Yeni Yıla Girerken Nar Kırmak Dışında Uğur Getireceğine İnanılan 9 Davranış

Favorilerime
Ekle

Yeni yıl; yeni umutlar, yeni hayaller, gerçekleşmeyi bekleyen planlar ve içine girmeyi bekleyen bikinilerle doludur. Bir laf vardır ya hani “Yeni yıla nasıl girersek öyle geçer” çok doğru aslında.

Bununla ilgili gördüğümüz duyduğumuz birçok ritüel var aslında. Aralarında en bilineni ise gece tam 12’de evin kapısında nar kırmaktır. Masada da kesinlikle bulunması gerekir ve de.

Bunların haricinde belki ilk defa duyacağınız, belki yıllardır yaptığınız bazı uğur getirildiğine inanılan şeyler var.

En bilinenle başlayalım: Kapıda nar patlatma

nar

Yılbaşı gecesi saatler tam 12’yi gösterdiğinde bir poşetin içinde kapının eşiğinde nar patlatılır. Sonra o nar masada yerini alır. Bereketi temsil eden narın, yıl boyunca masaların bereketini artıracağına inanılır.

Yemek masalarının bereketi onlara emanet: Ceviz ve badem

Masanızda bulunduracağınız ceviz ve bademin (tüm kuru yemişler arasında en önemlisi bu ikisiymiş) evinizde bolluk ve bereket sağlayacağı düşünüşüyor.

Biraz tılsımlı: Defne yaprağı

Yılbaşı sofranızı süslemek için kullanacağınız defne yaprakları, kötü enerjileri uzak tutmaya yarayacakmış. Aynı zamanda defne yaprağı, insan sağlığına iyi geldiği ve bağışıklık sistemlerini güçlendirdiği için tüketilir bunun da bir sene boyunca sağlık getireceğini düşünüyorlar.

Çikolata mesela: Sabah uyanınca tatlı bir şeyler yeme

Yeni yılın ilk sabahına uyandığınızda ilk yiyeceğiniz şeyin bir tatlı olması, tüm senenin tatlı ve güzel geçmesine yardımcı olacağına inanılıyor.

Sadece yeni yılda değil ama: Omzundan geriye tuz serpme

limon-tuzu

Yeni bir ev alındığında ve yeni bir seneye girerken iyi dileklerle birlikte omzunuzdan geriye doğru bir tutam tuz atmanın da uğur getireceğine inanılıyor.

Sadece nar değil: Meyvelere kulak vermek lazım

nar portakal greyfurt

nar portakal greyfurt

Köşe yazarı Burak Kılıç bir yazısında “Yeni yılda mandalina ve portakallar elden ele geçirilirmiş. Mandalina şansı, portakal zenginliği temsil edermiş. Üzüm zenginlik, refah; nar, bereket ve bolluk getirirmiş.” diye belirtmiş.

Baklagilleri de unutmamak lazım: Mercimek mesela

yeşil mercimek

yeşil mercimek

“Yılbaşında yenen börülce şans, mercimek taneleri paraya benzediği için uğurlu sayılırmış. Bu yüzden de dünyanın birçok ülkesinde yeni yıl yemeği olarak pirinç ve mercimek kullanarak yemekler yapılırmış. Baklagiller, pişirilince büyüdükleri için parayı sembolize ederlermiş.”

Yıl boyunca şans yakalamak için: Tatlı mı tatlı yiyecekler var

donut tarifi - yemekyolculugu

donut tarifi - yemekyolculugu

Devrini tamamladığı için, yuvarlak şekilli tatlılar uğur getirdiği kabul edilmektedir. Donutlar, Meksikalıların rosca de reyes’u, İtalyanların chiacchiere, Hollanda’nın Ollie bollen’inin ve keklerin içerisine katılan bir altın parçasını bulana şans getireceğine inanılmaktadır. Bazı kültürlerde badem de koyulur ve bulana yıl boyu şans getireceğine inanılırmış.”

Geri sayım yaparken: 12 üzüm tanesini hazır edin

grape-grain

Burak Bey yazısına şu şekilde devam ediyor: “Saatler gece yarısını göstermeden önce herkes 12 üzüm tanesini hazırlar ve gece tam 24.00’te üzümlerini yerler. İspanyollar ve Brezilyalılar şarapla yıkanarak yenen üzüm tanelerinin, gelecek yılda mutlu geçecek 12 ayı simgelediğine inanırlarmış.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?