kökenli bir yemek. Onlara Pastırmalı olarak gitmiş biz de kuşbaşılı kıymalı kaşarlı ya da karışık pide olarak kalmış.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?