hizli-hamur-mayalama-shutter-2022

Saatlerce Beklemeye Son: Hamur Hızlı Bir Şekilde Nasıl Mayalanır?

Favorilerime
Ekle

Kocaman kabarmış, misler gibi kokan ekmeklerle başladı mayalı hamur aşkımız. Ardından işin içerisine farklı tarifler ve malzemeler girmeye başladı. Olaylar yumuşacık, puf puf poğaçaların sabah kahvaltılarımızı güzelleştirmesiyle çok değişti. Ardından çıtır börekler, nefis çörekler geldi. Böyle güzel lezzetlerin sırrı hep mayalı hamur oldu.

Bu nedenle mayalı hamur yapmak, özellikle de kocaman kabarmış mayalı hamurlar hazırlamak hassas mutfak meselelerinden biri. Bu işin en hızlı, en kesin çözümü ile tanışmaya, mayalı hamurun nasıl hazırladığından tutun, mayalanmama sebeplerine kadar her şeyini öğrenmeye var mısınız?

Buyursunlar.

Hamur nasıl yapılır?

hamur-yapimi-shutter-2022

Kulak memesi kıvamında, ele yapışmayan, pofudukluğuyla yaparken dahi mutlu eden hamurlar hazırlayarak başlayalım işe. Mutfakta geçirdiğiniz saatleri daha keyifli hale getirecek bu aktivitenin sırrı; un, su, tuz, maya ve şekerde saklı. Şeker diyoruz çünkü mayanın ona çok ihtiyacı var. En temel mayalı hamur için bunlar şart. İçerisine tereyağı, yumurta, zeytinyağı, pekmez, bal, süt gibi malzemeler ekleyebilirsiniz tabii.

mayalanmis-hamur

Maya tercihinizi kuru ya da instant maya olarak kullanabileceğiniz gibi, bir gece önceden aktive hale getirdiğiniz ekşi mayadan yana da yapabilirsiniz. Tüm malzemelerin de oda sıcaklığında olduğundan eminseniz başlıyoruz. Önce mayanızı sıvı malzemelerle güzelce karıştırın ve yoğurun. Sonra mayalanmaya bırakın.

Mayalı hamur yapımını biz burada kısaca anlattık ancak daha detaylı yapım aşamaları için de nefis bir içeriğimiz var. Detaylar için: Evde Herkes Kolayca Hazırlayabilsin Diye: A'dan Z'ye Mayalı Hamur Yapma Rehberi

Hamur neden mayalanmaz?

hamur-mayalama-shutter-2022

O kadar uğraştığınız hamurlar bir türlü mayalanmak bilmiyorsa birkaç sebebi vardır. Bunlardan ilki malzemelerin sıcaklığı. İçerisinde kullanacağınız malzemelerin aksi söylenmediği takdirde oda sıcaklığında olmasına özen gösterin. Su, süt gibi malzemeleri çok sıcak ya da çok soğuk şekilde değil, oda sıcaklığında ya da ılık kullanmaya özen gösterin. Isı dengesizlikleri mayanızın yapısını etkiler ve aktif hale gelmemesine neden olabilir.

hamur-nasil-mayalandirilir-shutter-2022

Mayanızın son kullanma tarihinin geçmediğinden ya da son kullanma tarihinin yakın olmadığından emin olun. Taze mayalar hamurlarınızı daha çabuk mayalar ve kabartır. Hamurunuzu mayalandırmaya bıraktığınızın ortamın çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına da özen gösterin. Çok sıcak ortamlarda hamurunuz hemen kabarır ve ani ısı dengesizliği yaşadığı için pişerken beklediğiniz sonucu vermez. Bu nedenle tüm bunlara dikkat edin deriz. Hamurunuz kabarmadığında da hiç üzülmeyin. Onun da çözümü var: Mayalanmıyorsa Bir Çözümü Var: Hamur Kabarmazsa Ne Yapmalı?

Hamur hızlı bir şekilde fırında nasıl mayalanır?

hamur-mayasi-shutter-2022

Acilen bir poğaça hamuru yoğurmanız gerekti ya da sabah kahvaltısına sıcacık bir ekmek hazırlamak istediniz diyelim. En az 1 saat kadar mayalanmasını bekleyecek, pişirecek ve soğutacaksınız demektir bu. Hele bir de havalar soğuksa mayalanma süresi çok daha fazla artacak demektir bu. Biraz fazla vakit alacağının farkındayız. Bu nedenle süreci hızlandırmanın en pratik yolunu hemen anlatalım size.

Siz hamuru hazırlarken fırınınızı 120 derecede ısıtmaya başlayın. Yaklaşık 15 dakika fırınınızı bu ısıda ısıtın, içerisine de içi su dolu bir kap koyun ki nem dengesizliği yaşanmasın. Ardından fırının kapağını kapalı bir şekilde bırakın ve fırınınızı kapatın. 5 dakika kadar bu şekilde dinlendirin. Hazırladığınız hamuru cam ve ısıya dayanıklı genişçe bir kabın içerisine alın.

hizli-hamur-mayalama-shutter-2022

Bu hamurun üzerini bir bez ya da streç film yardımıyla kaplayın. Fırınınızı açın, kabı fırın telinin üzerine yerleştirin ve fırınınızın kapağını kapatın. Kapağını hiç açmayın ve yaklaşık 20 dakika hamurunuzu içeride bırakın. 20 dakikanın sonunda hamurunuzun kabardığını ve mayalandığını göreceksiniz. Çıkarıp dilediğiniz işlemi yapabilirsiniz.

Şimdiden ellerinize sağlık.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Efe Akan10 Aralık 2020 12:22
Bu benim tecrübemdir, ekmek yapımı için fırında mayalama yaparsanız hamurunuzdaki hava kabarcıkları çok büyük olacağı için hamuru dağıtır; şekillendirmesi daha zor hale gelir, hatta "fazla mayalanma" olabilir. Yavaş mayalama işi hem tat hem de şekillendirme açısından daha avantajlı oluyor. Poğaça ya da yağlı hamurları o kadar tanımıyorum ama şunu biliyorum, bizim kullandığımız hamur mayaları şeker yiyici değildir, glüten yiyicidir; şarap mayası esasen şeker yiyicidir. yani hamura şeker katmazsanız da aynı kabarır o şeker sadece tadını değiştirir.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?