https://www.easyhealthmag.com/complete-guide-to-understand-the-5-2-diet/ | easyhealthmag

6 Hafta Boyunca 5:2 Diyeti Uygulayarak Hiç Beklemediği Sonuçlar Alan Kadın

Favorilerime
Ekle

Her gün birbirinden farklı diyet programları tanıtılıyor, hemen her gün zayıflama telaşına düşenler arasında yeni bir diyet akımı başlıyor. Son yıllarda çok popüler hale gelen aralıklı orucun bir türü olan 5:2 diyeti de bunlardan biri aslında.

5'e 2 diyeti olarak da anılan bu diyetin kendi üzerinde nasıl etkiler oluşturacağını merak eden genç bir kadın da bu beslenme programına uygun olarak beslenmeye başlıyor ve olaylar gelişiyor.

Tam 6 hafta boyunca 5:2 diyetini uygulayan, bu süreçte yaşadıklarını ve aldığı sonuçları bir bir paylaşan Grace Back'in 1,5 ayının nasıl geçtiğini merak ediyorsanız buyurun hemen başlayalım.

Önce 5:2 diyetinin ne olduğunu öğrenelim

5: 2 diyeti, diyet yapmak yerine belirli bir düzende yemek yemek olarak tanımlanabilir. Birçok bilimsel araştırmaya göre 5:2 diyetini uygulayarak metabolizmanızın hızlanmasını sağlayabiliyor, zihninizin daha etkili çalışmasına destek olabiliyor ve genel olarak bir diyetten beklenen o etkiyi görüp kilo verebiliyorsunuz.

Bu diyette 5 gün boyunca normal bir biçimde yiyip haftanın kalan 2 gününde kalori alımını dörtte birine indirmeniz gerekiyor. Bu yüzden Grace kendi uygulayacağı diyet için şöyle bir kalori hesabı yapıyor: Kadınlar için önerilen günlük 1800-2000 kaloriyi baz alıyor, beş gün boyunca bu şekilde, iki gün boyunca da 500 kalorilik bir diyet uygulamaya karar veriyor. Genç kadın öğünlerini ayarlama sürecini ve uyguladığı 5:2 diyetini şöyle anlatıyor:

"5 gün boyunca her zamanki gibi beslenip 3 öğün yemek yenebiliyor. Kahvaltı için yulaf lapası veya glutensiz tost, protein ve karbonhidratlı öğle yemeği ve protein ve sebzeli akşam yemeği örnek bir gün olabilir. Bu yemekler 1000 kaloriye falan denk geliyor. Atıştırmalıkları da buna göre ayarlayabiliyorsunuz. Ben havuç, badem ve bazen bitter çikolata ekleyerek günlük kalori alımımı 2000’in altında tutabildim.

Dikkat etmem gereken diğer 2 günde ise 2 öğün yeniyor: Öğle ve akşam yemeği. Bunlar da 500 kaloriye denk gelmeli. Sadece bunlarla 2 gün geçirmek zorunlu."

Grace diyetin ilk haftasına korkarak başlıyor, haftanın ilerleyen günlerindeyse aslında yanlış bazı kararlar aldığını fark ediyor

Grace diyetin henüz başlarındayken 2 gün boyunca nasıl kahvaltı yapmadan duracağını düşünmeye başlıyor ve çekincelerini şöyle dile getiriyor: "Diyetin başlarında epey korkmuştum. Kahvaltı yapmayacak olma düşüncesi, 500 kalori alımını bir kenara bıraksak bile ödümü kopartmaya yetmişti."

Haftanın ilerleyen günlerinde ise daha çok 5 günlük süreçte yaptıklarına odaklanıyor, ilk 7 günlük sürenin 5 günlük "normal" geçmesi gereken kısmında yaptığı hataları fark ediyor ve hemen beslenme düzenine yeniden çeki düzen veriyor. Grace deneyinin ilk haftasını şöyle özetliyor:

"Bu diyete başlamadan önce günlük kalori alımım 1400-1600 civarıydı. Yani artık 2000 kalori alabileceğimi düşününce aklıma çikolata gibi yaramazlıklar geldi. Sırf izinliyim diye 2000’e çıkmak için çikolata yemeye başladım.

Bir hafta sonunda şunu fark etttim, diyetin yapmaya çalıştığı şey bu değildi. Diyet kendimi tok hissettirmemi sağlayacaktı.

Yeni rutinden en fazla verimi almak için porsiyonları doyurucu yapıp öğünlerime daha fazla karbonhidrat, protein ve sebze ekledim. Bunu yaptıktan sonra yemeğin kendisiyle doydum, atıştırmalıklarla değil."

Genç kadın ikinci haftadan itibaren beslenme düzenini tam olarak oturtmayı başarıyor

Diyetin 5 günlük kısmında yaptığı değişikliklerle kendisi için en ideal beslenme düzenini oluşturan genç kadın, bu kez de maksimum 500 kalori alması gereken 2 günlük kısımda zorlanıyor. Bu 2 gün boyunca sürekli aç olduğunu düşünen genç kadın, bu yüzden kendini kolay kolay durduramadığını da itiraf ediyor ve 2 hafta sonunda şunları öğrendiğini aktarıyor:

"Şunu fark ettim ki 500 kalorilik günlerde ne kadar çok aç olduğumu düşündüysem o kadar çok durduramadım kendimi. Biliyorum söylemek yapmaktan kolay ama yemeğe aslında ihtiyacınız olmadığını düşünmeli ve kendinizi bu konuda mutlaka ikna etmelisiniz. Kendinizi buna ikna etmeniz tam anlamıyla bir dönüm noktası oluyor.

