bambu-nasil-yetistirilir

Ne Kadar Hızlı Büyüdüğüne İnanamayacaksınız: Adım Adım Evde Bambu Yetiştirme ve Bakımı

Favorilerime
Ekle

Yıl boyu yeşil kalan, zarif görünümüyle sevilen türlerden birisi olan bambu çiçeği kolay yetiştirilmesi, bakıma fazla ihtiyaç duymaması gibi nedenlerle yaygın olarak tercih edilen salon bitkilerindendir. Doğu kültüründe şans ve bolluk getirdiğine inanılan bambu çiçeği dostluğun ve dürüstlüğün de sembolüdür.

Bambu nedir?

Bilimsel adı "Dracaena Sanderiana" olan bambu çiçeği Orta Afrika'ya özgü zambakgiller ailesinden bir bitkidir. Hindistan ve Uzak Doğu ülkelerinde süs bitkisi olarak oldukça popülerdir.

Bir metreye kadar boylanabilen bambu bitkisi, 20 cm kadar büyüyebilen, yukarı doğru uzanmış yeşil renkli yapraklara sahiptir. Kök kısmı daha etli ve açık renk olan bambu çiçeği genellikle az miktar su içinde yetiştirilir. Topraklı bir saksıda da büyüyebilmesine rağmen görünümü bir süre sonra değişmeye başlar. Kıvrımlı yapısını ve yaprak şeklini kaybeder.

Bambu ağacı/çiçeği evde nasıl yetiştirilir?

 • Bambu ağacı çelikleme yöntemiyle ya da bambu tohumu kullanılarak yetiştirilebilir.
 • Çelikle yetiştirmek için başka bir bambu bitkisinin sürgünlerinden yararlanılır.
 • Ana dal üzerinden çıkan sürgün dikkatlice kesilir ve gövdedeki kesik kısım hava alıp bozulmasını önlemek için eritilmiş mum damlatılarak kapatılır.
 • Alınan çeliğin alt yaprakları temizlenir.
 • Bir bardak ya da kavanoza 3-5 cm kadar su eklenerek, bambu sapları kökleninceye kadar, eksildikçe su ilave edilerek bu şekilde bekletilir.
 • Köklenen bambu bitkisini su içinde yetiştirmek için dibine çakıl taşı ya da renkli cam boncuklar koyabileceğiniz uzun ince bir vazo kullanılabilir. Su miktarı yaklaşık 10 cm kadar olmalıdır.
 • Köklenen bambu çiçeğini toprakta yetiştirmek için torf, bahçe toprağı ve kum eşit oranda karıştırılabilir. Toprağın hava alması için bir miktar ağaç kabuğu da eklenebilir.
 • Bambu çiçeği ekimi için drenaj delikleri olan dar ve uzun bir saksı tercih edilebilir.
 • Lav ya da çakıl taşıyla bir taban hazırlandıktan sonra saksı, yarısına kadar toprakla doldurulur ve bir miktar suyla ıslatılır.
 • Bambu bitkisi saksıya dikilir. Çevresi toprakla doldurulup hafifçe bastırılarak yerleşmesi sağlanır.
 • Bu işlemlerden sonra bambu çiçeği aydınlık ve ılık bir ortamda, odanıza taze bir enerji getirmeye hazırdır.
 • Bambu tohumu nasıl ekilir?

  Bir yemek kaşığı tuz, bir bardak suyun içinde karıştırılarak eritilir. Bambu tohumları tuzlu suyun içinde 15 dakika kadar bekletilir. Süre dolduğunda tohumlar başka bir kapta hazırlanan temiz suyun içine alınarak 24 saat bekletilir. Tohum ekimi için torf, bahçe toprağı, ağaç kabuğu karışımı ya da çimlendirme toprağı kullanılabilir. Ekim için küçük çimlendirme saksıları ya da altına delik açılmış plastik bardaklardan faydalanılabilir. Bardağın tabanında birkaç delik açıp lav ya da çakıl taşından bir taban hazırladıktan sonra üstte 2-3 cm kalana kadar toprakla doldurulur. Toprağa yapışmasını sağlayacak kadar hafifçe bastırılarak bambu tohumu ekilir. Üzerine tohumu örtecek kadar toprak eklenir ve hafifçe sulanır. Ilık ve aydınlık bir ortamda, toprağın çok kuru kalmasına izin vermeden çimlenmesi için bekletilir.

  Bambu çiçeği nasıl çoğaltılır?

  Bambu çiçeği sağlıklı sonuç verdiği için çelik yöntemiyle çoğaltılır. Çelik alma işlemi her mevsim yapılabildiğinden kısa sürede yeni bir bambu bitkisi elde etmek mümkündür. Bambu çiçeğinin ana gövdesinden yukarı doğru uzayan sürgün kesilerek çelik alınır.

  Kesilen çeliğin alt yaprakları koparılarak sap kısmı köklenmesi için hazırlanır. Su içinde bekletilen çelikler köklendikten sonra toprağa dikilebilir ya da vazolarda yetiştirilmeye devam edilebilir.

  Bambu bakımı nasıl yapılır?

  nurserylive

  nurserylive

 • Bambu çiçeği aydınlık ya da yarı gölge ve ılık yerlerde daha güzel bir görünüm sergiler.
 • Suda yetiştiriliyorsa 10 santim kadar su koymak, suyunu haftada bir yenilemek gerekir.
 • Birkaç damla bitki besini kullanılması bambu çiçeğinin sağlıklı bir şekilde gelişimine devam etmesini sağlayacaktır.
 • Bambu çiçeği toprakta dikili ise her zaman nemli olacak kadar sulanması önemlidir. Kullanılacak su ise klorsuz içme suyu ya da dinlendirilmiş ve oda sıcaklığında olmalıdır.

 • Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?