Mardin'in Zenginliğiyle İnsanı Hayrete Düşüren Mutfağından 14 Efsane Lezzet

Favorilerime
Ekle

Ülkemizin her bir yanından lezzet fışkırırken kayıtsız kalmak imkansızdı ve tahmin edersiniz ki biz yine yollara düşme isteğiyle dolduk. Bu kez bir an önce bilet bulup gitmek istediğimiz güzelim yer Mardin oldu.

Tarihi çok eskilere dayanan Mardin, yüzlerce yılın vermiş olduğu devasa değerlere sahip. İpek Yolu güzergahı üzerinde bulunması, onlarca farklı kültüre ev sahipliği yapmış olması ve hayran olunası doğal güzellikleri sayesinde şehir, tam bir efsane. Ama biz bugün Mardin'in bu güzelliklerinden değil sadece ve sadece o köklü ve şahane mutfağından bahsetmek istiyoruz.

Çünkü sadece bu nefis yemekler için bile Mardin'e gidilir, öyle de iddialıyız.

Yemekleri çok soğutmadan buyurunuz lütfen...

Küçük bir not: "Mardin'in şu yemeği de efsane olur, onu da bu listeye eklemelisiniz" dediğiniz yemekler varsa bize yorum olarak mutlaka yazın, hatta mümkünse nefis tariflerini ve iştah açan fotoğraflarını da gönderin. Listemizi birlikte güncel tutalım!

İşkembe dolması: Kibbe

annemineli.blogspot

Kimilerine göre kibbe kimilerine göreyse kibe olarak bilinen bu yemek, aslında bir tür işkembe dolması.

Kuzu ya da oğlak işkembesi kullanılarak yapıldığından fazlaca özen gerektiren kibbe, işkembenin et, pirinç, nane, yeni bahar ve isteğe bağlı olarak nohutun dahil olduğu, doyuruculukta üstüne tanımayan lezzetlerden.

Mardin usulü içli köfte: İrok

etstur

İçli köftenin güzelliğinin baharatlarla taçlanıp lezzetini katladığı tariflerdendir irok. Binbir emekle hazırlanan köftelerin kızartılmasıyla damaklara şenlik bir hal alır.

Mardin'e gitmişken yemeden dönmek en büyük hatanız olabilir, o yüzden hemen listenize ekleyin bizce. :)

Kızartması olur da haşlaması eksik kalır mı: İkbebet

yemekresimli

İrok için Mardin usulü içli köfte dedik ama ikbebeti atlamak da olmaz. Hani kızartma yerine daha sağlıklı beslenmeye dikkat ediyorsanız ya da haşlaması daha güzel olur diye düşünüyorsanız Mardin'in en özel lezzetlerinden haşlama içli köfte ikbebeti mutlaka deneyin.

Tadı damağınızdan uzun süre silinmeyecek, nerede yerseniz yiyin Mardin'de yedikleriniz kadar güzel olmayacak, öyle bir lezzet.

Kokusu bile iştahınızı açmaya yeter: Soğan kebabı

resimli-yemek

Soğan, özenle hazırlanan kıymalı bir harç ve salçalı suyun bir araya gelmesiyle oluşuyor soğanlı kebap.

Ceviz büyüklüğündeki kıymalı harcın yarım soğanların içine doldurulup salçalı suya bulanmasının ardından fırındaki yolculuklarına uğurlanmasıyla mis kokular sarmaya başlıyor her yanı. Sonrası ziyafet, sonrası mutluluk oluyor.

Başlı başına bir ziyafet: Kaburga dolması

nurselinmutfagi

Bazen şölen gibi bir sofra kurmak için tek bir yemek yeterli olur ya hani, işte Mardin mutfağında o yemek, kaburga dolması bizce. bir kere dev gibi bütün bir kaburga kullanılıyor. Bu yetmezmiş gibi içi için yine kuşbaşı doğranmış dana eti, pirinç ve çeşit çeşit baharat devreye giriyor.

Tam bitti sanıyorsun, yanına ayrıca yapılan, içinde maydanozdan dolmalık fıstığa, bademden kuş üzümüne kadar çeşit çeşit malzemenin olduğu pilav çıkıyor bir de karşına. Bir kaburga dolmasıyla sofra ne kadar kalabalık olursa olsun doyuyorsun kısaca.

Mardin ete doyurmaya kararlı: Dobo

resimlitarifleri

Siz de fark etmişsinizdir zaten ama biz yine de söyleyelim. Mardin mutfağı bolca et yemekleriyle dolu, enfes bir mutfak.

Dobo adlı bu yemek de yine şehrin en yöresel ve en lezzetli yemeklerinden. Kuzu kol ile hazırlandığından yine bir tanesiyle birçok kişi rahat rahat doyabiliyor üstelik. Mis.

Çok farklı, çok özel: Firkiye

youtube

Şehrin en özel ve farklı tariflerinden olan firkiye, içinde kuşbaşı doğranmış kuzu eti ve çağla bulunan bir lezzet. Genel olarak üzerine limon sıkılıp incecik kıyılmış maydanozlar serpildikten sonra yeniyor. Misler gibi oluyor.

