one-cikan-tencere-dibi-nasil-temizlenir-one

Temizlemesi En Zor Mutfak Malzemelerini Lekelerden Kurtarmanın 9 Pratik Yolu

Favorilerime
Ekle

İş, okul, ev arasında dönen bir hayatınız varsa evi, özellikle de mutfağı temizlemenin nasıl yorucu bir iş haline geldiğini bilirsiniz. Küçücük bulaşıklar bile gözünüzde devasa bir sorun oluverir mesela.

Hele bir de yaz sıcakları, ramazan derken iyice büyür gözünüzde ev işleri. Çok çabuk yorulur, her yeri temizleyemeden bitirirsiniz giriştiğiniz temizliği.

Oysa pratik yolları da var inatçı lekelerden kurtulmanın. Elleriniz kopana kadar ovalamadan, teller kullanıp temizlediğiniz araç gerece zarar vermeden hem de.

Buyurun başlayalım o zaman, enerjiniz boşa gitmesin artık.

Tüm mutfakların sorunu: Çaydanlık temizliği

caydanlik-nasil-temizlenir-3

Sallama çayları dışlayıp demleme çaylara aşkımızı duvar yazılarıyla bile gösteren bir millet olarak hepimizin evinde mutlaka sıkça kullanılmaktan yıpranmış, kireçlenmiş bir adet çaydanlık mecvuttur. O çaydanlığı temizlemek de çoğu zaman bir işkencedir, sürekli ertelenir.

Ertelemeyin istiyoruz artık. Kireç tutmuş çaydanlık ya da demliğinizi alıp içine kabartma tozu koyun, üzerine de kaynamış suyu boca edin diyoruz. Sonrasında kapağını kapatıp yarım saat bu şekilde bekletiyoruz. Cillop gibi bir çaydanlığımız oluyor o bekleyişin sonunda.

Bu işlemi daha detaylı görmek isteyenleri Çaydanlık Nasıl Temizlenir? yazımıza doğru alabiliriz.

Çünkü herkes en az bir kez unutur ocakta: Dibi tutan tencere temizliği

Yemeği ocakta unutur dalar gidersin, o tencere anlamaz seni, unutulduğuna dertlenir, dibi bir anda karalara bağlar. İşte o tencereyi kurtarmak için hunharca ovarsın dibini. Kolun yorulana, alnındaki son ter damlası da kuruyup gidene kadar uğraşırsın.

Uğraşma diyoruz biz, onun yerine al tencereyi önüne. İçine 1 bardak su, 1 bardak da sirke koy. Sonra da ocakta ısınmaya bırak yaptığın karışımı. Kaynadıktan sonra al ocaktan, karışıma 2 yemek kaşığı da karbonat at. Bırak köpürsün, lekeler yavaş yavaş çıksın. Karışım hafif soğuduktan sonra bir süngerle de hafif hafif ov tencerenin lekeli yerlerini. Bitti gitti.

Biz yaptık diye demiyoruz, dibi tutan tencere nasıl temizlenir fotoğraflı kanıtlarımız da var. Bekleriz.

Bugüne kadar aslında çok da temizleyememişiz: Ocak temizliği

Ocak temizliğini ızgara kısımlarını kenara alıp düz yüzeyini ovmak olarak görüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Esas kiri ızgarasında çünkü onun. O kir de sünger ya da fırça darbeleriyle çıkacak gibi bir kir değil üstelik.

Izgaraları tek tek kilitli naylon torbalara koyun, torbanın içine amonyak ekleyip ağzını sıkı sıkı kapatın. Bir gece bekletin. Sabah bir fırça yardımıyla zarifçe ovalayın. Bütün kirlerin çıktığını göreceksiniz.

Daha detaylı görmek isteyenleri Ocak Aslında Nasıl Temizlenir? yazımıza doğru alabiliriz.

Belalımız: Ağzı dar cam şişe demizliği

youtube

youtube

Süngerin girmediği, bulaşık makinesine atmanın da yürek istediği ağzı dar cam şişeleri temizlemeye kafa yormak bile başlı başına enerjinizi mi sömürüyor? Yalnız değilsiniz. Hepimiz aynı derdi yaşadık zamanında. Artık çok kolay temizlemenin yolunu bulduk ama.

Şişenin beşte biri kadar bir kısmı pirinçle dolduruyoruz. Üzerine de sıvı deterjanımızı ekliyoruz. Ardından şişenin yarısından biraz fazla bir kısmını suyla doldurup ağzını kapatıyor, hunharca sallamaya başlıyoruz. Şişenin temizlendiğini hissedene kadar salladıktan sonra bol suyla içindeki pirinçleri dışarı alıyor, onlara kocaman bir teşekkür edip pırıl pırıl şişemizi gönül rahatlığıyla kullanıyoruz.

