womenshealthmag

Şaşırtan Sonuç: 2 Hafta Boyunca Her Sabah Sadece Yumurta Beyazı Yiyen Kadın

Favorilerime
Ekle

Bol proteinli yiyeceklerle beslenmeye özen gösterenlerin, özellikle sporcuların ve vücut geliştiricilerin bir numaralı besin maddelerinden olan yumurta akıyla ilgili ilginç bir deneye davetlisiniz.

Yumurtanın protein bakımından en zengin yanı olarak görülen, düşük karbonhidrat seviyesi nedeniyle diye yapanların bile rahatlıkla tercih edebildiği yumurta beyazlarıyla beslenmek, onlarla beyaz omletler hazırlamak ya da haşlanmış yumurtaların yalnızca beyaz kısımlarını yemek ne kadar doğru dersiniz?

Gündelik hayatında hemen hemen her sabah yumurtayı bir bütün olarak değerlendiren bir kadının ağzından yalnızca yumurtanın beyazını yiyerek güne başladığı 2 haftaya davetlisiniz.

Baştan söyleyelim, sonuçların bazıları sizi şaşırtabilir.

Sağlıklı beslenmeye düşkün Christine Yu isimli genç kadın, 2 haftasını yalnızca yumurta akına ayırmaya karar veriyor

Christine Yu, sağlıklı beslenmeye özen gösteren, kahvaltılarında genel olarak haşlanmış ya da omlet halinde yumurta yiyen ama yumurtayı hep hem sarısıyla hem de akıyla değerlendiren bir kadın. Ama kendisi, zaman zaman kendi üzerinde farklı deneyler uygulamayı da seviyor. Hatta onun daha önce yine kendi üzerinde yaptığı deneyi anlattığımız 1 Ay Boyunca Şeker, Tahıl ve Süt Ürünü Tüketmeyen Kadın yazısını hatırlayanlar olacaktır.

Bu kez de Christine, yumurta beyazıyla ilgili okuduğu olumlu yazılar, birçok sporcunun ve sağlıklı beslenme uzmanının önerileri doğrultusunda 2 haftasını yalnızca yumurta beyazıyla hazırladığı kahvaltılara ayırmış. Aldığı kararı ve deneye başlamadan önceki düşüncelerini şöyle paylaşıyor Christine:

"Sabahları genel olarak iki yumurta yerim. Az pişmiş, çok pişmiş, omlet ne derseniz diyin, o konuda seçici değilim. Bazen yumurtayı pişirirken içine ıspanak gibi farklı malzemeler de koyarım. Yanında da meyve yerim. Yani iki hafta boyunca her gün yumurta akı yemeye karar vermem zor olmadı. Zaten her türlü yiyordum.

Her ne kadar sarısı lezzetli ve besleyici olsa da yumurtanın akı daha az kalori, yağ ve kolesterol içeriyor. Yani epey cezbedici. Ayrıca protein bakımından da çok zengin. Beslenme uzmanı Karen Ansel da bu konuda çalışmalar yapmış ve 'Üç buçuk gramında bile o kadar çok protein var ki vücut yapmak isteyenlerin sık sık bunu tercih etmesi tesadüf değil'diyor. Bu süreçte tek aklıma takılan şu oldu: Yumurta sarısını özler miyim ve sadece yumurta beyazı yediğimde bir farklılık olur mu, bunu hissedebilecek miyim?"

İşte aklında bu düşüncelerle deneye başlayan genç kadın, deneyi boyunca hissettiklerini ve vardığı sonuçları da bir bir paylaşmayı ihmal etmiyor.

"Her sabah çok doyuyorum ve uzun süre acıkmıyorum"

Christine, deneye başlarken sabahları her zaman yaptığı kahvaltıyı yapamayacağı için aç kalacağını, öğle yemeğine kadar bile dayanamayacağını düşünmüş ama deneye başladıktan sonra aldığı ilk sonuçlardan biri tokluk hissinin uzun süre devam etmesi olmuş.

