kahve-terimleri-onecikan-2021

Sıkça Duyduğunuz ve Anlamını Bilirseniz Efsane Hava Atabileceğiniz 10 Kahve Terimi

Favorilerime
Ekle

Kimse kusura bakmasın ancak Nokia değil, kahve insanları birbirine bağlar. Hadi bir kahve içelim lafı bu yüzden bu kadar çok değerlidir ve insanlar belki de bu yüzden kahveyi daha çok sever.

Arkadaş ortamında konuşulması da güzeldir kahvenin. Kim nerede en son ne içti, neyi denedi derken içimizde bu konuşmalara tabiri caizse bön bön bakanlar olabilir. Sizi seviyor ve muhabbete dahil etmek istiyoruz. Fransız kalmayın, İtalyan olun, kahvenin tadını çıkarın diye kahve terimleri listemizi oluşturduk. Yeni nesil kahve sizi bekliyor.

Bilseniz çok iyi hava atar, keyfinize keyif katarsınız. Öyle bir aura yaratacaktır etrafınızda bu kahve terimleri.

Doppio: Double anlamına gelir. İki espresso shot'ından oluşan bir kahvedir. "Hey barista bana bir doppio!" dediğinizde cin gibi iki shot espresso almış olursunuz.

Arabica: Kendileri kahve çekirdekleridir. Arabica kahve çekirdeği olarak nam salmıştır. Dünyada en yüksek sayıda üretilen çekirdek türüdür. Neredeyse içtiğiniz kahvelerin %70'i Arabica'dır.

Robusta: Arabica'ya göre daha acı bir kahve türüdür. Üretilen kahvelerin %30'u Robusta'dır. Daha alçak bölgelerde daha kısa sürede yetişebilen kahve türüdür.

Cupping: Günümüzde kahve tadımı olarak kullanılan kelimedir. Yani bir etkinliktir kendisi. Daha önce Yemek.com, Alice Coffee Culture ve At Origin Coffee olarak biz de bir cupping etkinliği gerçekleştirmiştik ki pek güzeldi.

Single origin: Kahvenin belirli bir bölgeden geldiği anlamına gelen kelimedir. Bazen tek bir alandan, bazen tek bir ülkeden gelen anlamına gelir.

flickr

flickr

Barista: Sizin için kahveyle ilgilenen ve son halini sunan kişidir. Kahve dükkanlarında kahveyi istediğinizde o güzel kahveleri hazırlayan kişiler baristalardır.

Brew: Demleme anlamına gelir. Birbirinden farklı aletlerle kahve farklı tatlara ulaşabilmek için demlenir. French press bir demleme aletidir örneğin.

Latte art: Latte kahvenin üzerine yapılan enfes sanat çalışmalarıdır. Bu çalışmalar bazen bir portre, bazen bir lale, bazen de bir güldür.

Take-away: İçeceğinizi satın aldıktan sonra bardakla götürebilmektir. Yani yanınızda taşıyabildiğiniz içecektir, kahvedir.

Asidite: Asitlilik derecesidir. Her kahvenin asiditesi yani asit oranı birbirinden farklıdır. Kahvenin asiditesi ne kadar yüksekse o kadar makbuldür artık.

Instant coffee: Hazır kahve anlamına gelir. Granül kahveler için kullanılan bir öbektir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?