feslegen-nasil-yetistirilir-shutter-5

4 Kolay Adımla Evde Fesleğen Nasıl Yetiştirilir?

Favorilerime
Ekle

Evde bitki yetiştirmeyi sevenlere özel olarak hazırladığımız bölümümüzde bu hafta sıra fesleğende! Hem görüntüsü, hem mis gibi kokusu hem de farklı tariflerde kullanılabiliyor olması sebebiyle evde yetiştirilebilecek en ideal bitkilerden biri olan fesleğen nasıl yetiştirilir, dört temel adımla anlatalım istiyoruz bugün.

Toprak ve saksı seçiminden ne sıklıkta sulanması gerektiğine, fesleğen yetiştirmeyle ilgili bilmeniz gerekenleri öğrenince "Nu kadar kolay olduğunu bilmiyordum" diyecek, siz de evinizde saksılar dolusu fesleğen yetiştirmeye başlayacaksınız, eminiz.

Üstelik taptaze fesleğen yaprakları hep elinizin altında olacağından onlarla mis gibi soslar hazırlayabilir, makarnalarınızı, pizzalarınızı ve daha pek çok yemeğinizi, içeceğinizi onunla süsleyip lezzetlendirerek servis edebilirsiniz. Nefis!

Fesleğen nasıl yetiştirilir?

feslegen-nasil-yetistirilir-shutter-1

Fesleğeni evde yetiştirmek için hem tohumdan hem de fideden yetiştirme yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Ancak tohumdan yetiştirme yöntemi çok daha uzun ve sabır gerektiren bir yöntem olduğu için evde bitki yetiştirmeyi sevenlerin tercih ettiği yöntem genel olarak fesleğeni fideden yetiştirmek oluyor. Hadi gelin, biz de fesleğen fideden nasıl yetiştirilir, fesleğen bakımı yaparken nelere dikkat edilir temel adımlarıyla anlatmaya başlayalım şimdi.

1. adım: Doğru saksı, toprak ve fide seçimi

feslegen-nasil-yetistirilir-shutter-4

Fesleğeni yetiştirmeye başlamak için öncelikle tabii ki doğru malzemeleri bir araya getirmeniz gerekiyor. Bunun için sağlıklı fesleğen fidesi, doğru saksı ve toprağı seçmeniz gerekiyor. Fesleğen fidesini çiçekçilerden ya da yapı marketlerin bitki reyonlarından kolayca temin edebilirsiniz.

Fesleğen için seçeceğiniz toprağın ise organik maddeler bakımından zengin, bir başka ifadeyle torflu toprak olmasına özen göstermelisiniz. Aynı şekilde fesleğenin humuslu topraklarda daha verimli yetiştiğini de unutmamalı ve buna uygun bahçe/çiçek topraklarını tercih etmelisiniz.

Saksı seçimine gelince, fesleğen fidenize göre çok büyük olmayacak, orta boy saksılar temin etmelisiniz. Saksınızın altında mutlaka drenaj delikleri ve fazla suyun akabileceği bir tabla bulunmalı, unutmamalısınız.

2. adım: Fesleğen fidesini saksıya geçirme

feslegen-nasil-yetistirilir-shutter-2

Doğru malzemeleri temin ettiğimize göre dikim zamanı geldi! Saksının yaklaşık dörtte üçünü aldığınız toprakla güzelce doldurun. Toprağın orta kısmına fidenize uygun olacak büyüklükte bir çukur açıp bu kısma, fesleğen fidesini köklerine çok dikkat ederek yerleştirin. Saksıyı yavaşça sağlayarak fidenin yerini bulmasını sağlayın, ardından üzerine yine çok bastırmadan bir miktar daha toprak ilave edin. Dikim işlemi tamamlandı! Ekimi yaptıktan sonra mutlaka can suyunu vermeyi de unutmayın tabii, bizden hatırlatması.

3. adım: Sulama

feslegen-nasil-yetistirilir-shutter-3

Fesleğen birçok bitkinin aksine sulanmaya çok ihtiyaç duymaz ancak yine de sulamasını ihmal etmemek, toprağının çok kuru kalmamasına özen göstermek önemli. Bu sebeple çok sıcak olmayan havalarda haftada 1, havaların çok sıcak olduğu yaz aylarında ise daha sık sulama yapmanız yeterli olacaktır.

Eğer sulama yaptığınızda saksının altındaki tablada su birikiyorsa fazla sulama yapıyorsunuz demektir. Daha sonraki seferlerde daha az miktarda suyla sulama yapabilir, tablada biriken fazla suyu ise hemen bitkiden uzaklaştırarak köklerinin çürümesinin önüne geçebilirsiniz.

4. adım: Konumlandırma ve saksıda fesleğen bakımı

feslegen-nasil-yetistirilir-shutter-5

Fesleğeninizi güzelce diktiniz, sulamasını da düzenli olarak yapmaya devam ediyorsunuz. Peki saksıyı nereye koymalı? Fesleğen, güneş görmeyi seven bir bitki. Bu sebeple evin içinde ya da balkonda onu mutlaka bolca güneş ışığı alabilecek alanlara koymalı, şiddetli hava akımlarından ise mutlaka korumalısınız. Cam kenarları, pencere pervazları, çok rüzgar almayan balkonlar ve teraslar fesleğeni saksıda yetiştirebileceğiniz alanlardan diyebiliriz.

Evde yetiştirdiğiniz fesleğenleri ne zaman tariflerde kullanabileceğinizi merak ediyorsanız onu da hemen söyleyelim, bitkinin gövdesi 10-15 santimetre kadar uzadığında üst yapraklarını dikkatlice toplayarak kullanabilirsiniz.

Şu yazımıza da göz atmayı unutmayın: Fesleğen Bakımı


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?