Kuşların Karnını Doyururken Geri Dönüşüme de Katkı Sağlayacağınız 14 Çalışma

Favorilerime
Ekle

Malumunuz havalar gitgide soğuyor, o güzelim kuşlar yemek bulmakta iyiden iyiye zorlanmaya başlayacak pek yakında ne yazık ki.

Öte yandan evde de çeşit çeşit atık malzeme, çöpün yolunu tutmayı bekliyor. Doğa, bu malzemelerin zararlarından kendini koruyamıyor.

E bu durumda da iş başa düşüyor, doğayı korumak, kuşları da aç susuz bırakmamak için elimizi taşın altına koymamız gerekiyor. İşte bu minnoş kum yemlikleri tam da bunun için geldiler. Çocuklarla birlikte yapabileceğiniz kadar kolay ve eğlenceliler.

Geri dönüşüme ufak da olsa katkınız olsun, çocuklar doğa ve hayvan sevgisiyle dolsun, evinizin etrafını kuş cıvıltıları sarsın ve hafta sonu eğlenceli geçsin isterseniz hemen sizi şöyle alabiliriz.

Daha güzeli yok!

Artık kullanmadığınız kulplu bardaklara sağlamca bir çubuk yapıştırarak ağaçlara asabilirsiniz

pinterest

Kullanmadığınız bardaklarınıza sağlam çubuk ya da çubuklar yapıştırın. Kuşlar için tamamen güvenilir olduğuna emin olduğunuzda bardağın kulp kısmına daha sonra yüksek yerlere asmak için kullanacağınız bir ip ya da tel sarın. İşte yemliğiniz hazır.

Küçük bir not, ince teller yerine kalın ve sağlam kumaşlar ve ipler kullanmanız daha doğru olacaktır.

Plastik şişe, kalınca bir ip ve sağlam çubukları değerlendirerek de yemlik hazırlayabilirsiniz

diy

Görselden de fark edeceğiniz üzere şişe ağır olacağından düşmemesi için bir çividen destek alabilirsiniz. Böyle kuşlar daha güvenle yemeklerini yiyebilir.

Ama çivi gibi sert ve uçları kesici bir cisimden destek alacaksanız elbette uçlarını yumuşak malzemelerle iyice kapamalı, uçarak gelen kuşa zarar vermemesini sağlamalısınız.

Eskiyen fincan takımlarınızı öylece atmak yerine onları sevimli kuş yemliklerine dönüştürebilirsiniz

practicallyfunctional

Fincan takımlarınız eskimiş, biri çatlayınca diğerlerini de kullanamaz olmuş olabilirsiniz. Ama onları çöpe atmayın hemen.Fincanları tabaklarına sağlam bir şekilde, yan olarak yapıştırın.

Sonra alın elinize sağlamca bir ip, asabileceğiniz gibi bağlayın. Ardından içine yemleri koyun ve kuşların erişebileceği yerlere bırakın. Mis.

Saksılardan da böyle minnoş kuş yemlikleri yapabilirsiniz

thegardenroofcoop

Kışın bitki bakmak daha zor olduğundan boşa çıkan saksıları kuşlar için nefis yemlikler haline getirebilirsiniz.

Bunun için yine saksının altılık kısmını saksıya sağlamca bağlamanız ve saksınıza birkaç yerinden delik açmanız yeterli olacaktır. Dilerseniz saksının üst kısmını kapatmayıp doğrudan oradan yemelerini de sağlayabilirsiniz tabii. Tercih sizin. :)

Son olarak, kuşlar hemen alışıp gelemeyeceğinden hazırladığınız yemliğin etrafına birkaç kuş maketi koyarak kuşların yemliği keşfetmelerini ve güven duymalarını sağlayabilirsiniz.

Konserve kutuları ve askı olarak kullanacağınız kumaş parçalarıyla minnoş yemlikler yapabilirsiniz

momendeavors

Kuşların kolayca konması için konserve kutularının ağız kısmına sağlam çubuklar yapıştırmayı da unutmayın.

Konserve kutularını renk renk boyamak ve nereye asacağınıza karar vermekse yaratıcılığınıza kalmış. :)

Portakal ve greyfurt kabuğu gibi kalın kabuklu yiyeceklerin kabuklarını yemlik yapmak için değerlendirebilirsiniz

theseamanmom

Kış dediğin meyvesiz geçmiyor. Özellikle portakal ve greyfurt gibi C vitamini deposu meyveler hastalıklardan korunmak için evimizden eksik etmediklerimizden.

Hal böyle olunca onlardan arta kalan kabukları da güzelce değerlendirme fırsatı doğuyor. Mesela içlerine yemler koyup bir iple yakınlardaki yüksek yerlere bağlayarak kuşları doyurabiliyorsunuz.

