Ağız Kokusunu Gidermekten Sindirimi Kolaylaştırmaya Şaşırtıcı Faydalarıyla Karanfil

Favorilerime
Ekle

Türk mutfağının vazgeçilmez baharatlarından biri olan karanfil, yemeklere lezzet katmasının yanı sıra  yüzyıllardır birçok hastalığın tedavisinde de kullanılır. Hem bütün hem de öğütülmüş hali bulunan karanfilin, kötü nefes kokusunu engellemek, karaciğer sağlığını desteklemek ve kan şekeri seviyesini stabilize etmek gibi pek çok güçlü tıbbi özellikleri bulunur. 

Karanfil nerede bulunur?

karanfil-baharat-ocak-2021-8

Karanfilin faydalarını sıralamaya başlamadan önce onu satın almak isteyenleri ve "Karanfil nereden alınır?" diye düşünenleri böyle alalım. Onu aktarlardan, doğal ürün satışı yapan güvenilir market ve mağazalardan temin edebilirsiniz.

Size en yakın ve güvenilir adresten karanfil sipariş vermek için hemen şurayı ziyaret edebilirsiniz: Yemeksepeti Mahalle

Karanfil nedir, faydaları nelerdir?

Dört mevsim yeşil kalma özelliğine sahip olan Syzygium aromatixum ağacından elde edilen karanfil, boy uzunluğu bir ya da iki santimi bulduğunda hasat edilir. Karanfilin tomurcukları irili ufaklı çivileri andırır. Siyah renk ve güzel bir kokuya sahip olan karanfil acımsı ve ekşi bir tada sahiptir. Yüzyıllardır şifa için kullanılan karanfil baharatının insan sağlığına da pek çok faydası bulunur. 

 • Lif, vitamin ve mineral içeren karanfil, sindirimi kolaylaştırarak kabızlığı önler ve sindirimin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar.
 • İçerisinde bulunan C vitamini bağışıklık sisteminini güçlendirirken, K vitamini de kan pıhtılaşması için önemli bir besindir. 
 • Bazı bilimsel araştırmalar karanfilin içinde bulunan bileşenlerin kansere karşı korunmaya yardımcı olabileceğini gösterir. 
 • Antimikrobiyal özelliklere sahip olan bu baharat, bakteri gibi mikroorganizmaların büyümesini durdurmaya destek olur.
 • Antibakteriyel özelliği sebebiyle ağız kokusu, iltihabı gibi ağız rahatsızlıklarında da faydası bulunur. 
 • Birçok önemli vitamin ve mineral içermesinin yanı sıra karanfil, doğal bir antioksidan görevi gören öjenol adı verilen bir bileşen içerir. Bu bileşen özellikle karaciğer sağlığı için faydalıdır. 
 • Karanfil, kan şekerini kontrol altına almaya yardımcı olur.
 • Bazı araştırmalar karanfilin mide ülserinin tedavisinde yardımcı olabileceğini de gösterir. 
 • Karanfil çayı nedir? Nasıl yapılır?

  Sağlığa pek çok katkısı olan karanfil çayının yapımı ise oldukça basittir.

 • Bir su bardağı suyu kaynatın ve içine 7-8 adet karanfil ekleyin.
 • Bir süre bekledikten ve çayı süzdükten sonra isterseniz çayınızın içine bal ya da tarçın ilave edebilirsiniz.
 • Her gün ve sık içilmesi tavsiye edilmez. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışmayı unutmayın!

  Karanfil yağı nedir ve faydaları nelerdir?

  karanfil yağı

  karanfil yağı

  Karanfil yağı, karanfil bitkisi olan Syzygium aromaticum'dan elde edilir ve yağ, doğal bir anestezik olan eugenol bileşeni içerir. Bu bileşen diş ağrısını hafifletmek ve uyuşturmak için kullanılır. Bunun yanı sıra karanfil yağının akne ve ciltteki kronik kaşıntıyı azalttığı da bilinir. 

  Karanfil çiğnemek: Karanfil çiğnenir mi?

  healthline

  https://www.healthline.com/health/clove-essential-oil healthline

  Karanfilin antiseptik ve antibakteriyel özelliği ağızdaki kötü kokuları azaltmanın yanı sıra özellikle yemeklerden sonra sindirimin kolaylaşmasını da sağlar. Bu sebeple karanfili çiğnemek ve aromasını almak sağlık açısından önemlidir. Çiğnedikten sonra karanfil asla yutulmamalı, çöpe atılmalıdır.   Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?