Koşarak Uzaklaşıyoruz: Minsu Kim’in Hareket Eden Moleküler Yemekleri

yemek.com
Öznur Doğan
Öznur Doğan
305 takipçi391 içerik

Sıkça Yenen Konular

Öznur Doğan
Şubat 6, 2015
Yemek.com
Ocak 17, 2018
Öznur Doğan
Aralık 2, 2014
Zeynep Çetin
Ekim 18, 2016

Birazdan öğrenecekleriniz ve izleyecekleriniz sizi biraz korkutabilir ve koşarak uzaklaşma hissi verebilir. Çünkü bizim de ilk gördüğümüz andaki tepkimiz: Kaç, kaç, kaç, kaç oldu.

Neden mi?

İngiltere'nin Royal College of Art üniversitesinden mezun, Koreli sentetik biyologu Minsu Kim, sentetik biyolojiyle moleküler gastronomiyi bir araya getiriyor. "Living Food" adını verdiği çalışmasında sentetik biyolojiyi kullanarak moleküler gastronomi yiyeceklerinin canlıymış gibi görünmesi ve hareket etmesini sağlıyor.

Sentetik biyolojinin organik ürünlerde yapay bir yaşam yaratmaya başladığını, hatta bu konuda kalp hücrelerinden üretilen bir denizanasının da olduğunu belirten Minsu Kim, yiyeceklere hayat üflemenin çok büyük bir fantezi olmadığını belirtiyor.

Minsu Kim'in sergilediği projede üç farklı yemek ve üç yaşam hareketi var. Bir tanesi yuvarlaklar çizebiliyor, diğeri duyargalarını hareket ettirebiliyor diğeri ise nefes alıp verme hareketini gerçekleştiriyor.

minsukim - yaşayan yiyecekler

minsukim - yaşayan yiyecekler

Bu yiyecekler yenmeye başlandığında hareketleri de ağızda devam ediyor. Yemeğin estetik boyutuna yepyeni ve geleceğe dair bir şeyler eklemek istediğini söyleyen Kim, bizi birazcık ürkütürken moleküler gastronomi ve sentetik biyoloji için de kocaman bir adım atmış oluyor.

Videoyu izleyip geleceğe bakalım. İşte Minsu Kim ve hareket eden yiyecekleri.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?