https://doktersehat.com/khasiat-air-tebu/ | doktersehat

Unutulmaya Yüz Tutan Bir Lezzeti 45 Yıldır Yaşatmaya Çalışan Adanalı Aile

Favorilerime
Ekle

Bazı tatlar, bazı gelenekler vardır ki zamanla eskisi kadar değer görmemeye başlar, kimse eskisi kadar ilgi göstermez ve sonunda unutulur gider...

İşte yine öyle unutulmaya yüz tutmuş bir lezzet ve bu lezzeti unutturmamak için ellerinden geleni yapan köklü bir aile var karşımızda bu kez.

Adana'da hizmet veren ve şeker kamışı suyu gibi bir lezzetin unutulmasını engellemek isteyen bu aile ile tanışın.

Adana'da yaşayan Göde ailesi, şeker kamışı kültürünü yaşatmak için ellerinden geleni yapıyor

Yaklaşık 88 yıldır şalgam üreticisi olarak bilinen, Adana'nın köklü ailesinden Göde ailesi, geçtiğimiz günlerde sezonunun açılması nedeniyle yeniden konuşulmaya başlayan şeker kamışı suyu ile gündemde şu sıralar.

"Dededen kalma" dedikleri ve çok eski zamanlardan bu yana kullandıkları merdaneli makine sayesinde tıpkı Adana'da yaşayan birçok insanın çocukluklarından bildikleri o tanıdık lezzeti yakalamaya devam eden bu aile, şeker kamışı suyunun unutulmaması için elinden geleni yapıyor.

Şeker kamışı üreticilerinin azalması bu geleneksel lezzetin sonunu yakınlaştırmış durumda

Şeker kamışı suyunun unutulmaması için yaklaşık 45 yıldır mücadele ettiklerini söyleyen ailenin üçüncü nesil temsilcisi Emre Göde, bu geleneksel lezzetin azalmaya başlamasının en büyük nedeninin şeker kamışı eken çiftçilerin gün geçtikçe azalması olduğunu söylüyor. Her şeye rağmen bu lezzetin tarihe karışıp gitmemesi gerektiğini düşünen aile, Adana'da bu işi sürdürmeye devam eden nadir işletmelerden. Öyle ki bu işi sürdürmek için dededen kalma makinelerini geliştirmeyi de ihmal etmemişler, Emre Göde konuyla ilgili şunları söylüyor:

"Dededen kalma makinemizi sanayiye götürüp ustalara tarif ederek geliştirdik ve 4 merdaneli bir makine ürettirdik. Makine, şeker kamışını eziyor biz de suyunu süzgeçten geçirip müşterilerimize sunuyoruz. Şeker kamışı suyuna ilgi çok fazla. Kasımda başlayıp mart ayına kadar üretimi yapılıyor. Şeker kamışını çok fazla da eken kalmadı. Bu meslek de bitmek üzere. İnşallah sahip çıkarlar."

Türkiye’nin dört bir yanına litrelerce şeker kamışı suyu gönderiyorlar, bardağını 5 liradan müşterilerine sunuyorlar

Üstelik bu lezzetin getirisi de bir hayli fazla aslında. Bardağını 5 liradan müşterilerine sunan bu işletmenin sahipleri, şeker kamışı suyuna olan ilgiden de memnun. "Sürekli telefon açıyorlar, ne zaman başlayacağımızı soruyorlar." diyen Göde, kasım ayından mart ayına dek Türkiye’nin dört bir yanına litrelerce şeker kamışı suyu gönderdiklerinin de altını çiziyor.

Dünyanın farklı yerlerinde de oldukça meşhur olan bu lezzetin faydaları da saymakla bitmiyor

doktersehat

doktersehat

Brezilya, Tayland ve Hindistan gibi farklı ülkelerde de çok sevilerek tüketilen şeker kamışı suyu, aslında sağlığımız açısından da hiç bilmediğimiz kadar çok faydaya sahip. İçinde bolca kalsiyum, potasyum, demir ve magnezyum gibi vücudumuza faydalı mineral ve besin lifi bulunan şeker kamışı suyu, antioksidan özellikler göstermesi sayesinde bizi birçok hastalıktan koruyabiliyor.

Deri hastalıklarının hızla geçmesini sağlayan şeker kamışı suyu aynı zamanda dişlerin çürümesini engelliyor, kemiklerin gelişimini olumlu yönde etkiliyor, böbreklere faydalı olduğu söyleniyor, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor ve kötü kolesterolü düşürüyor.

Nar suyunu bile unutturacak kadar etkili olduğu söylenen bu lezzetin hiç tadına bakma fırsatı buldunuz mu? Düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?