https://tr.pinterest.com/pin/378232068685952469/?lp=true | pinterest

Kış Hastalıklarının Kökünü Kurutan, Çorba Gibi İçilen Efsane Lezzet: Nogay Çayı

Favorilerime
Ekle

Kış gelince elinden bitki çaylarını, sıcak içecekleri düşürmeyenlerdenseniz bugün, belki de şu ana dek hiç bilmediğiniz efsane bir lezzetle tanıştıracağız sizi, nogay çayı ile!

"O nasıl isim?" diye düşünenler için nogay çayı nedir anlatmadan geçmeyecek, onun ne işe yaradığını da bir bir sıralayacağız. Nogay çayının faydalarını ve nasıl hazırlandığını görünce zaten hemen denemek isteyeceğinizden hiç şüphemiz yok.

Onca faydasının yanı sıra pek de lezzetli bir içecek olduğundan, hatta çorba olarak bile tüketildiğinden özelikle bu soğuk kış günlerinde yeni favoriniz olacağı garanti nogay çayı tüm yönleriyle karşınızda!

Şimdiden afiyet, bal, şeker, şifa olsun.

Tatar çayı da derler: Nogay çayı nedir?

nogay-cayi-nedir

Nogay çayı, Tatar çayı olarak da bilinen ve sütle hazırlanan bir çeşit içecek. İçecek diyoruz zira kendisini çay gibi kupaya, fincana ya da bardağa koyup afiyetle içenler olduğu gibi onu çorba gibi kaseye koyup içine ekmek doğrayarak tüketenler de var. İçindeki tüm malzemelerden aldığı şifalı özellikler sayesinde tam bir hastalık savar olarak görülen bu özel çayın geçmişininse çok eski zamanlara dayandığı düşünülüyor.

Dünya üzerinde birçok yerde, özellikle de Tibet, Hindistan ve İngiliz kültürlerinde kendine sıkça yer bulan süt ve çayın birlikteliği temelde 3 farklı şekilde değerlendiriliyor. Birincisi Hindistan kültüründen geldiği düşünülen ve çayı doğrudan sütte demleme ile elde edilen sütlü çay, ikincisi Tibet kültüründen dünyaya yayılan ve içine tarçın, kakule gibi farklı baharatlar da eklenerek hazırlanan sütlü çay, sonuncusu ise hepimizin bildiği, süt ile servis edilen ve sonradan içine süt ilave edilen meşhur İngiliz çayı.

Nogay çayına gelince, bu çayın Hindistan ve Tiber kültürlerinden etkilenilmesiyle geliştirilmiş olacağı düşünülüyor. Çünkü bu çay da tıpkı oralardan çıkan çaylar gibi süt ile demlenerek hazırlanıyor. İçine tereyağı ve çeşitli baharatlar eklenmesi ve tıpkı bir çorba gibi tüketilmesi nedeniyle en çok Tibet çayıyla ortak özellikler gösteriyor.

Peki bu çay tam olarak nasıl hazırlanıyor? Sizi hiç merakta bırakmadan nogay çayı tarifine geçelim.

Tarifini bilmeden olmaz: Nogay çayı nasıl yapılır?

Bildiğimiz tüm çaylardan farklı bir şekilde hazırlanan nogay çayı tarifi temel olarak şöyle:

Nogay çayı tarifi için gerekli malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı kadar ya da 1 poşet siyah çay
 • 1 su bardağı su
 • 1,5 - 2 su bardağı süt
 • 1 çay kaşığı tereyağı
 • Tuz-karabiber (Dilerseniz çok az muskat da ilave edebilirsiniz)
 • Nogay çayı tarifi nasıl yapılır?

