eating-in-bed

Günün Doğru Saatinde Yenildiğinde Hayatınızı Kurtaran 12 Kahraman Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Beslenmenin sağlıklı olanı makbul. Ama sağlıklı beslenirken ne yediğimiz kadar NE ZAMAN yediğimizin de önemi büyük. Diğer bir deyişle bir yiyecek sağlıklı diye onu kafamıza esen saatte tüketeceğiz, yine de bünyeye iyi gelmesini bekleyeceğiz diye bir gerçek yok. Hatta külliyen yalan.

Aynı şekilde sağlıklı yiyecekler kategorisinde sayamasak da bazı yiyeceklerin günün belli saatlerinde bünyeye iyi geldiğini de görmezden gelecek değiliz.

Kısacası diyeceğimiz o ki bazı yiyecekleri günün belli saatlerinde tüketirseniz kendinize, bedeninize, sağlığınıza büyük bir iyilik yapmış olursunuz.

Mesela şöyle...

Fındık akşam televizyon başında yenirse kilo yapar, öğlen yenirse kolesterolü düşürür

Bir avuç işlenmemiş fındık yemek kalp ritmini düzenlediği için kalp krizi geçirme riskinizi azaltır, kolesterolü düşürür. Dolaşım sistemi üzerindeki olumlu etkilerini de yadsıyamayacağımız fındığın "aganigi naganigi" özelliğini zaten hepimiz biliyoruz Ancak fındığın bu say say bitmeyen faydalarından yararlanmak için onu öğle yemeği saatinde tüketmelisiniz. Tam tersine fındığı akşamları tüketirseniz yağ ve kalori açısından zengin olduğu için kilo almanıza yol açar.

Akşam yerseniz hazımsızlık yapar, sabah erken saatlerde yenmeli: Peynir

İçerdiği zengin kalsiyum ile kemik erimesini önleyen, sindirim sistemini düzene sokan, tansiyonu düşüren peynirin bu faydalarından en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız onu erken saatlerde yaptığınız sabah kahvaltılarında tüketmelisiniz. Peynirin hazmı zor olduğu için akşam saatlerinde yenen peynir özellikle midesi hassas olanlarda hazımsızlık yapacak ve günü kötü bitirmenize yol açacaktır.

Sabah saatlerinde yenirse yakması daha kolay olur: Şeker

Bünyeniz tatlı şeylere ihtiyaç duyuyorsa sabah saatlerinde tüketmeye çalışın. Zira sabah kahvaltıda yediğiniz tatlı şeylerden (şöyle mis gibi bir çilek reçeli mesela) aldığınız kaloriyi gün içinde daha kolay yakabilirsiniz. Akşam saatlerinizde yediğiniz tatlıların kalorilerini ise bu kadar hızlı yakamayacak ve uyku sorunları yaşayacaksınız.

Sabah yenen bitter çikolata yaşlanmayı yavaşlatır

Kahvaltıda hiç çikolata yemeyi denediniz mi? Nutella değil ama bildiğiniz bitter çikolata. Zira sabah yenen bitter çikolata yaşlanma etkilerini azaltan antioksidan maddeleri vücuda salar ve kalbinize de iyi gelir. Ama eğer gün içinde atıştırmalık olarak 25 gramdan fazla bitter çikolata tüketirseniz bunun size löp löp kilo olarak döneceğini tahmin edebilirsiniz.

Sabah yenen portakal gastrit riskini de beraberinde getirir

portakal-patlak

C vitaminin ana vatanı portakal mevsiminde, gün içinde öğün aralarında yenmeli. Sindirim sistemine faydalarının yanı sıra metabolizmayı hızlandırma görevini bu saatler içinde sağlayan portakalı eğer kalkar kalkmaz, boş mideye yerseniz alerjik reaksiyonlara ve mide rahatsızlıklarına sebep olabilir. Bu da gastrit riskini artıracaktır.

Elma akşam yemeğinde değil sabah yenir, akşam elma kabuğunu mide zor hazmeder

 

elma-kabugu-patlak

Akşam yemeğinden sonra kütür kütür elma yiyenlerdenseniz size doğru bilinen bir yanlışı açıklayalım. Tabii sözümüz elmayı kabuğuyla tüketmeyi sevenlere... Elma kabuğunda bulunan pektin isimdeki bileşeni hazmetmek zordur, özellikle akşam saatlerinde çok daha zordur. Mide asitini artırır ve bu da rahatsızlığa yol açar. Halbuki sabah yenen elma yine kabuğundaki pektin sayesinde bağırsakları çalıştırır ve kanser riskini azaltır.

Öğlen yenen muz mide ekşimelerinin ilacıdır

Yüksek oranda lif içeren meyvelerin başında gelen muz hazmı kolaylaştırır ve mide ekşimesini geçirir. Ve tabii eğer ÖĞLEN YENİYORSA. Aynı muzu akşam yemeğinde sofranıza konuk ederseniz sindirim sisteminizi rahatsız eder ve balgam üretimine neden olur.

Sabah yenen patates kan kolestrolünü düşürür, günün geri kalanında yeneni kilo yapar

patates-nasil-soyulur-manset

Sabah saatlerinde yendiği takdirde patates nişastası kan kolestrolünü düşürür ve vücudun ihtiyaç duyduğu mineralleri sağlar. O yüzden sabah kahvaltısında patatesli bir omlet aslında çok iyi fikir olabilir. Diğer sebzelere göre iki-üç kat daha fazla kalorili olan patatesleri akşam yemeğinde çok fazla tüketirseniz kilo almaya da hazırlıklı olun.

Sabah yenen domates pankreasa iyi gelir, akşam yeneni şişkinlik yapar

 

domates-patlak

Domatesin en fazla faydasını sabah kahvaltısında görürsünüz. Barındırdığı organik asitler sindirimi hızlandırır, mide ve pankreasın işlevlerini düzenler. Ama akşam çok fazla domates tüketmek yani bu asitleri vücuda kabul etmek metabolizma üzerinde olumsuz etki yapar ve dengeyi bozar. Bu yüzden akşam saatlerinde yenen domatesin fazlası şişkinliğe yol açar.

Kırmızı et akşam yemeğinde değil, öğlen yemeğinde tercih edilmeli

emin-baba-manset

İçerdiği demirle öğle yemeğinde yenen et yorgunluğu azaltır ve hastalığa yakalanma riskini azaltır. Ancak hazmetmesi ortalama 5 saat süren kırmızı eti akşam yatmadan önce yerseniz sindirim sisteminize zarar verebilirsiniz.

Öğlen yenen pilav ya da pirinç içeren yemekler size enerji verir

Karbonhidrat açısından zengin olması sebebiyle pirinç öğle saatlerinde tüketildiğinde size günün geri kalanında yetecek kadar enerji verecektir. Akşam yeneni ise kilo aldıracaktır.

Akşamdan önce yenen makarna vücudu toksinlerden arındırır

Salçalı Makarna Tarifi

Salçalı Makarna Tarifi

Lifli makarnalar sabah ve öğlen saatlerinde tüketilirse vücudu temizler ve toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Ayrıca tip 2 diyabet riskini de azaltır. Akşam geç saatlerde yenen tabak tabak makarna ise doğal olarak kilo olarak size dönecektir.

Ona göre...


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Ersin Tek27 Mayıs 2016 21:01
Bayılıyorum böyle kaynaksız, bilimsel hiç bir dayanağı olmadan işkembeden sallanan yazılara.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?