Bolca protein içerdiği için yalnızca 2 ya da 3 yumurta beyazının onu uzun süre tok tutmaya yettiğini söyleyen genç kadın, "Bu iki hafta boyunca hiç yumurta sarısı yememiş olsam da zaman zaman yumurta akını sebze ya da meyvelerle bir arada yedim. Bu süreçte hiç karnım kazınmadı. Deneye başladığımda doymayacağımdan korkmuştum ama yanılmışım." diyor.

"Daha iyi spor yapmamı sağladı"

Sabahları kahvaltının ardından spor yapan Christine, bu deney boyunca da bu alışkanlığından vazgeçmiyor ve yummurta beyazının spor rutinini nasıl etkilediğini de anlatıyor. Genel de spor yaptığı için midesine çok ağır gelmeyecek şeyler yiyen genç kadın, spor yapacağı günlerde yumurta akıyla omlet yapmıyor, daha hafif olması adına onu haşlanmış olarak tüketmeye çalışıyormuş.

Yumurta beyazının hafifliğinin de hoşuna gittiğini söyleyen Christine, bu deneyin spor yapmasına etkisini şöyle özetliyor: "Sabah spor yapmadan bir şeyler yemeliyim. Hafif şeyleri tercih ederim ki mideme oturmasın. Çırpılmış yumurta hafif tanımına pek uymasa da haşlanmış yumurta akının aslında epey hafif olduğunu öğrendim. Bana gereken enerjiyi verdiler ve muz le tost yediğim günlere oranla daha az karbonhidrat almış oldum. Hiç karın şişliği hissetmedim, midem rahatsız olmadı."

Buraya kadar her şey güzel olsa da genç kadın, bu 2 hafta içinde yaşadığı olumsuzlukları da paylaşmayı ihmal etmiyor ve sürekli yumurta beyazı yemeye çalışanları bir kez daha düşünmeye davet ediyor.

"Yumurta akı epey sıkıcı, yumurta sarısını özledim"

Her sabah yumurta beyazı yemenin sadece 2 hafta bile olsa çok sıkıcı bir deneyim olduğunun altını çizen Christine, bunun sağlığımız üzerindeki etkilerinden de söz etmeyi ihmal etmiyor.

"Her gün yumurta yiyebilirim, asla sıkılmam. Ama yumurta akı? Çok çabuk bıktırıyor. Tabağımı ilgi çekici yapmak için epey uğraşmam gerekti. Onu birçok şeyle karıştırmayı, birlikte servis etmeyi denedim. Tadı daha da garipleşti.

Yumurta sarısını gerçekten çok özledim. Dokusunu, rengini, akışkanlığını... Kahvaltıya özellik katıyormuş. Aynı zamanda besleyici özelliklerini de kaçırıyorum."

Beslenme Uzmanı Ansel'in de yaptığı çalışmaları anlatan Christine, aslında yumurta sarısının da vücudumuz için çok gerekli olduğunu söylüyor ve Ansel'in çalışmasından şunları paylaşıyor: "Yumurtanın sahip olduğu B, D ve E vitaminleri, demir gibi birçok besleyici mineral sarısında yer alıyormuş. Aynı zamanda her ne kadar beyazı protein bakımından en zengin kısmı olsa da sarısında da protein varmış. Bunun yanı sıra sarı kısmında bulunan 5 gram yağ, acıkma süremizi çok daha uzatıyor ve bu sayede uzun süre tok kalmamamıza destek oluyormuş."

"Çok yumurta ziyan ettim"

womenshealthmag

womenshealthmag

Ve tabii ki işin maddi kayıpları da oluyor. Aslında ülkemizde çok yaygın olmasa da yurt dışında birçok yerde yumurtanın beyazları ve sarıları ayrı ayrı pastörize edilmiş kutularda satılıyor ancak Christine doğrudan yumurta kullanarak deneyini sürdürdüğü için bu 2 hafta boyunca çok fazla yumurta sarısını ziyan ettiğini de itiraf ediyor.

"Yumurta sarılarını saklayıp daha sonra kullanmaya çalışsam da çöpe atmak zorunda kaldıklarım canımı sıktı." diyen Christine, bu iki haftanın sonunda yumurta beyazını bırakıyor ve sadece onları değerlendirmenin hem sağlığı açısından yetersiz hem de ekonomik olarak yanlış olduğunu düşündüğünü ekliyor.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?