paleo-diyeti-yapan-kiz

2 Yaşındaki Kızına Doğduğundan Beri Şeker ve Karbonhidrat Yedirmeyen Anne

Favorilerime
Ekle

Bugün sizi doğduğundan beri paleo diyeti yapan minik bir kızla tanıştıracağız.

Grace şu an 2 yaşında ve hayatında şimdiye kadar hiç karbonhidrat yemedi. Fitness ile ilgilenen ve beş senedir paleo diyetiyle hayatını sürdüren annesi Shan Cooper'a göre bu beslenme sayesinde Grace şu an çoğu çocuktan çok daha sağlıklı.

İnsanlarsa Shan Cooper isimli annenin bu kararı karşısında ikiye bölünmüş durumda. Bazıları onu desteklerken bazılarıysa çocuğunu tek tip beslenmeye mahkum ettiği için ona kızıyor. Bakalım onların hikayesini okuduktan sonra siz ne düşüneceksiniz?

Doğduğundan beri paleo diyeti yapan küçük bir kız

Avusturalyalı anne Shan Cooper, şu an iki yaşında olan kızı Grace'e doğduğundan beri şeker ve karbonhidrat yedirmiyor. Grace'i 1 yaşına kadar günde iki kez emziren annesi ona hiç bebek maması bile yedirmemiş. Kısacası onu işlenmiş tüm yiyeceklerden de uzak tutmaya çalışıyor.

Shan Cooper'ın bu kararın arkasında ise aslında kendi deneyimlerinden çıkardığı ders yatıyor. Zira genç anne hayatı boyunca besin alerjileriyle mücadele etmiş ve sonunda süt ürünleri, gluten ve işlenmiş tüm yiyecekleri hayatından çıkararak bu sıkıntılarından kurtulabilmiş. Ardından bundan 5 sene önce okuduğu bir kitap sayesinde paleo diyetiyle tanışmış ve o günden beri bu diyeti uygulayarak hayatını sürdürüyor. Anne olduğunda ise aynı beslenmeyi bebeğine de uygulamaya karar veriyor ve böylelikle Grace paleo diyeti yapan dünyanın en genç kişisi oluyor.

Nedir bu paleo diyeti?

Bilmeyenler için kısa bir şekilde Shan'ın Grace ile birlikte yaptığı paleo diyetinden de bahsetmekte fayda var. Taş devri diyeti olarak da bilinen paleo diyeti, hayatınızdan işlenmiş tüm gıdaları, bakliyatları, süt ve süt ürünlerini çıkarma üzerine kurulu. Doğada kendi halinde erişemeyeceğiniz tüm gıdaların tüketimini sıfıra indirdiğiniz bir hayat düzeni de diyebiliriz. Yani hiç işlenmiş gıda yok, tam tersine atalarımızın ilk çağlardaki yaşamını birebir kopyalayarak içinde bolca et, mevsim meyveleri ve sebzeleri ve bolca su var.

Detaylarını öğrenmek isteyenleri şu içeriğimize de bekleriz: Taş Devrine Geri Dönüyoruz: Paleo Diyeti Nedir?

Grace bir gün içinde nasıl besleniyor?

Geri dönelim 2 yaşındaki Grace'in hayatına. Paleo diyeti usulünce annesi Grace'e bol bol organik tavuk ve tabak tabak sebze yediriyor. Vücudunun ihtiyaç duyduğu şekeri ise sadece meyvelerden almasını sağlıyor.

Hatta Grace'in bir haftalık beslenme düzeni şöyle:

Kahvaltı: Hindistan cevizi yağında yapılmış çırpılmış yumurta, bir gece önceden kalan brokoli, havuç gibi haşlanmış sebzeler.

Öğlen yemeği: Organik tavuk ve haşlanmış sebzeler.

Ara atıştırmalıklar: Grace her türlü meyveyi yese de favorileri olan çilek ve muz.

Akşam yemeği: Organik dana etiyle birlikte kabak spagetti.

Tatlı: Grace hiç tatlı tüketmiyor olsa da annesi ona birinci yaş gününde Hindistan cevizi kreması kullanarak çilekli panna cotta yapmış.

