Japonya'nın Yeşil Renkteki Büyüsüne Katılın!

yemek.com
Yuchipirim
Merhaba ben Yuchi Pirim, Türkiye’de bulunan çay uzmanlarından biriyim ve Türkiye ... Devamını okuyun
Yuchipirim
4 takipçi1 içerik
Bu içerik Yemek.com üyesi tarafından yazıldı ve binlerce kişiyle paylaşıldı. Siz de Yemek.com içerik paneline girerek tariflerinizi, mekan önerilerinizi, eğlenceli içeriklerinizi Yemek.com okuyucuları ile paylaşabilirsiniz!

Sıkça Yenen Konular

Duygu Arslan
Ocak 16, 2019
Duygu Arslan
Nisan 6, 2016
YENİ
5
Sütaş
Ekim 22
15 dakika
Zeynep Çetin
Şubat 11, 2019

Sizi Japonya'nın büyüsüyle büyülemek istedim yazım biraz sıkıcı olacaktır fakat bolca bilgi edineceğimiz kesin !

Japonya dediğimizde aklımıza bir çok ritüel gelir. Benim aklıma gelen tabii ki çay ve ben kısa kısa en popüler olanları anlatmak istiyorum. Haydi başlayalım!

Sencha çayı

En çok tercih edilen Japon yeşil çayı çeşidi Sencha'dır. Yeni toplanan çay yaprakları buharlanır ve kıvrılır. Yapraklar şekillendirildikten sonra kişilere en iyi tadı sunmak için karıştırılır. Sencha'nın rengi genellikle sarıya dönük bir yeşildir. Aroma umami ve acı tadı dengeli bir uyum içinde sunan bu çay her yudumda zevk almanızı sağlar ve bu his çayın kalitesi arttıkça daha da artar.

Gyokuro

En kaliteli Japon yeşil çayı olan Gyokuro, benzersiz ve hafif bir acı aroma ve tatlı bir umami oranı içeren tatlı bir çaydır. Çay yaprakları ''Ooishita'' yöntemi kullanılarak yetiştirilir. Bu yöntemde , yapraklar çıkmaya başladıktan sonra 20 gün süresince güneş ışığını kesmek için taze yapraklar gölgelenir. Diğerlerinden farklı olan bu işlem umami'yi arttıran bir amino asit olan ''teanin'' oranını arttırak çayda çayda acı bir tat oluşmasını önler.

Matcha, seni ne kadar sevdiğimi bir bilsen !

Matcha genellikle Sadou'da (çay seremonisi) kullanılan bir toz yeşil çaydır. Taze çay yaprakları doğrudan güneş ışığını kesmek için gölgelenir ve gyokuro ile aynı şekilde buharlandırılır. Ardından kıvrılmadan kurutularak Tencha'ya (öğütülmemiş yapraklar)dönüştürülür ve son olarak da taş değirmenlerde öğütülür.(Ah bizde köyde taş değirmende mısır öğütürdük.) Lezzetli aroması, yoğun tadı ve çok fazla sağlıklı olması sebebiyle matcha ilgi görmekte. Sıcak suda çözünen tozu ise çayın içindeki tüm besleyici ögelerin vücuda alınmasını sağlıyor yani tamamen bütün yaprak içmiş oluyorsunuz. Matcha Japon şekerlemeleri ve yemeklerinin tadını mükemmel bir şekilde ortaya çıkarır.

Houjicha

Bu güzel kokulu ve canlandırıcı Japon çayı Sencha ya da Bancha çayının yüksek ateşte kavrulmasıyla elde edilir. Çayın sert ve acı tadını bastırmak ve çaya güzel koku vermek için, yaprakların tanen ve kafein içeriği azaltılır. Houjicha çayının rengi sıcak kahverengidir. Hafif bir aromaya sahip olduğu için yediden yetmişe herkesin damak tadına uyum sağlar. Kafein oranı düşük olan Houjicha yer yaş gurubu için uygundur.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?