"Videosu var mı acaba?" ya da "Fotoğrafları olsaydı keşke aşama aşama." derseniz Ağzı Dar Cam Şişe En Kolay Nasıl Temizlenir? yazımıza da bekleriz.

Üzerinde çok mikrop birikir derler: Ahşap kesme tahtası temizliği

youtube

youtube

Hepimizin evinde çeşit çeşit onlarca kesme tahtası olmadığı için zaman zaman eti de sebzeyi de aynı tahta üzerinde kesiveriyoruz. Ama uzmanlar da bunun çok yanlış olduğunu söylüyor. O halde ahşap kesme tahtalarımızı çok iyi dezenfekte etmemiz gerekiyor. Peki, bunu nasıl yapıyoruz?

Kesme tahtamızın üzerine bolca kaya tuzu koyuyor ve bir bütün limonu ikiye ayırıp her iki parçasıyla da kaya tuzuna bulanmış kesme tahtamızı ovuyoruz. Kıyısı köşesi de dahil her tarafı limon ve kaya tuzu olan kesme tahtamızı son olarak bol suyla duruluyoruz. Mikroplardan uzak misler gibi ahşap kesme tahtamız geri geliyor yine.

Elbette videosuyla, fotoğraflarıyla nasıl temizlendiğini daha ayrıntılı da gösteriyoruz. Bknz: Ahşap Kesme Tahtası Nasıl Temizlenir?

Her şey yapışır kalır: Blender temizliği

Mutfakta kullanmaya doyamadığımız teknolojik aletlerden biri de blender. Ama içinde ne yapsak sonrasında yapışır kalır. E bu da zamanla can sıkıcı bir hal alır. O zaman blender'ın kendi nimetlerinden faydalanıp onu kendi yoluyla temizlemek düşüyor bize de.

İçine 2 parmak boyunda su dolduruyoruz, üzerine de biraz deterjan ekliyoruz. Sonra blender'ı 5 saniye kadar çalıştırıyor ve ortaya çıkan sonuca inanamıyoruz. Blender, ışıl ışıl oluyor, ilk aldığımız günü hatırlatıyor. Fotoğraflarına bakıp duygulanmak, nasıl da güzel olmuş demek isterseniz Blender Aslında Nasıl Temizlenir? uzun uzun anlattığımız yazıya da uğrayabilisiniz.

Yeni gibi olur: Bakır kap temizliği

elma-sirkesi-1

Evinizde bakır kap ya da cezveler kullanıyorsanız ve üzerinde bir türlü çıkaramadığınız lekeler varsa böyle alalım sizi. Temizlemenin harika bir yöntemini biliyoruz çünkü.

Lekeli kısımların üzerine biraz sofra tuzu döküyor, üzerine de elma sirkesini boca ediyoruz. Sonra elimize bir sünger alıyor, süngere de elma sirkesi ekliyor ve sakin sakin ovalıyoruz bakır kabımızı. Ardından duruluyoruz ve yenisinden bile güzel oldu sözünün doğruluğunu kanıtlıyoruz bu hareketimizle.

Bakır Kaplar Nasıl Temizlenir? uzun uzun da anlatalım dedik. Temizlemesi anlatmaktan çok daha kısa sürdü.

Kirleten bilir bu derdi: Mikrodalga fırın temizliği

Mikrodalga fırını sürekli kullananlar bilir, içi bir kez kirlendi mi adamakıllı temizlemeden iflah olmaz o. O zaman temizlemeyi öğrenmeli, mümkünse en pratik yolu bulmalı dedik, bulduk da.

Bir kabın içine su koyuyoruz, ardından içine ikiye böldüğümüz limonların önce suyunu sıkıyor sonra limonları da atıveriyoruz. Limonlu su ile dolu kabı mikrodalga fırının içine yerleştirip 3 dakika boyunca çalıştırıyoruz. Ardından kabı içinden çıkarıp bir sünger ya da el beziyle tüm mikrodalganın içini şıp diye temizleyiveriyoruz.

Nasıl uyguladık görmek isteyenleri buraya da bekliyoruz.

Kireç dert olmaktan çıksın: Kireçli lavabo musluğu temizliği

homecrux

homecrux

Üzerinde su ya da kireç lekesi kalan lavabo musluklarını temizlemek için çareler düşünmenize gerek yok. Biz sizin yerinize düşündük çünkü. Pişirme kağıdını alıp iyice ovarak su lekelerinden, yarım limonla ovup ardından bol suyla durulayarak kireç lekelesinden kurtulabilirsiniz. Bu kadar basit.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?