pet-sise-istanbulkart-uygulamasi-akilli-konteynir

Pet Şişeleri Attığınızda İstanbulkart'a Bakiye Yükleyen Geri Dönüşüm Makineleri

Favorilerime
Ekle

Doğaya atılan platistiklerin çözünmesi yüzyılları aldığını ve çevreye geri dönülmez zararlar verdiğini artık hepimiz biliyoruz. Öyle ki bilim insanları her yıl denizlere 8 milyon ton plastik atığın atıldığını ve denizdeki güncel plastik atık miktarının 150 milyon ton olduğunu söylüyor.

Bu durum denizde yaşayan canlıları da doğrudan etkiliyor. Zira balıklar denizdeki atık plastiği yiyecek sanıyor. Balıkların 4'te 1'inin sindirim sisteminde plastik var. Bu yüzden çoğu balık yediği plastikler nedeniyle ölüyor.

Sadece balıklarla diğer hayvanlar ve doğa değil biz insanlar da plastik atıklardan olumsuz etkileniyoruz.

İşte tam bu noktada bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden güzel ve sevindirici bir haber geldi. Plastik atıkları önlemek ve plastikleri geri dönüşümle yeniden kazandırmak için çevreci bir uygulamayı hayata geçirdi.

"Ülkede güzel şeyler de oluyor" dedirten bu nefis uygulamanın detayları ise şöyle...

Pet şişelerle İstanbulkart'a yükleme yapılabilecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kişileri geri dönüşüme katkıda bulunmasını sağlamak için makineler geliştirdi. Kişiler bu makinelerin içine pet şişeleri atacak ve bunun karşılığında toplu taşımada kullanılan İstanbulkart'a bakiye yüklenecek.

Diğer bir deyişle sokaklara atmak yerine İSBAK tarafından geliştirilmiş bu makinelere attığınız pet şişeler sayesinde hem doğa korunacak, hem de kişi de fayda sağlayarak İstanbulkart'ını doldurmuş olacak.

Geri dönüşüm kültürünü öğretecek, çevreye faydalı akıllı konteynırlar

twitter

twitter

Geri dönüşüm kültürünün yerleşmesi açısından ve kişilerin plastik atıklar konusunda bilinçlenmesi yönünden faydalı bir uygulama olacağa benzeyen bu geri dönüşüm makineleri şimdiden çok ilgi gördü bile. Ancak akıllardaki soru olan pet şişe karşılığı İstanbulkart’a yüklenecek bakiye konusunda henüz bir açıklama yapılmadığını da ekleyelim.

Belediyenin resmi Twitter hesabından da paylaştığı Akıllı Konteynır uygulamasının ne zaman hayata geçeceği merak edilirken İstanbul'da günde 17 bin ton evsel atık ortaya çıktığının ve bunların 6 bin tonunun Büyükşehir Belediyesi'nin çöp toplama merkezlerinde geri dönüştürülerek ekonomiye tekrar kazandırıldığını son olarak not edelim.

Umarız bu uygulama İstanbul'un ardından diğer şehirlerimize de yayılır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?