Her Gün Yaptığınız Ama Mutfak Aletlerinizin Ömrünü Kısalttığını Bilmediğiniz 11 Şey

yemek.com
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253422 takipçi1770 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Eylül 23
Yemek.com
Ekim 9
Mert Öndaş
Ocak 28, 2016
Yemek.com
Ocak 17, 2018

Buzdolabınızın, bulaşık makinenizin, fırınınızın sürekli bir sorun çıkarmasından ve servis çağırmak zorunda kalmaktan bıktınız mı? Yenisini almamakta direniyor ama bu sıkıntıların işlerinizi aksatmasından da çok mu şikayetçisiniz?

Bir haber verelim, yenisini alıp yıllık maaşınızı bir anda harcamak zorunda değilsiniz. Tabii eğer ki onları doğru kullanmayı bilirseniz.

Zira mutfak aletleriniz kendi kendine bozulmuyor. Onların bozulmasını sağlayan sizin onları çok yanlış anlamış ve yanlış kullanıyor olmanız.

Bu yazı, kullanma kılavuzu okumaya üşenenlere geliyor.

Yemekleri tam soğumadan buzdolabına kaldırıyorsunuz

buzzfeed

Mutfağın, ocağın üstünün dağınık olmasından hoşlanmıyor olabilirsiniz ancak yemekler tam anlamıyla soğumadan buzdolabına kaldırmak çok büyük hata. Öyle 10 dakika bekleyip soğumuştur demekle de olmuyor, onlara soğuması için yarım saat vermeli ve dolaba öyle koymalısınız.

Buzdolabını temizlerken fişi çıkarmıyorsunuz

servisi

Kapsamlı, köşe bucak bir buzdolabı temizliği yapacaksanız elinize bezi almadan önce ilk yapmanız gereken şey buzdolabının elektrikle bağlantısını kesmek olmalı. Yoksa onu temizleyeyim derken tamamen de bozabilirsiniz.

Buzdolabının arka kısmının tozunu almıyorsunuz

youtube

Buzdolabının nefes almasını sağlayan yer burası. Düzenli aralıklarla tozunu almazsanız onun nefessiz kalıp ölmesine yol açarsınız. Tozları çekmek için ise elektrikli süpürgeyi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Tabii yine buzdolabının fişini çekerek...

Bulaşık makinesine dizdiğiniz tabak, bardaklardaki yapıştırmaları çıkarmıyorsunuz

wikihow

Tabak çanakların üzerinde markasının ya da benzeri bir şeyin yazdığı stickerlar varsa onları çıkarmalısınız. Çünkü su basıncıyla bu yabancı maddeler filtrelerin tıkanmasına yol açacaktır. Sonra ayıkla pirincin taşını.

Bulaşıkları dizerken birbirlerine değmelerine, dayanmalarına izin veriyorsunuz

cocomamafoods

Tüm bulaşıkların ters dizilmesi gerektiğine özen gösteriyor olabilirsiniz ancak hepsini iç içe, dip dibe dizerseniz onun da sıkıntı çıkaracağını bilmelisiniz. Koyduğunuz şeylerin fıskiye ya da pervanelerin dönüşünü engellememesi lazım.

Bulaşıkları yemek kırıntılarını temizlemeden makineye koyuyorsunuz

simplemost

Bunu herkes bilse de çoğu kişi "Aman elimde yıkayacaksam neden bulaşık makinesi aldım ki?" diye düşünerek onları sudan geçirmeden direkt makineye diziyor. Ama sizin o kırıntı deyip geçtiğiniz şeyler makinenin ömrünü de kısaltıyor. İki dakika suya tutun, çok zor değil.

Mikrodalga fırını sehpa olarak kullanıyorsunuz

simplyorganizedwithjill

Evlerde görüyoruz, mikrodalganın üst yüzeyini tezgah gibi kullananlar var. Bunu yapacaksanız bile koyduğunuz şeylerin fırının havalandırma mazgallarını kapatmamasına dikkat etmelisiniz.

Mikrodalgayı içi boşken çalıştırıyorsunuz

tammileetips

Bu asla ama asla yapmamanız gereken bir hareket. Zira bunu yaptığınız takdirde fırının içindeki mikrodalgaları oluşturan cihaza geri dönüşü olmayacak bir şekilde zarar verebilirsiniz.

Tost makineniz lavabonun hemen yanında

tripadvisor

Tost makineleri asla ama asla suyla temas etmemeli. Yani eliniz hafif nemliyken bile ona dokunmamalısınız. Bu sebeple mutfakta onu su sıçrayabilecek her türlü noktadan uzak bir yerde konumlandırmalısınız. Yangın riskine karşı tül ve perdelerden uzak tutsanız pek fena olmaz.

Blenderı çok sıcak olan malzemeleri karıştırmak için kullanıyorsunuz

instagram

Blender asla çok sıcak, yeni ısıtılmış, pişmiş yiyeceklere dokunmamalı. En azından sıcaklığın 80 dereceye kadar düşmesini bekleyin ve ondan sonra blenderla yapacağınız işe geçin.

Blenderı temizlerken suyla direkt temas ettiriyorsunuz

smoothieblenderguide

Hijyen güzel bir şey tabii ama söz konusu blender temizliği ise hiçbir şekilde blenderın motoruna su kaçmaması gerekiyor. Yani onu akan musluğun altında temizliyorsanız gidip yeni bir tane alın, çünkü artık işinize yaramayacak. Ya da nemli bir bez alın elinize ve öyle temizleyin. Çok daha güvenli, değil mi?

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?