11 Aylık Bebeğini Sadece Meyve İle Beslediği İçin Hapisle Yargılanan Vegan Anne

yemek.com
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253409 takipçi1772 içerik

Sıkça Yenen Konular

YENİ
Zeynep Çetin
Eylül 23
Zeynep Çetin
Ekim 18, 2016
YENİ
5
Sütaş
Eylül 25
15 dakika
Öznur Doğan
Ocak 14, 2015

Daha önce İtalya'da mahkeme kararıyla vegan ailesinin elinden alınan 13 aylık Andrew'in hikayesinden bahsetmiştik. Şimdi anlatacağımız olay ise bundan çok daha sert. Çünkü bu sefer çocuğunu kendi gibi vegan beslenmeye zorlayan anne hapse girebilir.

Amerika'da yaşanan bu taze olay acıklı olduğu kadar benzer davalar için de örnek olacağa benziyor.

Babası hastaneye götürmeseydi ölecekti

naturalsociety

11 aylık bir bebek düşünün. Bir anda farklı hastalık belirtileri göstermeye başlıyor. Vücudunun her yerinde kızarıklıklar çıkan bebek ellerini kullanamamaya bile başlıyor bir zamandan sonra.

33 yaşındaki annesi Elizabeth Hawk ise ailesine bebeğin sadece alerjisi olduğunu söyleyerek onları rahatlatmaya çalışsa da babanın içi rahat etmiyor ve çocuğunu hastaneye götürünce gerçekler ortaya çıkıyor.

Zira kendisi de vegan olan anne çocuğu neredeyse doğduğundan beri sıkı bir vegan diyetine sokmuş durumda. "Sadece su ve güneş ışığıyla yaşama" gibi takıntılı bir beslenme saplantısına girmiş olan anne, çocuğunu aylarca sadece kuru yemişle ve meyveyle beslemiş. Ve durum az kalsın çocuğunun ölümüne sebep oluyormuş.

Anne, ona muhtaç bir çocuğu yetersiz beslenmeye maruz bırakıp hayatını tehlikeye attığı için hapse girebilir

delish

Doktorlar, bebeğin vücudundaki kızarıklık ve isiliklerin zamanında tedavi edilmediği için septik şoka girme riski taşıdığını söylüyorlar. Dahası bebek öyle kötü ve yetersiz beslenmiş ki maalesef gelişimini yaşıtlarından daha geç tamamlayacak. Ve tüm bu hayatı boyunca annesinin hatasının cezasını çekecek.

Anne, çocuğun hayatını tehlikeye attığı için şu an hapisle yargılanıyor. Tedavisi devam eden ve durumu daha iyi gittiği söylenen şanssız bebekse şu an babası ve kardeşleriyle birlikte.

Tabii bu durum tüm vegan diyetlerin bu kadar kötü sonuçlar doğurabileceğinin kesin bir kanıtı değil. Örneğin anne vegan olabilir ancak bebeğini anne sütüyle beslediği dönemde D vitamini ve B12 desteği alması gerekiyor. Ayrıca bu yaştaki çocukların kalsiyum ve demir alması da çok önemli.

Yani diyeceğimiz o ki veganlık bir beslenme ve yaşam biçimi. Siz onu seçmekte özgürsünüz ancak bu, çocuğunuzun hayatını tehlikeye atma noktasına geldiğinde bir durup düşünün. Hiçbir şey onun sağlığından önemli değil çünkü.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?