Grace şimdiye kadar hafif bir soğuk algınlığı dışında hiç hasta olmamış

Bu şekilde beslenerek büyüyen Grace, annesinin söylediğine göre hayatında sadece bir kere soğuk algınlığı geçirmiş ve onun dışında hiç hasta olmamış. Genç annenin iddiasına göre bu beslenme düzeni kızının bağışıklık sistemini gözle görülür derecede güçlendirmiş durumda. Hatta Shan, hasta olan arkadaşlarıyla uzun süre vakit geçirdiğinde bile kızının onlardan asla hastalık kapmadığını söylüyor.

"Kızım sanki insanların normalde yemeyeceği şeyleri yiyor gibi bir algı var. Ama aslında onun yediği şeylerde hiçbir gariplik yok. Üstüne üstlük Grace yediklerinden acayip keyif alıyor ve seve seve yiyor" diyor Shan onu eleştirenlere cevap olarak.

Bir gün arkadaşının doğum gününe gidip pasta yese ona hiçbir şey demeyeceğini, Grace'in kendi kararlarını vereceği yaşa geldiğindeyse istediği beslenme düzenini seçmekte özgür olduğunu da sözlerine ekliyor. Tek amacının ona sağlıklı beslenmeyi en başta öğretmek olduğunu, çünkü yetişkinlerin nasıl besleneceklerini seçerken mantıklarıyla değil duygularıyla hareket ettiklerini, Grace'in de ileride doğru seçimler yapmasını istediğini söylüyor annesi.

Genç anneyi eleştirenler arasında diyetisyenler de var

instagram

instagram

"Benim tek istediğim yediği şeylerin onu iyi hissettirmesi ve onun için neyin iyi, neyin kötü olduğunu anlama yetisi kazanabilmesi" diyen annenin ayrıca kızıyla birlikte maceralarını yayınladığı bir de fenomen sayılabilecek bir Instagram hesabı var. Buradan da beslenmeleriyle ilgili paylaşımlar yapmaya devam ediyor.

Ancak bazı takipçileri ve beslenme uzmanları çocuğunu doğduğundan beri tek tip beslenmeyle büyüten anneye çok karşılar ve onu eleştirmekten kaçınmıyorlar.

Mesela diyetisyen Rosemary Stanton, diğer annelerin Shan'ı asla örnek almamasını vurgularken şöyle diyor: "Bir çocuğu kısıtlı bir diyete sokmak genelde iyi bir fikir değildir. Hele ki bunun için geçerli ve sağlam bir sebep yoksa... Bir çocuğu tahıl ve bakliyatlardan yoksun bırakarak onun dengeli bir şekilde beslenmesini sağlayamazsınız. Bu beslenmede iyi olan tek şey Bayan Cooper'ın çocuğunu anne sütünden mahrum bırakmamış olması."

Peki siz çocuğunu ilk doğduğu günden beri paleo diyetiyle besleyen bu annenin kararı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: Daily Mail


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

5

Merve Çıldır12 Aralık 2017 15:28
çocuğun kan değerleri normal ise sorun olmayabilir ama ilerki zamanlarda sorun olmayacağı anlamına gelmiyor. Burada tek desteklediğim şeker alınmaması ( pasta,kurabiye vs.. gibi abur cuburlar ) ama diğer konular süt ürünleri ve karbonhidratlar tartışmaya açık.
Yanıtla
ÖzgEdiz Par4 Aralık 2017 13:07
o dabir şey mi benim oglum 2 yıl sadece anne sütü aldı ek gıdanın g si yok vücuduna hiçbirşey girmedi asıl beni haber yapın siz:D
Yanıtla
Duygu Arslan 4 Aralık 2017 19:36
Yanıtla
:) Sağlıkla büyüsün oğlunuz <3
Engin Yıldız22 Kasım 2017 21:59
buna benzer bir diyet yaparak 180 kilodan 92 kiloya düştüm ama bende süt ve süt ürünleri vs vardı karbonhidrat(pilav ekmek ve patates türevleri ve şeker(sadece meyvelerden aldım) kullanmadım sadece
Yanıtla
Neşe Akpınar Karakaş 24 Kasım 2017 23:00
Yanıtla
Çocuk sağlıklıysa, kan değerleri vs normal ise demekki sorun yok. Diyetisyenlere noluyormuşki.

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?