  1 su bardağı sütü orta boy bir tencereye aktarın ve kaynatın. Ardından içine poşet çayı ya da 1 yemek kaşığı kadar siyah çayı ekleyin. Bu şekilde birkaç dakika daha kaynatın ve çayın rengini ve lezzetini suya vermesini sağlayın. Ardından içine sütü yavaş yavaş, kesilmesine izin vermeden karıştırarak ilave edin. Karışımın yeniden kaynamasını bekleyin. Kaynadıktan sonra karışımı ocaktan alın, eğer poşet çay değil de taneli siyah çay kullandıysanız bu aşamada süzgeçle karışımın içindeki çay parçalarını kenara alın ve sütle demlenen çayınızı bir kase ya da kupaya aktarın. Üzerine 1 çay kaşığı kadar tereyağını ilave edip karıştırın. Son olarak karabiber ve tuzunu da ekleyip sıcak sıcak servis edin. İşte bu kadar!

  Nogay çayı tarifini daha detaylı bir şekilde öğrenmek isterseniz sizi hemen şöyle de alabiliriz: Nogay Çayı Tarifi

  Ne işe yarıyor derseniz: Nogay çayının faydaları nelerdir?

  pinterest

  pinterest

  "Peki çok eski zamanlardan bugünlere dek gelmiş olan bu ilginç çayı neden içelimki?" derseniz size hemen nogay çayının faydalarını da sıralamak isteriz.

 • Nogay çayı, grip, nezle gibi birçok kış hastalığının iyileşme sürecini hızlandırıyor.
 • Boğaz ağrılarını kısa sürede yok ediyor.
 • Yine bu hastalıklara bağlı olarak oluşan ve bitmek bilmeyen öksürüğü kesme konusunda yardımcı oluyor.
 • Balgam söktürücü etkiler gösterdiği de biliniyor.
 • İçindeki karabiberden aldığı güçle bu dönemlerde yaşanan nefes alma probleminin de önüne geçiyor, solumun yollarındaki tıkanıklıkların giderilmesini sağlıyor.
 • Bu kısa vadeli etkilerinin dışında nogay çayı düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklık sisteminin de güçlenmesine destek oluyor.
 • Bu sayede de sadece kış hastalıklarına karşı değil birçok hastalığa karşı vücudu koruyucu bir etki gösteriyor.
 • Düzenli kullanımında cilt sağlığına da olumlu etkilerinin gözlemlendiği söyleniyor.
 • Özellikle kuru ciltlilerin ciltlerinin nemlenmesine yardımcı oluyor.
 • Cilt kuruluğu nedeniyle oluşan ya da soğuk havalarda hemen hepimizin başına gelen derinin pul pul olması ve dökülmesi gibi problemlerin önüne geçiyor.
 • Cildin nemlenmesine katkı sağladığından yaşlanma karşıtı bir etki de oluşturuyor.
 • Önemli bir not: Nogay çayı, alışık olmadığımız bir içecek türü olduğundan eğer ciddi bir rahatsızlığınız varsa, her gün kullanmanız gereken ilaçlar varsa ya da nogay çayı tarifi içinde alerjiniz olan veya olabileceğini düşündüğünüz bir malzeme varsa bu çayı tüketmeden önce doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatmak istedik.  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  4

  Aleyna Doğrul9 Aralık 2020 5:20
  Ben yıllardır yaparım. Sütü ısıtırsın sonra çayın deminden de konulabilir direk rengi kreme dönücek tuz karabiber atar kaynar ve içilir.Yanlışlıkla içine su ilave etmeyin su çayı demlemek içindir. Biz (ailem) nogay demiyoruz Noa çay diyoruz daha kibar oluyor ve babannemlerde öyle öğrenmiş.
  Yanıtla
  dost17 Eylül 2020 8:59
  Tarifin başında süt yerine suyu çayla kaynatacan sonra sütü yavaş yavaş ilave edecen tarifte hata var herhalde
  Yanıtla
  Sibel Mutlu4 Mart 2019 2:51
  çocukluğumuzun çayı her köye gidişimizde içerdik??
  Yanıtla
  Türkan Eser6 Ocak 2019 5:35
  Çay tarifinin malzeme listesindeki 1 su bardağı su nerede kullanılıyor anlayamadım ??
  Yanıtla

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?