https://www.facebook.com/saglikpide/ | facebook

Eskişehir'e Yolu Düşenlerin Tadına Bakmadan Dönmemesi Gereken 10 Harika Mekan

Favorilerime
Ekle

Eskişehir, üniversiteli gençler sayesinde elde ettiği dinamik yapısı, doğal ve tarihi güzellikleriyle en bir sevdiğimiz yerlerden. Porsuk'un kenarında gezinmenin, Odunpazarı evlerinin tarihi dokusunu hissetmenin, çiböreğinin, balaban köftesinin yeri hep ayrı bizim için.

Hatta yemeklerine ayrı bir düşkünüz, suyunun bile bambaşka bir lezzette olduğundan başlayıp dillere destan yemeklerini sıraladığımız bir listemiz bile vardı bildiğiniz gibi.

Bu kez bu şahane yemekleri yiyebileceğiniz, Eskişehirlilerin ve Eskişehir'de okuyan öğrencilerin her gün tadına varabildikleri şahane mekanları derleyelim istedik. Bu mekanlar, insana adeta "Otobüse atla, uçağa bin, nasıl yaparsan yap ama bir şekilde gel buraya." diyor.

Not: Bu içerik ilk olarak 20 Mayıs 2016'da yayınlanmış, 6 Aralık 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Sıra beklemeye değer: Papağan Çiğbörek

1975 yılında kurulan ve o gün bugündür önünden kuyruklar eksik olmayan Papağan Çiğbörek, Eskişehirlilere Tatar mutfağının hediyesi 'çiböreği' layıkıyla yapan yerlerden. Şehirde çiğ börek yapan diğer yerlere nazaran böreği daha az yağlı yapması sevilmesinin başlıca nedenlerinden. Kısacası Eskişehir'e yolunuz düşerse Papağan Çiğbörek'e uğramayı ve nefis çiğ börekleri ellerinizle yemenin tadını çıkarmayı unutmayın deriz.

Adres: Arifiye Mahallesi, Köprübaşı Caddesi, Yalbı Sokak, No 5, Odunpazarı, Eskişehir

Bildiğiniz tüm hamburgerleri unutun: Pino

Pino da tıpkı Papağan Çiğbörek gibi Eskişehir'in uzun yıllardır hizmet veren restoranlarından. 1978'den beri Eskişehirlilere gerçek hamburger deneyimi yaşatan Pino, hamburger dışında sosis ve köfte gibi tavada hazırladığı lezzetleri, pizzaları ve sandviçleriyle de yemeğin bir mutluluk olduğunu hatırlatıyor. Son olarak mekanın farklı yerlerde şubeleri olduğunu da söyleyelim ve en azından birinin adresini buraya bırakalım.

Adres: Vişnelik, Atatürk Bulvarı, 76/A, Odunpazarı, Eskişehir

En güzelini yemek için: Abdüsselam Balaban Kebap Salonu

Dile kolay, 1938 yılından bu yana varlığını sürdüren Abdüsselam Balaban Kebap Salonu, Eskişehir mutfağına Tatar mutfağından geçen, balaban köftesi ya da balaban kebabı olarak anılan yemeğin en güzelini bulabileceğiniz yerlerden. Tabağın en altında yerini alan çıtır pideler, yoğurt ve domates sosla bir araya geliyor, üzerlerine balaban köfteler tüm lezzetleriyle sıralanıyor. Size de yerinde, afiyetle yemek düşüyor.

Dilerseniz yine balaban kebabının menüde yer alan sorpalı, tereyağlı gibi farklı hallerini denemeyi de seçebilirsiniz tabii. Mis.

Adres: Arifiye Mahallesi, Belediye Sokak, No:63/7, Eskişehir

Türkiye'nin en sevilenlerinden: Etevim

Sadece Eskişehir'in değil Türkiye'nin ilk 10 steakhouse'undan biri o. Salatasından et çeşitlerine, kahvaltısından tatlılarına menüsünde yer alan her bir lezzetle iddiasını konuşturan bu mekan, Eskişehir'e yolu düşen herkesin mutlaka uğraması gereken adreslerden. Özellikle köz ateşte hazırlanan etlerin, başka yerde kolay kolay bulamayacağınız mekana özel nefis burgerlerin tadına mutlaka bakılmalı.

