dogum-sonrasi-fotograflarini-paylasan-anneler

Onları Eleştirenlere İnat Doğum Sonrası Fotoğraflarını Paylaşan 12 Cesur Anne

Favorilerime
Ekle

Hep diyoruz annelik kadar kutsal bir şey yok.

Ancak kadınlar üstlerinde oluşan o görünmez baskıdan dolayı özellikle doğum sonrası vücutlarındaki doğum izlerini gizleme, doğum sonrası kilolarını herkesten saklama yolunu seçmek, bebek aç olsa bile halk içinde emzirmekten kaçınmak zorunda kalıyorlar.

Takebackpostpartum isimli bir Instagram hesabı ise annelerin aslında ne kadar güçlü, ne kadar muhteşem varlıklar olduğunu göstermek ve tüm annelere cesaret vermek için yeni doğum yapmış kadınların en saf, en doğal fotoğraflarını hikayeleriyle birlikte paylaşıyor.

Tüm anneler, o kadar müthişsiniz ki...

"Nasıl doğum yapmış olursanız olun, doğum sonrası demek iyileşme ve yeni 'normaller' bulma dönemi demek"

Üstelik hem zihinsel, hem fiziksel hem de duygusal olarak... Ve bu zaman alır. Her şey şimdi yeniden başlıyor.

"Kilolu bir kadın olunca sizin gerçek bir doğum sonrası bir vücudu hak etmediğinizi düşünüyorlar"

Sen bir insan büyüttün içinde. Bir insana hayat verdin. Doğum izleriyle dolu bir vücudun olması senin hakkın. İşte her şey aslında bu kadar basit.

"Sözüm anne olan herkese, siz müthişsiniz. Doğum izlerinizi gururla taşıyın"

Kızlarımız bizim bedenlerimiz hakkında olumlu konuştuğumuzu ve onları taşırken o izlere sahip olduğumuzu bilsinler. Dış görünüşleri nedeniyle yargılanmadıkları evlerde büyüsünler.

"Bu fotoğrafı görünce 'Neden bunu paylaşmış ki?' diye soracak çok kişi olduğunu biliyorum"

Ama aynaya bakınca ağlamamam, kendi vücudumu sevmem ve bu noktaya gelmem benim tam 18 ayımı aldı. Kimse sizi hamilelik ve anneliğin karanlık yönleri konusunda önceden uyarmıyor. Kimse anne olduktan sonra fiziksel ve zihnen ne kadar değişebileceğinizi size anlatmıyor. 18 ay sonra ben ancak ışığı görebiliyorum ve artık kendimi harika hissediyorum.

"Çatlak izleri, sarkmış bir deri, yorgunluk ve asla aynı olmayacak bir beden. Ama karşılığında aldığım hediye için hepsine değer"

Bu bebeğim doğduktan birkaç saat sonraki fotoğrafım, dünyaya yeni bir can getirdikten sonra zihnin, bedenin ve ruhun nasıl değiştiğini yansıtıyor.

"Bu izler bana kızımı ilk kez kollarıma aldığım o müthiş anı hatırlatıyor"

Bu vücut ve ben, eskisi gibi değiliz ama kızım bu bedende kendini rahat ve güvende hissediyorsa ben de öyle hissediyorum.

"Ben bu karnımda 10 bebek taşıdım, kendimi daha fazla sevdiğim bir dönem olmamıştı"

Dördü hayatta kaldı ama her şeye rağmen bu da bir mucizeydi. Kendimi bu kadar çok sevdiğim, kendimi bu kadar fazla kadınsı hissettiğim bir an olmamıştı. Traş olmuş bir kafa, çatlak izleriyle dolu bir karın, birbirine değen baldırlar... Toplum beni yargılayamaz, sadece ben kendimi yargılarım.

"Bu şimdiye kadar gördüğüm en iyi 'Bunu ben yaptım' bakışı"

"Yeni ve ilk evindeki 4.günü. Keşke zamanı durdurabilsem ve daha fazla büyümesine izin vermesem"

"Yıkanmamış, taranmamış saçlar, sarkan bir göbek, ağrıyan göğüsler, göz altı torbaları ve tüm gece beş kiloluk bir bebeği taşımaktan ağrıyan kollar..."

Ama buna rağmen hala yüzümde kocaman bir gülümseme ve bu ufaklığa hissettiğim sevgiyle dolup taşan bir kalbim var. Tüm yeni annelere sesleniyorum: Harika ve inanılmaz bir iş yapıyorsunuz!

"Anneliğimin ilk haftası. Zaman nasıl da geçiyor"

"Ben kadınım. Ben savaşçıyım. Daha önce hiç olmadığım kadar güçlüyüm ve her şeyin üstesinden gelebilirim."


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?