Güçlü Antioksidan Özelliği Sayesinde Faydaları Saymakla Bitmeyen Bir Bitki O: Kocayemiş

Favorilerime
Ekle

Doğanın mutfağımıza ve sağlığımıza kazandırdığı sıra dışı bitkileri tanıma köşemizde bugün sırada kocayemiş var! Ülkemizin birçok yerinde kendiliğinden yetişme fırsatı bulabildiği gibi özel olarak da yetiştirilen, içeriğindeki yararlı maddeler sayesinde vücuda birçok fayda sağladığı söylenen bu bitkiyle tanışmayan kalmasın artık.

İlk kez görenlerin şaşırmadan edemediği, dikenli gibi gözüken pütürlü dış kabuğuyla "Acaba zehirli bir bitki mi" diye düşündüren bir bitki o. Yararları ise boyundan büyük!

Tam da bu yüzden sizi hemen kocayemişin faydalarıyla tanıştıralım, kocayemiş nedir, nasıl tüketilir söz etmeden geçmeyelim. Buyursunlar, karşınızda tüm yönleriyle kocayemiş!

Kocayemiş nedir?

kocayemis-nedir-1

Halk arasında dağ çileği, yabani çilek, sultan böğürtleni gibi isimlerle de anılan kocayemiş, fundagiller familyasının sıra dışı üyelerinden biri. Çalı formundaki bitkisi, gelişim sürecine göre sarıdan kırmızıya doğru giden renkli meyvelerle doluyor, meyveler kırmızı renge ulaştığında ise olgunlaşma sürecini tamamladığı kabul ediliyor.

Marmara'dan Ege'ye, Akdeniz'den Karadeniz'e, ülkemizin birçok yerinde yetişme imkanı bulan kocayemiş, pütürlü yapıdaki meyveleriyle ilk kez gören herkesi şaşırtıyor. Doğada kendiliğinden yetişebildiği gibi özel olarak yetiştiriciliği de yapılan kocayemiş meyvesi, dikenli yapıdaki dış kabuğu sayesinde diğer tüm meyvelerden kolayca ayırt edilebiliyor.

Kocayemişin faydaları nelerdir?

kocayemisin-faydalari-nelerdir-1

 • Güçlü antioksidan ve antienflamatuar özellikler gösteren kocayemiş, bu sayede vücudu birçok hastalığa karşı koruyor, vücut direncini artırıp bağışıklığı güçlendiriyor.
 • Diş sağlığını olumlu yönde etkiliyor, özellikle diş eti problemlerinin çözümünde rol oynuyor.
 • Safra kesesinin korunmasında önemli rolleri olduğu söyleniyor.
 • Vücudun çeşitli yerlerinde oluşabilen iltihaplanmaların oluşmasını engellerken var olanların da daha hızlı iyileşmesine destek oluyor.
 • Güçlü antioksidan özellikleri sayesinde zararlı alışkanlıklar sebebiyle zarar gören akciğerlerin ve karaciğerin temizlenmesine destek oluyor.
 • Böbrek sağlığını olumlu yönde etkiliyor.
 • Bağırsak florasını korurken idrar söktürücü bir etki oluşturmayı da ihmal etmiyor.
 • Cilt üzerinde de olumlu etkileri olan kocayemiş, harici olarak kullanıldığında sivilce ve akne oluşumunu en aza indirirken var olan sivilcelerin de hızla geçmesine destek oluyor.
 • Yine yaygın bir cilt sorunu olan siyah noktalara karşı etkili olduğu da biliniyor.
 • Kocayemiş nerede yetişir, nasıl tüketilir?

  kocayemis-nerelerde-yetisir-1

  Kocayemiş, Akdeniz kuşağında, İngiltere'den Asya'ya kadar dünya üzerindeki birçok yerde yetişme imkanı buluyor, ülkemizde ise Trakya, Ege, Akdeniz ve Karadeniz'de çoğunlukla ormanlık alanlarda yetişiyor.

  Kocayemişin nasıl tüketildiğine gelince, kendisi taze olarak tüketilebildiği gibi kurutulmuş haline güvenilir aktarlardan ulaşmak da mümkün oluyor. Öğütülmüş hali bal ile karıştırılarak tüketilebiliyor. Taze hali birçok tatlı tarifinde tıpkı diğer meyveler gibi kullanılıyor. Klasik çilek gibi reçeli, marmelatı da yapılabiliyor. Kocayemiş bitkisinin meyveleri dışında yaprakları da kurutularak bitki çayı olarak değerlendirilebiliyor. Harici olarak kullanmak isteyenler ise yapraklarıyla demlediği çayı ciltlerine uygulayabiliyor.

  Önemli not: Kocayemiş bitkisinin aşırı tüketimi kabızlıktan baş dönmesi ve sersemliğe dek birçok yan etkiye maruz kalmanıza sebep olabilir. Dolayısıyla ne kadar doğal olursa olsun kocayemişi aşırı tüketmekten mutlaka kaçınmalısınız. Aynı şekilde çilek ve benzeri meyvelere karşı alerjiniz varsa, daha önce hiç kocayemiş tüketmediyseniz, ciddi/kronik bir rahatsızlığınız varsa, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç ya da uygulamanız gereken özel bir perhiz varsa doktorunuza danışmadan asla kocayemiş tüketmemeli, sağlığınızı riske atmamalısınız, aman diyelim.  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?