Tane Tane Olsun, Lapa Kalmasın: Pirinç Nasıl Haşlanır?

Favorilerime
Ekle

Pilavların içine girip her yemeğin yanına çok yakışır. Sütlaç gibi tatlılarda başrolü oynar. Çorbalara kıvam ve lezzet verir. Mezelere de doyuruculuk katar. Son dönemlerde de sporcu beslenmesinin olmazsa olmazıdır. Pirinçler mutfaklarımızdan eksik olmayan yegane bakliyatlardan biri. Bazen sadece haşlayarak kullanılması gereken tarifler oluyor. Ancak bu tariflerde pirinç, lapaya dönebiliyor. Kıvamını ve lezzetini kaybedebiliyor. Çok basit gibi dursa da pirinç haşlamak için birkaç önemli püf noktası şart. Pirinçleri çıkarın tezgaha hadi. Bir bir sırlarını anlatıyoruz. Bundan sonra hiç formlarını kaybetmeden pişecekler.

Pirinç nasıl haşlanır?

pirinc-nasil-haslanir1

Basmati, yasemin, osmancık ya da kırık pirinç... Hangi çeşit pirinci haşlayacak olursanız olun işe ilk önce pirinçleri soğuk suda güzelce yıkayarak başlayın. Pirinçleri birkaç tur bu şekilde yıkayın ve nişastalı suyun az da olsa çıkmasını sağlayın. Ardından süzgece alın ve sularının süzülmesini bekleyin.

pirinc-nasil-haslanir2

Güzelce yıkadığınız ve süzdürdüğünüz pirinçleri tencerenizin içerisine alın. Ardından oda sıcaklığındaki suyu (kaynar ya da soğuk değil) üzerine ekleyin. Burada en önemli püf noktası yanmaz yapışmaz bir tencere kullanmak ve pirinçle suyun oranını doğru ayarlamak. Genelde 2 su bardağı kadar pirince 2,5 su bardağı su yeterli oluyor. Bu oranı 1'e, 1,5 olarak düşünebilirsiniz.

pirinc-nasil-haslanir3

Tencereyi ocağa alın ve orta ateşte önce üzeri açık bir şekilde su kaynayana kadar pişirin. Ara ara karıştırın. Hafif fokurdamalar başlayınca kısık ateşe alıp kapağını kapatın ve suyu çekene kadar kapağını açmadan pişirin. Pirinç yaklaşık 10-15 dakika içerisinde haşlanacaktır. Piştikten sonra kapağı kapalı bir şekilde 5 dakika kadar dinlendirin.

pirinc-nasil-haslanir4

Kapağını açıp pirinçleri havalandırın. Ve haşlanmış pirinçleriniz hazır! Şimdiden ellerinize sağlık.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?