ev-yapimi-oda-kokulari

Evdeki Kokuları Tek Seferde Silecek ve Havayı Değiştirecek 5 Ev Yapımı Oda Kokusu

Favorilerime
Ekle

Evinizde bazen inatçı kokular olabilir, bazen de satın aldığınız inorganik yani yapay kokuları kullanmak istemeyebilirsiniz. Çünkü siz onları yaktığınızda ya da sıktığınızda aslında kimyasal solumuş oluyorsunuz. Düşünsenize, kendinize neden böyle bir kötülük yapasınız?

Bunun yerine evde kendi oda kokunuzu hazırlayabilir, mis gibi bir kokuyla evinizin havasını tamamen değiştirebilirsiniz. Hem de aynı kokuları yalnızca 1 kez değil 2 kez de kullanabilirsiniz. Hem ekonomik hem kullanışlı hem de mis kokulu yani.

5 adet oda kokusu tarifi vereceğiz ve nasıl hazırlamanız gerektiğini anlatacağız. Ev yapımı oda kokusu konusunda dikkat etmeniz gereken ve ortak olarak da söyleyebileceğimiz noktaları da ekleyeceğiz.

Hadi bakalım, başlıyoruz.

Tüm oda kokuları için geçerli hazırlanış prensibi: Tüm malzemeleri bir kavanozda toplayın ve üzerine kavanozda 2 parmak kalacak kadar su doldurun. Ardından dondurun ya da buzdolabında saklayın.

Isıtmak için: Fondü sistemini kullanabilirsiniz. Isıttığınız karışımları kaynama noktasına yaklaştığında fondü setinin üzerine alın ve ısıtmaya devam edin. Yaklaşık 5 saat boyunca kokusu kalacaktır.

Dilerseniz de mumla ısıtabilirsiniz. Altta mumu yakıp bırakabileceğiniz bir düzenek kullanmak isterseniz şu şekilde de oda kokunuzu hazır edebilirsiniz.

Daha uzun süre kokması için: Mum ya da diğer ısıtıcıların üzerinde ısınan oda kokuları yavaş yavaş buharlaşacaktır. Daha uzun süre kokması için sıcak su ekleyip koku verme süresini uzatabilirsiniz. Suyunuz ne kadar sıcak olursa vereceği koku da o kadar yüksek olur.

Portakal sevenlere: Portakal, tarçın ve baharatlı oda kokusu

Malzemeler: 1 portakal, 2 tarçın çurbuğu, yarım yemek kaşığı karanfil, 1 anason yıldız

Biraz da biberiye: Limon, biberiye ve vanilyalı oda kokusu

Malzemeler: 3 dal taze biberiye, 2 limon, 1 çay kaşığı vanilya özütü

Kekiksiz olmaz: Lime, kekik, nane ve vanilyalı oda kokusu

Malzemeler: 5 dal taze kekik dalı, yarım kaşık nane özütü, 3 lime ve 1 çay kaşığı vanilya özütü.

Zencefil sevenlere: Portakal, zencefil, bademli oda kokusu

Malzemeler: 1 limon, küçük bir yumruk zencefil, yarım çay kaşığı badem özütü.

Ormanda gibi hissetmek için: Çam, defne ve cevizli oda kokusu

wiki

wiki

Malzemeler: 1 avuç çam dalı, 3 defne yaprağı, 1 adet bütün ceviz

Daha sonra kullanmak için: Buzdolabında kapağı kapalı şekilde saklayın ya da dondurun. İki şekilde de 2 hafta boyunca saklayabilirsiniz.

Ekonomik çözümler: Mutfakta kullandığınız ve sevdiğiniz bazı meyve, sebze ve otlardan kendi oda kokunuzu hazırlayabilirsiniz. Sadece burnunuzu dinleyin. Örneğin portakallı oda kokusunu çok sevdiniz, o halde portakal soyarken ortaya çıkan kabukları atmayın ve oda kokusuna ekleyin.

Unutmayın: Siz sevdiğiniz sürece tüm kokular güzeldir ve siz onu evinizde oda kokusu olarak kullanabilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?