Tüm bu nedenlerle diyetin ilk iki haftası benim için en zor kısımdı ve bu sürecin sonunda sadece iki gün iki öğün yiyeceğimi kabullenmeyi başardım."

"Bu diyet bana porsiyon kontrolünü öğretti"

Çeşitli zorluklarla geçen 2 haftanın ardından diyetine 4 hafta daha devam etmeyi başaran ve tam 6 haftayı 5:2 diyeti uygulayarak geçiren genç kadın, yaşadığı bu sürecin kendisine iyi geldiğini söylüyor ve sağlığıyla ilgili herhangi bir sorunu olmayan herkese bu diyeti önerebileceğini söylüyor ve şunları ekliyor:

"Bu diyetin bana öğrettiği bir şey varsa o da her şeyin kafada bittiği. Klişe olmak istemem ama bu plan kendinizi kontrol etmenizi sağlıyor ve “aç kafa” olayını yenmenize yardımcı oluyor. Tüm bunlar da 'gerçekten' aç olmakla aç olduğunu düşünmek arasındaki farkı ayırt edebilmenizi sağlıyor. Artık geçmişe baktığımda porsiyonlarımın ne kadar ayarsız olduğunu görüp gülüyorum."

"Diyet boyunca kendimi hep tok hissettim. Aynı zamanda hiç şişkinlik gibi sorunlar da yaşamadım"

Grace 6 haftalık deneyinin ardından 5:2 diyetiyle ilgili düşüncelerini de tüm içtenliğiyle aktarmayı ihmal etmiyor ve şunları ekliyor:

"Bu diyetin ilk iki haftası kendim için doğru porsiyon ayarlamalarını yaptıktan sonra ihtiyacım olan her şeyi yiyebildiğimi öğrendim. Yeterince protein ve sebze aldıktan, biraz da karbonhidrat ekledikten sonra doymak mümkünmüş bunu anladım. O şişkinlik hissi hiç gelmedi. Ayrıca, vücuduma hep aynı miktarda yemek girdiği için hep tok hissetti. Çok yiyince bir saat sonra yaşanan o açlık hissi de hiç gelmedi."

"6 haftada 3 kilo verdim"

Genç kadın, birçoğunuzun merak ettiği o soruya da yanıt veriyor ve 5:2 diyetini uyguladığı bu 6 haftada toplam 3 kilo verdiğini söylüyor. "Bu diyete başlamamın asıl nedeni kilo vermek olsa da şu an bu belki de benim için en az önemli olan madde. Nasıl hissettiğim ise çok çok daha önemli bir sonucu oldu bu diyetin." diyen Grace, "İlk defa bir beslenme programını tamamen mutlu bir biçimde benimseyebildim. 5:2 diyetini uygularken kendimi hep iyi hissettim." demeyi de ihmal etmiyor.

"Bir hafta bu diyeti bırakayım dedim yorgunluktan dağıldım ve tekrar başladım"

easyhealthmag

easyhealthmag

Grace'in uyguladığı 5:2 diyetinin en ilginç kısmıysa bu 6 haftayı tamamladıktan sonra başlamış desek yeri. Kendi üzerinde bir deney gibi uyguladığı bu diyet programı onu her anlamda çok mutlu etmiş olsa da 6 haftanın sonunda bırakmaya karar vermiş ancak işler düşündüğü gibi ilerlememiş.

Grace sadece 1 hafta 5:2 diyetini uygulamaktan vazgeçtiğinde kendini çok yorgun hissetmeye başlamış ve yeniden 5:2 diyetine dönüş yapmış. Grace son olarak 5:2 diyetini uygulamak isteyenlere düşüncelerini şöyle ifade ediyor:

"6 haftanın sonunda mutlu bir biçimde söyleyebilirim ki gerçekten bu beslenme düzeninden hoşnutum. Bir hafta bu diyeti bırakayım dedim, yorgunluktan dağıldım ve tekrar başladım. Hatta biraz daha sıkı bir biçimde başladım. Eğer o son 3 kiloyu vermeye çalışıyorsanız ya da sağlıklı beslenmeye bir yerden başlamak istiyorsanız, 5:2 diyeti vücudu sıfırlayıp her şeyi daha etkili bir biçimde düşünmenizi sağlayacak mükemmel bir yeme biçimi."

Ufak bir hatırlatma: Biliyoruz siz zaten yaparsınız ama biz de hatırlatmış olalım. Eğer ciddi bir rahatsızlığınız, halihazırda uygulamanız gereken ciddi bir diyet listesi varsa, bu genç kadının yaşadıklarından ilham alarak hemen 5:2 diyetine başlamayın, öncesinde mutlaka doktorunuza danışın ve onun önerileri doğrultusunda hareket edin. Aman diyelim, kendinize iyilik etmek isterken bilmeden zarar vermeyin.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Gül Demir30 Nisan 2021 12:20
👍👍👍👍👍
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?