fistikli-yerine-zeytinli-baklava

Pahalılık Sebebiyle Antep Fıstıklı Baklava Yerine Üretilen Zeytinli Baklava

Favorilerime
Ekle

İçinde bulunduğumuz ramazan ayı ve yaklaşmakta olan Ramazan Bayramı dolayısıyla malumunuz baklava şu aralar pek revaçta.

Ancak geçtiğimiz günlerde size üzücü bir haber vermiş ve Baklava ve Tatlı Üretici Derneği'nin Antep fıstığının kilosunun 220 liralara kadar çıkmasından dolayı ramazan boyunca fıstıklı baklava üretmeyeceğine dair açıklamasını paylaşmıştık.

Antep fıstığının bu pahalılığı Balıkesir'deki üreticileri ise farklı bir çözüme yöneltmiş durumda.

Buyurun zeytinli baklavayla tanışın!

Antep fıstığı yerine zeytin

Baklava denince akla ilk fıstıklı ve cevizli baklava geliyor, öyle değil mi? Ancak Antep fıstığı fiyatları yüzünden milli tatlımız fıstıklı baklava neredeyse tarihe karışmak üzere.

Zeytin ve zeytinyağı denince akla ilk gelen yerlerden biri olan Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde ise buna çözüm olarak yeni bir baklava üretilmeye başlanmış durumda: Zeytinli baklava!

İlk olarak 3 sene önce zeytinli baklavayı deneyen Ayvalıklı tatlıcılar bazı nedenlerle devamını getirememişler ancak fıstığın pahalanması nedeniyle zeytinli baklavayı yeniden tüketiciyle buluşturmaya karar vermişler.

Ayvalık'ın 68 yıllık tatlı imalatçısı Miray Anaz şöyle diyor:

"Son dönemlerde ise Antep fıstığının fiyatı çok artınca zeytinli baklavaya yöneldik. Şimdi Antep fıstığı kullanmıyoruz. Ceviz, fındık ve zeytin kullanarak baklavalarımızı imal ediyoruz. Önümüzdeki bayramda da özellikle zeytinli baklavaya olan talep dolayısıyla müşterilerimize zeytinyağlı baklavalar sunacağız."

Zeytinli baklavanın kilosu 30 lira

Tatlı üreticileri 4 kilogramlık bir baklava tepsisine yaklaşık bir kilo Antep fıstığı konulması gerektiğini, bunun da baklavanın maliyetine 220 lira ile başlamak anlamına geldiğini ve şeker gibi diğer malzemelerle maliyetin çok daha fazla arttığını vurguluyorlar.

1954'ten beri pastane işleten Ahmet Tarçın neden zeytine yöneldiklerini ise şöyle özetliyor:

"Antep fıstığının kilosu toptancıda 220 liradan başlayan fiyatlarla satılıyor. Bu durum, baklava imalatında ekonomik anlamda ciddi bir külfeti beraberinde getiriyor. Zeytin ise çok daha ucuz. Zeytinli baklavayı kilosu 30 lira civarında tüketiciye sunacağız. Ramazan Bayramı'na yönelik zeytinli baklavaya olan talebin daha da artacağına inanıyoruz."

Üstüne üstlük tereyağı yerine zeytinyağıyla yapılan bu baklavaya talep de yoğun

birgun

birgun

Ana maddesi zeytin olan baklavaların tek sıra dışı özelliği de bu değil. Ayrıca üreticiler baklavalarda tereyağ yerine zeytinyağı kullandıklarını, bunun da daha sağlıklı ve hafif baklavalar anlamına geldiğini anlatıyorlar.

Zeytinli baklavayı yiyen herkesin beğendiğini ve yoğun talep olduğunu söyleyen tatlıcılar bayramda da fıstıklı yerine zeytinli baklava sunacaklarını, siparişleri bu şekilde aldıklarını dile getiriyorlar.

Peki siz zeytinli baklava yer miydiniz?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?