Mardin çöreğini de tatmadan olmaz: Kiliçe

safakaydin

Kiliçe, kliçe ya da Mardin çöreği... Farklı farklı isimleri olsa da bu çörek özünde un, şeker, süt gibi temel malzemelerin mahlep, tarçın, anason ve rezene gibi farklı tatlarla buluşmasıyla oluşuyor. O nasıl bir karışım ki diye düşünürken alınan ilk ısırıkla kendine hayran ediyor.

Her hali nefis: Sembusek

havvadansudan.blogspot

Sembusek, kapalı lahmacun ya da pide olarak düşünebileceğiniz et ve hamurun bir araya geldiği yemeklerden. Sac üzerinde evlerde yapılabildiği gibi fırınlara verilerek de enfes bir şekilde teslim alınabiliyor. Tadına doyum olmadığından insan karnı doyunca bile yemeye devam etmekten kendini alamıyor.

Erikten yahni de mis olur hani: Alluciye

pinterest

Yine başrolde kuşbaşı doğranmış kuzu eti olan bu tarifte bu kez kuzu etine yeşil erikler eşlik ediyor. Yemek, daha sofraya çıkar çıkmaz şekliyle tüm dikkatleri üzerine topluyor. Şaşkınlık, alınan ilk çatal sonrası dev bir mutluluğa bırakıyor yerini. Çünkü her yiyene afiyet, bal, şeker oluyor.

Peki ya şu görüntünün güzelliği: Accin

mardintarifi

Mardin mutfağının zenginliklerini anlat anlat bitiremeyeceğiz, kabul ettik artık. Ama bu meşhur lezzetinden de söz etmeden geçemeyeceğiz. Şu güzelliğe bakar mısınız, al kaşına saatlerce izle bıkmazsın. Üstelik içinde de yok yok, dana eti, bulgur, türlü çeşit baharat ve yumurta. Daha ne olsun.

Pekmeze güzellik: Harire tatlısı

bizdenyemekler

Pekmez, un, toz şeker ve tarçın gibi basit ve birbirine pek yakışan malzemelerle hazırlanıyor harire tatlısı. Üzerine de bolca ceviz koyulunca bir kasesinden bir günlük enerji ihtiyacı karşılanabiliyor. Tadına da öyle lezzetli oluyor ki kaşıklar dolusu yeniyor.

Sadece ağız tatlandırmaz, doyurur da: Zingil

rumma

Lokmaya benzer bir tatlı olan zingil, hamuru hazırlandıktan sonra kızgın yağda buluşan, nar gibi kızardıktan sonra şerbetiyle bir araya gelip lezzetine tam anlamıyla kavuşan bir hamur tatlısı. Mardin'e yolunuz düşerse tadına bakmadan dönmemeniz gerekenler arasında başı çekenlerden, bizden söylemesi.

Sert kahve mi demiştiniz: Mırra

hediyehome

İçtiğiniz kahveler size hafif geliyorsa ya da şöyle sert bir kahve olsa nasıl da güzel olur diye aklınızdan geçiriyorsanız ara ara, henüz Mardin'in efsane kahvesi mırra ile tanışmamışsınız demektir.

Kahvenin birkaç kez demlenmesi ile hazırlanan bu özel kahve öyle sert ki bildiğimiz Türk kahvesi fincanından bile küçük ve kulpsuz bardaklarla ikram ediliyor. O kadarcık kahve bile insana zindelik vermeye yetiyor da artıyor.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

4

Türkan Kücük19 Şubat 2021 8:23
harika bir mutfak çok lezzetli görünüyor sırasıyla deniycem mardin mutfağını
Yanıtla
Aslı Tiryaki16 Mart 2017 2:07
soğan kebabı GAZİANTEP e ait bazen doğru şeyler yapmıyorsunuz
Yanıtla
Soner01 2 Mart 2021 5:00
Yanıtla
Tamam tamam Herşey Gaziantep'e ait zaten.
Tuğba Sezer25 Ekim 2016 7:53
İçli köfteler ve o karın dolmasını Adana -Antakya bölgesinden kimseye yediremezsiniz o kadar çirkin görünüyor.
Yanıtla
Berna Balıkçı Özdemir 17 Ocak 2017 4:20
Yanıtla
Yakın bölge ve hemen hemen ortak kültürü paylaşan insanlar için asıl sizin yaklaşımınız çirkin Allah'tan Adana ve Antakya bölgesinden sizin tarzınızda çok az insan çıkacağını biliyoruz yoksa haklarında yanlış düşünmemize neden olacaktınız
Cengiz Han Küçükfenercioğlu 12 Şubat 2017 10:50
Yanıtla
aynı fikirdeyim sizinle
Mithat Aydogan 16 Şubat 2018 6:34
Yanıtla
çok güzel görünüyor bu yemekler güneydoğu mutfak kültürünün ürünüdür hemen sahiplenmeyin
Doğukan Yavuz 9 Ekim 2018 10:46
Yanıtla
Nimet o saygılı ol çirkin ne demek Allahın niyetine.
Smatay 31 Temmuz 2021 7:10
Yanıtla
Adanalı yüreği geniş hoş görü sahibidir kültürlere saygılıdır. Kendi yorumunuzu Adanalıların tamamına yüklemeyn
cemalusta18 Ekim 2016 2:02
Mardin hemis dedgimiz kuzu eti kavurma et sote ve teşt te var
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?