bir-hafta-ekmek-yemeyen-kadin

Sonuç Beklediğiniz Gibi Değil: 1 Hafta Boyunca Ekmeği Hayatından Çıkaran Kadın

Favorilerime
Ekle

Her ne kadar beslenme uzmanları üstüne basa basa sağlığımız için ekmekten uzak durmamızı söyleseler de biz ekmek yemeden doyduğunu anlamayan, fırından üçer beşer ekmek almadan çıkamayan bir milletiz, doğruya doğru. Ancak bir yandan da ekmeksiz bir yaşamın nasıl olduğunu merak ediyor, ekmeği hayatımızdan çıkarırsak nelerin değişeceğini sorguluyoruz.

Gina Florio isimli bir kadınsa bizim yerimize bu deneyi yapmış ve tüm öğünlerde ekmek yemeden duramayan biriyken bir hafta boyunca hiç ekmek yemediği bir beslenme biçimini benimsemiş.

Şimdiye kadar yaptığı en sıkı diyetlerini bile ekmek yüzünden bozmak durumunda kalan genç kadın için ekmek yemeden durmak zor olsa da bu sıra dışı diyetten öğrendikleri kafamızdaki soru işaretlerini biraz olsun aydınlatacak gibi...

Ama her zaman söylediğimiz gibi, bu tür beslenme deneyleri kişiden kişiye farklı sonuçlar gösterebilir. O kişiye iyi gelen bir şey bize kötü, onda kötü sonuçlar veren bir beslenme bizde tam tersi etkiler oluşturabilir. Bunu da unutmamakta fayda var.

İşte ekmeksiz bir hafta geçiren Gina'nın ağzından bu deneyin sonunda öğrendikleri...

"Kahvaltı ve öğle yemeği arasında çok daha fazla acıkmaya başladım"

Ekmeğe veda etmeden önce kızarmış ekmeğe fıstık ezmesi sürüp üzerine avokado dilimleri ekleyip yemeye alışık olan Gina, ekmeği hayatından çıkardıktan sonra bu kahvaltı alışkanlığının hayatında aslında ne kadar önemli bir yer kapladığının farkına varıyor.

Saat daha 11 olduğunda acıkmaya başladığını söyleyen Gina bunu hiç karbonhidrat tüketmemesine bağlıyor. Haftanın devamında kızarmış ekmek yerine tatlı patates yiyerek öğlen yemeğine kadar kendini tok tutmaya çalışan Gina bunun yine de ekmeğin yerini doldurmadığını anlatıyor.

"Spor yaparken ve spordan sonra kendimi daha yorgun hissettim"

Ekmeği tamamen bıraktıktan sonra enerji seviyesinde gözle görülür bir düşüş hissetmiş Gina. Özellikle sabah sporundan sonra adım atmaya bile hali kalmadığını söyleyen genç kadın vücudunun karbonhidratların eksikliğini bu şekilde dışa vurduğunu söylüyor. Öyle ki her hafta çıktığı pazar koşusunu bile sırf bu yüzden kaçırmış.

"Daha fazla tatlı tüketir oldum"

cikolata-zeki-yapiyor

Gündelik ekmek ihtiyacını dolduramayınca canı farklı şeyler istemeye başlamış Gina'nın. Gözüne çarpan her çikolata ve şekerli yiyeceğe saldırır hale gelmiş. Böylelikle günde aldığı kalori miktarı da artmış. Çok fazla çikolata yedikten sonra kendini miskin hissetmeye başlayan ve bu histen nefret ettiğini anlatan Gina "Ekmek yerken hiç böyle şeyler hissetmiyordum" diyor.

"Kilo vermedim"

instagram

instagram

Düşük karbonhidratlı diyet yapan çoğu kişinin kilo vermesine rağmen Gina kendinde böyle bir değişim görmemiş. Ona göre bunun iki sebebi var. İlki bu deneyi sadece bir haftalığına devam ettirmiş olması; ikincisi ise tüm karbonhidratları hayatından çıkarmamış olması. Zira ekmeği kesse de patates yemeye devam etmiş.

ekmek-yememe

Deneyden öğrendiklerini son olarak onun cümleleriyle toparlayalım:

"Deneyin sonunda anladım ki tüm bunlar ekmeği hayatımdan çıkarmama değmeyecek. Ancak 'Herkes her gün ekmek yemeli' de demiyorum. Bana iyi gelen bir şey size iyi gelmeyebilir. Ama sonuç olarak yakın zamanda ekmek yemekten vazgeçeceğimi sanmıyorum. Tadı nefis, bana enerji veriyor ve onunla yollarımı ayırmaya henüz hazır değilim."


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?