4 Bilezikle Başlayıp Süt Sağarak 1 Milyonluk Servetin Sahibi Olan Kadın

Favorilerime
Ekle

Bugün size insanın isterse her şeyi başarabileceğinin kanıtı olan bir hikaye anlatacağız.

Hikayenin kahramanı Antalya'da yaşayan 38 yaşındaki Fatma Öncel.

Onun sıfırdan başlayıp milyonerliğe uzanan başarı hikayesi tüm girişimci adaylarına ve tüm kadınlara ilham versin.

Hayvanları çok seven ve hayallerinin peşinden giden bir kadın

38 yaşındaki Fatma Öncel, üç çocuk annesi bir ev kadını. Eşi polis olan Fatma Öncel kocasının zorunlu Doğu görevi bittikten sonra Antalya'ya yerleşiyor. KPSS'de başarılı olamayınca ise baba mesleği olan hayvancılıkta şansını denemek istiyor.

2 senelik muhasebe mezunu olan Fatma Hanım mesleğini yapamadığını söyleyerek bunun için hem baba mesleği olması hem de hayvanları çok sevdiği için bundan 10 yıl önce yani 28 yaşındayken hayvancılık alanında kendi işini kurmak için kolları sıvıyor.

Önce bedava dağıttı, sonra milyoner oldu

Hiçbir birikmişi olmayan Fatma Öncel bunun için eşinin aldığı dört bileziği satıyor ve bir inek yavrusu alıyor. Ev sahibinden izin alarak bu inek yavrusuna eşiyle birlikte bakmaya başlıyorlar.

İlk ineğin sütünü elleriyle sağan ve ilk zamanlarda çevresine bedava dağıtan azimli kadın daha sonra tanınmaya başladıkça bu işten para kazanmaya başlıyor. Kazandığı parayla da daha çok inek alıyor.

İlk ineğinin sütünü komşularına satan Fatma Öncel sonrasındaki stratejisini şöyle anlatıyor: "Müşteriler sütten memnun kaldıkça yeni müşteriler geldi. Ben de sürekli üretimi artırdım. Böylece sütümü daha iyi fiyattan müşterilere ulaştırdım."

Sütünün de bir sırrı var

hurriyet

hurriyet

Şu anda kiraladığı arazide 134 ineği, 107 keçisi ve 200 tavuğu bulunan Fatma Öncel başarı hikayesini şöyle anlatıyor: "Aylık ortalama 40 bin liraya yakın süt parası kazanıyorum. Sütten kesilenlerin kesimleriyle birlikte aylık 60-65 bin lira gelirimiz var."

Yeni doğum yapan bir ineğin günde ortalama 30-35 litre süt verdiğini söyleyen Öncel, ineklerden günde 1 tona yakın, keçilerinden ise günlük 50-60 litre süt alıyor. Tüm hayvanlarının organik olarak besleyen kadın tavuklardan aldığı organik yumurtaları da satıyor. Zira Fatma Hanım tarlasına mısır ile silaj (Sığır, koyun ve keçi gibi gevişgetiren memeli hayvanların yem ihtiyacını karşılayan ve silolarda saklanan yüksek nem içeren fermente edilmiş yemler) yaparak hayvanlarının yemini de kendi üretiyor.

Fatma Öncel ilk ineğini asla unutamıyor. Çok fazla buzağı verdiğini ve onun sayesinde buraya kadar geldiğini söyleyen girişimci kadın firmalara toptan satış yapmıyor ve ürünlerini direkt tüketiciyle buluşturmakta kararlı. 10 senelik sadık müşterilerinin olduğunu söyleyen Fatma Hanım'a göre sütünden herkesin bu kadar memnun olmasının sebebiyse sütü sağar sağmaz, sıcak sıcak vermesi.

Şu anda 3 işçi de istihdam eden kadının amacı bir yer satın alıp işini büyütmek. Sıfırdan başlayarak bir milyonluk bir servete sahip olan Fatma Hanım'ın başarı hikayesi hayallerini gerçekleştirmek isteyen herkese ders olsun.

Kaynak: 1, 2, 3.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

seoajans10 Ağustos 2018 12:24
Fatma Hanımı tebrik ediyoruz, Kadınların böyle başarılı olması bizi mutlu ediyor. Teşekkürler yazı için...
Yanıtla
Onder1018 Aralık 2017 8:56
Harika bir yazı olmuş emeğine sağlık Önder https://www.seovyo.com/tr/seo-uzmani-2-0/
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?