Adres: İsmet İnönü 1 Caddesi No: 130, Tepebaşı, Eskişehir

Dünyayı gezmiş gibi olursun: Varuna Gezgin Cafe del Mundo

Belki de dünyanın en gezgin dostu kafesi olan Varuna Gezgin Cafe del Mundo, sırt çantası ile yapılan gezilerden edinilmiş tecrübelerle kurulmuş. Dünya Kafe anlamına gelen Cafe del Mundo, 240 çalışanına da dünyayı gezmesi için destek vermiş. Bu tecrübeleri harmanlayarak müşterilerine sunan del Mundo, gezginler için Eskişehir'de gidilebilecek en nefis mekanlardan olurken Eskişehir'de okuyan öğrencilerin de uğrak noktalarından.

Adres: Hoşnudiye Mahallesi, Siloönü Sokak, No:3, Tepebaşı, Eskişehir

Vazgeçilmez tatlardan: Sağlık Pide

Eskişehir'e öğrenci olarak geçelenlerin henüz ilk yılında alıştıkları, ardından ise vazgeçemedikleri adreslerden biri de tartışmasız Sağlık Pide. Görece uygun sayılabilecek fiyatlarıyla birbirinden lezzetli pide ve kebap çeşitleri yeme imkanı sağlayan bu mekana henüz uğramadıysanız en yakın zamanda uğramalı, bir tadına bakmalısınız. Menüdeki hangi lezzeti seçeceğinize karar vermekte zorlanabilirsiniz, bizden söylemesi.

Adres: Yenibağlar Mahallesi, Üniversite Caddesi, No:132, Eskişehir

Adının hakkını verir: Doyuran Kahvaltı Salonu

Böyle ismi olan bir mekanın Eskişehirliler, özellikle de öğrenciler arasında popüler olması çok da şaşırtıcı değil. Doyuran Kahvaltı Salonu’nun büyük porsiyonlarının dışında ünlü olduğu bir nokta daha var, o da başta menemen ve yumurta çeşitleri olmak üzere enfes kahvaltılıkları. Sadece sabah değil, öğle saatlerinde de kalabalık olan mekanda yer bulabilmek için hafta sonu erken kalkmaya bile değer.

Adres: İstiklal Mahallesi, Mustafa Kemal Atatürk Caddesi, Demirciler Sokak, No 7/C, Odunpazarı, Eskişehir

Yaz-kış demeden: Kara Kedi

1925’den beri Eskişehirlilere hizmet veren Karakedi Bozacısı, yaz-kış demede gidilebilecek bir adres olsa da Eskişehir’in özellikle soğuk günlerinde önünden sıranın eksik olmadığı yerlerden. Hafif ekşili bol tatlılı, nevi şahsına münhasır yoğun bir içecek olan Kara Kedi bozası, aslında pek de içecek değil. Kıvamı nedeniyle genellikle yenilebilen boza, çay kaşıklarıyla birlikte servis ediliyor, üzerine de tarçın gelince tadına doyum olmuyor.

Adres: Köprübaşı Caddesi No:22, Eskişehir

Unutulmaz anılarınız arasında yerini alacak: Sempre Mediterranean Cuisine

Eskişehir'e kadar gitmişken şöyle gün güzelleştirecek kadar nefis bir mekana gitmeden de olmaz diye düşünenlerdenseniz Sempre Mediterranean Cuisine de mutlaka uğramanız gereken adreslerden. Akdeniz mutfağının eşsiz lezzetlerini konuklarına sunan bu mekanda; soğuk başlangıçlardan çorbalara, orijinal lezzetinde pizzalardan makarnalara, tadı damağınızda kalacak ana yemeklerden tatlılara, birçok seçenek mevcut.

