Ön Yargıları Yıkmak İçin Mutfağında Sadece HIV+ Şeflerin Çalıştığı Restoran

Favorilerime
Ekle

Bugün size HIV pozitif olan insanlar hakkındaki ön yargıları yıkmak ve onları tekrar topluma kazandırmak için açılan sıra dışı bir restorandan bahsedeceğiz.

Kanada'da HIV/AIDS konusunda çalışmalar yapan bir yardım derneği olan Casey House tarafından hayata geçirilen bu restoranın adı June's Eatery.

Bu sıra dışı restoranın özelliği ise mutfağında çalışan herkesin, tüm şeflerin HIV pozitif olması.

Mesajları ise net: "HIV, yiyeceklerle bulaşan bir hastalık değildir!"

Gelin şimdi bu projenin detaylarına birlikte bakalım...

Önce küçük bir hatırlatma: HIV+ ile AIDS aynı şey değildir

Bu restoranın da hatırlatmak istediği üzere her HIV pozitif olan AIDS değildir. HIV kelimesi "Human Immmunodeficiency Virus" yani İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü'nün kısaltması. AIDS ise "Acquired Immune Deficiency Syndrome" yani Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu'nun kısaltması. Buradan da anlaşılacağı üzere HIV bir virüs ve bu virüs bağışıklık sistemini işlemez hale getirdiğinde bir hastalık haline dönüşüyor ve buna da AIDS deniyor.

HIV virüsü çoğu kişinin yanlış bildiği üzere yan yana oturmak, yemek yemek, aynı iş yerinde çalışmak, aynı okulda okumak, el sıkışmak, tokalaşmak, telefon, kitap, defter gibi araçları, ortak duş-banyo alanlarını ve tuvaletleri kullanmakla bulaşmıyor. HIV'in bulaşma şekilleri ise korunmasız cinsel ilişki, virüsle yaşayan kişinin kanına ya da vücut sıvılarına başkasının maruz kalması, annenin hamileliği sırasında virüsü çocuğuna geçirmesi, kan nakli olarak biliniyor.

Ama tüm bu bilimsel gerçeklere rağmen HIV+ taşıyan herkese AIDS'li gibi yaklaşılıyor. Ön yargılarla birlikte bu virüsü taşıyan kişiler toplumdan dışlanıyor, aşağılanıyor, iş verilmiyor, ötekileştiriliyor, hele ki bu kişi kadınsa ona kötü gözle bakılıyor.

Bu da HIV+ virüsü taşıyan kişilerin toplumdan dışlanmasına sebep oluyor.

Kanada'da açılan June's Eatery ise sadece HIV+ bireyleri istihdam ederek ön yargıları yıkmaya çalışıyor

Toronto'da açılan June's Eatery isimli restoranın sloganı aslında her şeyi özetliyor: "Ekmeğini paylaş, tabuları yık."

Ünlü şef Matt Basile'le iş birliği yapan geçici restoranın mutfağında çalışan ve yemekleri hazırlayan 14 kişi var ve hepsi de HIV pozitif. Amaçları ise insanları şunu öğretmek: "Yemeğinizi paylaşarak HIV+ kapmazsınız. HIV, yemekle bulaşan bir hastalık değildir."

"Şimdiye kadar kimse makarnadan HIV kapmadı"

Casey House, "Kanadalıların sadece yarısı bilerek HIV+ biriyle yemeklerini paylaşıyor ya da HIV+ biri tarafından hazırlanan bir yemeği yiyor" diyor.

Kanada'da olduğu kadar tüm dünyada da insanların HIV pozitifin yemekle bulaşacağı yönündeki algısını yıkmak için harekete geçen proje restoranda çalışanlar "Şimdiye kadar kimse makarnadan HIV kaptım demedi", "Ben HIV pozitifli bir aşçı değilim, ben aşçıyım", "Her lokmada HIV+ tabusuyla savaş" gibi yazıların olduğu önlükler giyiyor.

pinknews

pinknews

Kişi başı 98 dolar ücreti olan biletler kısa sürede bitti bile. Ancak organizasyon hala gönüllülerden bağış toplamaya devam ediyor. Böylece mutfağında HIV pozitif insanların yemek yaptığı bu restoranda 200'den fazla Kanadalı yemek yedi ve stigmaları yıkmak için birleşti.

Organizasyon yetkilileri yakında projeyi New York, San Francisco ve Londra gibi şehirlerde de hayata geçirmeyi planladıklarını söylüyor.

Kaynak: IndependentDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?