"Paylaş Kurtul" Dolaplarıyla İhtiyaç Sahiplerini Mutlu Eden Kafe: Hobbit House Balat

yemek.com
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253409 takipçi1772 içerik

Sıkça Yenen Konular

Öznur Doğan
Eylül 17, 2014
Duygu Arslan
Aralık 25, 2017
YENİ
5
Sütaş
Eylül 25
15 dakika
Zeynep Çetin
Ekim 5, 2018

Hep diyoruz dünyayı iyilik kurtaracak. Karşılıksız ve çıkarsız iyiliğin gerçekten var olabileceğini göstermek için yola çıkarak bize umut aşılayan çok güzel bir çift ve onların sevgi dolu kafesinden bahsedeceğiz şimdi sizlere.

Hobbit House Balat.

Adından da anlaşılabileceği gibi bu kafe ve kahvaltı evinin konsepti Yüzüklerin Efendisi'ndeki mutlu, neşeli ve kahvaltıyı çok seven Hobbit'lerden esinlenerek yaratılmış. İstanbul'un en "vintage" semti Balat'ta yer alan bu kafeye gitmek için sırf adı bile yeterli iken bir de açılışlarından itibaren devam ettirdikleri sosyal sorumluluk projesi orayı daha değerli yapıyor.

Zira imece kültürünü benimseyen kafe, "Paylaş Kurtul" dolapları ile insanların getirip bıraktığı her türlü ikinci el eşyayı ihtiyaç sahipleriyle ücretsiz olarak buluşturuyor.

"Hobbitlere git, orada kıyafet var"

facebook/HobbitHouseBalat

Hobbit House'ın kurucuları Murat ve Sinem Asilcan, daha kafeyi açmaya karar verdikleri anda burayı bir işletmeden ziyade bir iyilik ve yardımlaşma evi olarak kurmaya karar vermişler.

Bizim asırlık geleneğimiz olan Askıda Ekmek'in tüm ihtiyaçları kapsadığını düşünün. Yani ikinci el, kullanılmayan, çöpe atılacak her türlü ihtiyaç ve özellikle de kıyafetler kafenin girişindeki "Paylaş Kurtul" dolaplarına bırakılıyor ve ihtiyacı olan herkes de gelip buradan istediğini alabiliyor.

Kafenin bu yardım projesi öyle yaygınlaşmış ki sadece Balat ve çevre semtlerden değil, İstanbul'un çeşitli yerlerinden yardıma muhtaç insanlar Hobbit House'un "Paylaş Kurtul" dolaplarının başında toplanıyor. Hatta semt esnafı yardıma ihtiyacı olan birini görünce "Hobbitlere git, orada kıyafet var" diye yönlendiriyor bile.

Kırık bir oyuncak da olsa ihtiyacınız olmayanları getirin, paylaşın, kurtulun

facebook/HobbitHouseBalat

Bu güzel çiftin "Paylaş kurtul" projesinden tahmin edersiniz ki hiçbir kazancı yok, zaten öyle bir hedefleri de hiç olmamış. Tek istedikleri karşılıksız, çıkarsız iyiliğin var olabildiğini herkese göstermek.

Ama bunun için durumu iyi olanların yardımlarına da ihtiyaçları var. Kırık da olsa bir oyuncağı getirip bırakmanız, çöpe atacağınız eskimiş giysileri bağışlamanız onların en büyük dileği. Çünkü onların her birine ihtiyaç duyan birileri var etrafımızda.

Ayrıca kafe girişinde açık bir kütüphane de var. Daha çok çocukları daha fazla okumaya yönlendirmeyi hedefleyen bu kütüphaneye çocuk kitapları da bırakabilirsiniz.

Her yerinden iyilik fışkıran Hobbit House sokak hayvanlarına da yardım ediyor. Balat sokaklarında yaşayan kediler, köpekler, kuşlar da bu iyiliksever kafe sayesinde doyuyor. Duyduğumuza göre şu an bir kedi evine ihtiyaçları varmış, kış da gelirken aklınızda olsun :)

Tek gelirleri kahvaltı ve çaydan kazandıkları

facebook/HobbitHouseBalat

Hobbit House'un iyiliksever yanından bahsetmişken efsane kahvaltılarını da övmeden bitirmeyelim. Nitekim burası özde bir kahvaltı evi.

Tamamen organik ürünlerden oluşan kahvaltılarında kümesten yumurta bile var. Kafenin buram buram vintage kokan dekorasyonu ise anlatmakla bitmez, gidip yerinde görmeniz gerek :)

Bir gün kahvaltıya gidip hem kafeye maddi anlamda destek olmak hem de evde kullanmadığınız eşyaları "Paylaş Kurtul" dolaplarına bırakmak isterseniz adresi hemen şurada.

Hobbit House Balat adres:Balat mahallesi, Yıldırım caddesi, No: 119. Patrikhaneye 119 mt. (Tarihi Tahta Minare Hamami/Camii Karşisi) Balat/Fatih

Kendilerini Facebook'tan da takip edebilirsiniz: facebook/HobbitHouseBalat

İyi ki varsınız güzel insanlar. Seviyoruz sizi.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?