Güne güzel başlamanızı sağlayacak dillere destan kahvaltıları olduğunu da söylemeden geçmek olmaz.

Adres: Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Caddesi, Eti Plaza, Eskişehir

Sütlü tatlıların ustası: Mazlumlar Muhallebicisi

facebook

facebook

Mazlumlar Muhallebicisi'nin 1927 yılına dayanan köklü bir tarihi var. Haliyle mekan, şehrin en meşhur tatlıcılarından. Çünkü bunca yıldır lezzetinden en ufak bir taviz vermeden yoluna devam etmiş ve hak ettiği değeri görmüş. Özellikle su muhallebisiyle gönüllerde taht kuran mekanda fırın sütlaç, krem karamel ve kazandibi mutlaka yenmeli. Bu mekanın tadından vazgeçemeyenler bilir, Eskişehir'de sütlü tatlı yemenin adresi bu mekandır.

Adres: Haller Gençlik Merkezi No:23, Eskişehir


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

10

Osman Herdogan26 Mayıs 2016 20:21
Çok doğru bir değerlendirme yapmişiniz bence Vedat Milorün değerlendirmeleride oyle..Papağan-turuncu-olmamiş
Yanıtla
huseli25 Mayıs 2016 10:00
Öncelikle verilen emeğe teşekkür ederiz. Ancak birkaç öneride bulunmak istedim. Örneğin Papağan bir marka olsa da Alpu Çibörek ve Eskişehir Çibörek de değerlendirilmelidir. Abdüsselam Balaban kadar ünlü olan Fahrettin Usta (Ütülü kebap) unutulmamalıdır. Eskişehir deyince köftecileri ihmal etmek imkânsızdır. Örneğin; Tatlıdil Köftecisi, Köfteci Ali, Koca Usta ve Rodop Köftecisi de değerlendirilmelidir. Ev yemekleri için Birsen ve Trakya Lokantalarının tavsiye edilmesi yerinde olacaktır.. İçkili mekânlar için listede; Kör Kamil ve Mezze de bulunsa iyi olurdu. Bu gibi işletmeler Ankara ve İstanbul gibi metropollerde bile yok sayılır. Kahvaltı için Ayten Usta ile Acıktım da eklenebilir. Ayrıca Sağlık Pide, Turuncu Tantuni ve Kasr-ı Nur gibi sıradan ve herhangi bir özelliği olmayan işletmelerin seçilmiş olması da şaşırtıcı ve düşündürücüdür. Yazınızın kalitesi açısından kişisel tercih yerine; kalite, lezzet, yöresel olma gibi kıstasları esas almanızın faydalı olacağını düşünüyorum. Başarılar diliyorum.
Yanıtla
Oya Nur Şener 25 Mayıs 2016 10:26
Yanıtla
Yüreğine sağlık ...
Nesrin Karaman Erkan 26 Mayıs 2016 19:31
Yanıtla
Kesinlikle katılıyorum..
Osman Herdogan 26 Mayıs 2016 20:22
Yanıtla
Osman Herdogan26-05-2016 23:21:38Çok doğru bir değerlendirme yapmişiniz bence Vedat Milorün değerlendirmeleride oyle..Papağan-turuncu-olmamiş
hcanercalova25 Mayıs 2016 07:11
Papağan ile ilgili yorumlara aynen katılıyorum. Sırf hamam yolunda, önünden dakikada 500 kişinin geçtiği bir noktada olduğu için bilmeyenlerin gittiği bir mekan. Az kıymalı, vıcık vıcık yağ çekmiş çibörek yemek istiyorsanız siz bilirsiniz tabii. Tabii ki hepsini bilmiyorum, ama bildiğim kadarıyla Kırım Çibörek bu işin ustalarındandır. Hamburger konusunda da Pino'ya kesinlikle katılmıyorum. İlk yediğimde neredeyse çöpe atacaktım. İnternet cafelerde yapılan hamburgerlere benziyor, yani hiç bir şeye benzemiyor.. Herkes ikinci bir şansı hak eder diye bir kez daha denedim, o da hüsranla sonuçlandı. Ben dışarıda yediğim hazır hamburgerleri gördükten sonra hamburgerimi evde kendim yapmaya karar verdim. Ne zamandır da öyle yapıyorum, Pino gibi mekanlardakinden kat be kat lezzetli oluyor. Ama City House Burger diye bir gerçekle tanıştım ki, akıllara zarar.. Eskişehir'de hamburger yemek isteyen arkadaşlara tavsiyem: Ne yapın ne edin, City House Burger'e gidin. Böyle bir lezzet olamaz..
