bilimsel-yemek-pizza

Yalnızca Durup Durup Acıkan İnsanların Anlayacağı 13 Bilimsel Hakikat

Favorilerime
Ekle

Yemek yedikten 3 saat sonra yeniden mi acıkıyorsunuz? Arkadaşlarınız arasında en çok yemek yiyen insan siz misiniz? Televizyon karşısında bir şeyler atıştırmadan duramıyor musunuz? Gece yarısını yemek yemeden geçiremiyor musunuz?

Böyle vasat bir deterjan reklamı gibi giriş yaptık ama eğer yukarıdaki sorulara hiç düşünmeden "Evet" yanıtını veriyorsanız, bilmeniz, anlamanız gereken şeyler var.

Siz sürekli acıkıyor ve kolay kolay doymuyorsunuz çünkü...

Mideniz diğer insanlara göre daha geniş

Yılların efsanesi gibi gelir ama doğru. Bir gram fazlalığınız olmasa bile mideniz, tüm arkadaşlarınızdan daha geniş olabilir. Bu da daha fazla yeme ihtiyacı doğurur.

Gün içinde yeteri kadar protein almıyorsunuz

Protein denen arkadaşın vücudunuz için nefis kıyakları var. Açlık arzunuzu yenmenize yardımcı oluyor en basitinden.

Çok neşeli bir insansınız

"Haydaaaa" gibi bir tepki vermeden, bu konuda bir araştırma olduğunu hatırlatalım hemen. Şöyle ki ne kadar çok gülerseniz, ne kadar neşeli bir insansanız vücudunuzdaki 'ghrelin' hormonu oranı artıyor ve 'leptin' hormonu oranı düşüyor. Ghrelin, açlık arzunuzu canlandıran, leptin ise beyninize doyduğunuzu söyleyen hormon.

Çikolatayı insanlığın geri kalanından daha çok seviyorsunuz

Haksız da sayılmazsınız. Sevilmeyecek gibi değil.

Çok içiyorsunuz

alkollu-icecekler

Artık hepimizin bildiği bir gerçek: Alkol, açlık arzunuzu artırırken, irade gücünü zayıflatır. Bulduğunuz ilk pizzacıya uğramanızı sağlar.

Sürekli stres halindesiniz

Stres denen meret bünyenin her köşesine zarar vermeye niyetli olmakla birlikte açlık arzunuzu artıran, saat başı yemek yemenize neden olan düşman başına bir şey.

Tam bir şeker canavarısınız

Şeker, doğal açlığınızı kesen bir yiyecek. Mesela, 4'te şekerli bir şeyler yediniz. Saat 6'da yemeniz gereken akşam yemeğini unutun. Şeker onu engeller. Ama saat 8'de olması gerekenden daha büyük bir açlık halinde geri döndürür.

Geç kahvaltı seviyorsunuz

Evet, kahvaltı seviyorsunuz. Ancak yapılan araştırmalara göre, geç kahvaltının kahvaltıyı hiç yapmayanlara göre daha çok acıktırdığı da taze bilgi.

Mide asitleriniz işini çok iyi yapıyor

Mide ekşimesi ve hazımsızlık yaşayanların aslında pek de istemeyecekleri bir avantajları var: Çok sık açlık hissetmemek.

Özel gününüzdesiniz

Östrojen hormonunun açlık arzunuza gözle görülür bir dahiliyeti söz konusu. Özel günlerde yerlere düşer bu östrojen hormonu. Sonuç, çikolata, tatlı, şeker vb şeyleri sonsuza kadar yeme arzusu.

Doğuştan uzun ve kaslısınız

Örnekle açıklamak gerekirse, "kapı gibi" insanların bir oturuşta daha fazla yemek yemeleridir aslında. Çünkü daha fazla kaloriye ihtiyaçları var.

Yeteri kadar egzersiz yapmıyorsunuz

Egzersiz yapmak bilinenin aksine sizi çok fazla acıktırmaz. Açlık hormonu ghrelin oranını düşürür, stresi azaltır ve enerjinizi artırır.

Yemek yemeyi gerçekten seviyorsunuz

giphy

giphy

Tok olmasına rağmen yemeyi sevdiği için yemeye devam eden insanlara da bilimin saygı duyması gerek. Değil mi ama?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?