Çocuklarınız büyüdüğünde boşa çıkan legolarla sevimli kuş yemlikleri hazırlayabilirsiniz

naturallivingideas

Legolar çocukların gelişimi için en çok tercih edilen oyuncaklardan. Ama onların da zamanı geçip gidiyor hızlıca. Siz de bu durumda topluyorsunuz çocuklarınızı etrafınıza, legolara en güzelinden veda ediyorsunuz.

Kuş yemliği haline getirip hem onları değerlendiriyor hem de çocuklarla birlikte yaratıcılığımızı konuşturuyoruz. Nefis.

Çocuklar sayesinde evde biriken onlarca dondurma çubuğuyla kuş yemliği yapabilirsiniz

babble

Bu, diğer kuş yemliklerine göre daha emek gerektiren bir yemlik, doğruya doğru. Ama hem çöpe gidecek dondurma çubuklarını değerlendirmek hem de çocuklarla eğlenceli bir aktivite yapmak için en ideal olanlardan.

Dondurma çubuklarını alt kısmında boşluk kalmayacak şekilde üst üste ve yan yana dizin, sağlamca yapıştırın. Ardından kalın, tercihen hasır iplerle askısını yapın ve tamam.

"Şöyle yapalım mı, böyle olmadı sanki" diye diye uğraşırken bir bakmışsınız çocuklarınızla en kalitelisinden saatler geçirmiş ve nefis anılar biriktirmişsiniz. :) Kuşların yaşayacağı mutluluktan söz etmiyoruz bile.

Karton süt kutularını da kuş yemliği yapmak için kullanabilirsiniz

weedsandwonder.blogspot

Hemen herkesin evinde, buzdolabında yerini alan bu hazır süt paketlerini öylece çöpe atmak yerine onları da kuş yemliği yapmak için değerlendirebilirsiniz.

Bunu yaparken kutunun dört tarafını da açmış olmanız önemli. Çünkü hem kuşlar kendilerini daha güvende hisseder hem de her tarafından içinde yem olduğu gözükeceği için bu yemliğe ayakları daha hızlı alışır. Kuşların konabilecekleri çubukları da unutmamalı.

Modası geçmiş fileden eşyaları ya da eskimiş file çantalarınızı kuş yemliğine dönüştürebilirsiniz

99roots

File giysiler, çantalar ve hatta çorapları iyice temizleyip dezenfekte ettikten sonra içlerine kuşların yiyebileceği yemlerden koyup minnoş yemlikler haline getirebilirsiniz. Yapımı kolay, görüntüsü sevimli, daha ne olsun? :)

Plastik şişelerden yemlik yaparken bu şekilde eskimiş kaşıklarınızı değerlendirebilirsiniz

thedieline

Başından beri söylediğimiz gibi, yemlik yaparken aklınızdan çıkarmamanız gereken nokta kuşların rahatça konabilecekleri bir yer. Bu yeri, geri dönüşüme de katkı sağlayarak eskimiş kaşıklarınızla, özellikle de tahta kaşıklarla yapabilirsiniz.

Böylece kuşlar sadece rahatça konacakları bir yer bulmakla kalmaz, aynı zamanda yem kaşığa döküleceğinden çok daha kolay yemlerini yiyebilirler.

Boş kağıt havlu rulolarını yeme bulayarak ağaçların dallarına asabilirsiniz

jugglingwithkids

Tuvalet kağıdı ya da kağıt havlu fark etmez, evlerde her gün onlarca rulo boşa çıkıyor. Kartondan yapılan bu güzelim maddeleri hemen atmak yerine onları kuş yemliğine dönüştürelim diyoruz biz de.

Baksanıza, kuşlara nasıl da büyük kolaylık olur.

Aynı şekilde boş yumurta kutularından da çoklu kuş yemlikleri yapabilirsiniz

redtri

Eve en çok girenlerden bir diğeri olan bu yumurta kutuları da kuş yemliği yapmak için ideal. Üstelik aynı anda birden çok kuş rahat rahat yer yemeğini. Mis, mis.

Kurabiye kalıplarında sıkıştırdığınız yemleri ipe geçirip asabilirsiniz

eighteen25

Baktınız evde şu an için hiç yem kabı olarak kullanılacak bir şey yok, alın hemen kuş yemlerini. Kurabiye kalıplarıyla şıkıştırıp şekillendirin. Zaten yapısı itibariyle hemen birbirine yapışacak yemler, iyice dağılmayacak hale gelince içinden bir ip geçirip asın etraftaki ağaçlara. Kuşlar da afiyetle yesin.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

ladyomg8 Şubat 2021 16:35
harika tek kelimeyle muhteşemmm
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?