Yanıtla
burakveelif24 Mayıs 2016 22:32
Papağan ile ilgili yorumlara katılıyorum. Ayrıca Abdulselam için yayımladığınız foto o mekanda çekilmiş bir foto değil ve fotodaki yemek BALABAN kebap ta değil. Söz balaban dan açılmışken hüsmen kebabı saymamak olmaz. Son olarak nazar kebap ta favorilerden dir.( not: abdulselamda çekilmiş gerçek BALABAN fotosu göndermek istedim ama öyle bir seçenek yok. Kolay gelsin
Yanıtla
Gizem Öztürk23 Mayıs 2016 20:27
Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim. Gerçekten çibörek işini bilen bir kişi "çiğbörek" yazmaz dükkanına. Çünkü aslı çibörektir. Bizler yani Kırım Tatarları arasında tarihsel sırayla Şırbörek, Şuberek, Çiberek, Çuberek, değişe değişe en son Çibörek şeklindeki halini almıştır. Siz siz olun bir dükkanda "çiğbörek" yazıyorsa anlayın ki işin ehli değildir...
Yanıtla
Gizem Öztürk23 Mayıs 2016 20:24
Çibörek tatarların böreğidir. Ve bir tatar olarak belirtiyorum ki çibörek Eskişehir'de papağan'da yenmez. Diğer hepsi genel olarak doğru olmuş ama çibörek için papağan yazılması kesinlikle çok yanlış. Eskişehirliler bunu çok iyi bilir. ancak dışarıdan gelenler bilmediklerini ve isim yaptığı için papağan'a giderler. Halbuki çiböreği çok sıkıntılı. Yanmış yağda kızaltılmış kıymasına patates karıştırılmış ve az kıymalı çibörek yemek isteyen varsa gitsin. Bir tatar olarak bizler evimizde yaparız. Fakat çok sevdiğimiz için dışarda da yiyoruz ailecek. Çibörek'i gerçekten hakkını vererek yapan yerler mevcut. İsim vermeyeceğim. soran olursa belirtirim. Fakat kesinlikle ama kesinlikle papağan değil...
Yanıtla
zeg145323 Mayıs 2016 20:19
adminler lollo rosso cafe bistro'yu hiç ziyaret etmemiş belli hem mekan hem yemekleri 10 numara herkese tavsiye ederim.
Yanıtla
Özcan Yürük23 Mayıs 2016 18:20
Kasr-ı Nur Kahvaltı evi :) Evde yumurta kırın yiyin daha iyi. Üstüne bir de garson kaprisi cabası. Mekan güzel ama kötü işletme yazık...
Yanıtla
proff23 Mayıs 2016 12:18
Diğer mekanlara diyeceğim yok ama eskişehirliler papağan çiböreğe gitmez. Çünki sadece isimden ibaret. Onunyerine hem yarı fiyatına hemde hakiki ve katbekat lezzetli çibörek yemek için Can çiböreğe gitmelisiniz. Belediye tramway durağında inin ilk sol dükkan. Ayrıca Kara Kedi sadece kışın değil, yazları da Hakiki limonatası ve nefis dondurmasıyla bilinir.
Yanıtla
Ezgi Kaiser Oflu22 Mayıs 2016 13:33
Acilisa ozel tum waffle cesitleri 10 tl :) https://www.facebook.com/groups/967245773392704/
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?