Renkleriyle İçinizi Açacak: Aslanağzı Çiçeği Nasıl Kolayca Yetiştirilir?

Zeynep Çetin
Yemek.com Editörü / Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlend...
Devamını okuyun
0takipçi2788 içerik

Favorilerime
Ekle

Pembe, sarı, beyaz, mor, kırmızı... Rengarenk çiçekleriyle gözlerden kalp çıkaran çok sevimli, pek özel bir bitki o. Evet, aslanağzı çiçeğinden söz ediyoruz! Bugün onu bahçelerinizde, balkonlarınızda nasıl yetiştirebileceğinizi adım adım anlatalım diyoruz.

Toprak seçiminden sulamasına, evde aslanağzı yetiştirirken bilmeniz gereken tüm detayları öğrenin, aslanağzı bakımı nasıl yapılır adım adım keşfedin. Sonrası alabildiğine renk, saksılar dolusu mutluluk olsun!

Buyursunlar, aslanağzı çiçeği nasıl yetiştirilir, tüm detaylarını anlatmaya başlıyoruz.

Aslanağzı nasıl yetiştirilir?

aslanagzi-nasil-yetistirilir-1

Bahçelere renk katan, her görenin yüzünde gülümseme olan mis gibi aslanağzı çiçeğini yetiştirmek için öncelikle aşağıdaki adımlara dikkat etmeli, doğru seçimler yaparak onları sağlıkla, en verimli şekilde yetiştirmelisiniz. İşte mutlaka uygulamanız gereken o adımlar da şöyle:

Toprak seçimi: Aslanağzı bitkisini verimli bir şekilde yetiştirmek için atmanız gereken ilk adımlardan biri doğru toprak seçimini yapabilmekten geçiyor. Aslanağzı, organik maddeler bakımından zengin, drenajlı topraklarda sağlıkla yetişebiliyor. Bu sebeple torf bakımından zengin ya da gübreyle karıştırarak kullanacağınız bahçe topraklarını tercih edebilirsiniz.

Ekimi: Doğru toprağı seçtikten ve aslanağzı bitkisi tohumlarını temin ettikten sonra ekime başlayabilirsiniz. Ekim için doğrudan bahçenizi kullanmak yerine "şaşırtma" olarak anılan yöntemi uygulayabilir, önce küçük bir saksıya ekip ardından bahçenize ya da daha büyük saksılara çiçeğinizi kalıcı olarak geçirebilirsiniz. Ekim için en ideal aylar eylül ve mart ayları olsa da doğru koşullar sağlandığında diğer aylarda da yetiştirme imkanı yakalayabilirsiniz. Tohumları toprağa ekerken aralarında aralık bulunduğundan da emin olmayı unutmamalı, ekimi tamamladıktan sonra tohumların üzerindeki toprağı çok bastırmamalısınız.

aslanagzi-nasil-yetistirilir-2

Sulama: Özellikle ekim zamanı çok sulama isteyen bir bitki olan aslanağzını sıcak havalarda her gün, daha serin havalarda ise daha uzun aralıklarla sulayabilirsiniz. Toprağının her zaman nemli kalmasına ise mutlaka dikkat etmelisiniz. İşaret parmağınızı bitkinin toprağına batırıp çıkarın, eğer parmağınız tamamen kuru çıkıyorsa hemen sulama yapın, eğer nemli çıkıyorsa sulamayı bir süre bekletin. Eğer bitkinin toprağı çamur gibi olduysa saksının altındaki tablada biriken suyu hemen dökerek fazla suyu bitkiden uzaklaştırın. Zira fazla sulama bitki köklerinde hızlıca çürümelere, mantar gibi zararlı hastalıkların oluşumuna sebep olabilir, aman diyelim.

Ortam ve sıcaklık: Aslanağzı bitkisinin ekimini yapmadan önce onu nerede konumlandıracağınıza da iyi karar vermelisiniz. Güneşli ve yarı gölgeli alanlarda yetişebilen aslanağzını mutlaka gün ışığı alan yerlere ekmeli, saksılarınızı buna göre konumlandırmalısınız. Yaz aylarından kışa kadar olan uzunca bir dönemde çiçeklenebilen aslanağzı bitkisini bol güneş alan yerlerde yetiştirdiğiniz sürece daha çok verim alabileceğinizi unutmamalısınız.

Aslanağzı çiçeği bakımı nasıl yapılır?

aslanagzi-nasil-yetistirilir-3

Aslanağzı bitkisinin ekimini tamamladıktan ve onu doğru yere konumlandırdıktan sonra da işler bitmiyor tabii. Düzenli olarak bakımını yapmayı ihmal etmemeniz, rengarenk çiçeklerinin solmamasını sağlamak için bu adımlara da dikkat etmeniz gerekiyor:

 • Aslanağzı çiçeğini yaz aylarında daha sık, kış aylarında ise daha seyrek sulamanız gerektiğini unutmamalı, toprağını çok sulu ya da çok kuru bırakmamaya özen göstermelisiniz.
 • Sulama yaparken hep aynı zamanları seçmeye özen göstermeli, bitkinizin bir alışkanlık kazanmasını sağlamalısınız. Örneğin bir gün sabah saatlerinde, diğer gün akşam saatlerinde sulamak yerine her gün sabah saatlerini tercih etmelisiniz.
 • Yine sulama yaparken çiçekleri doğrudan bol suya maruz bırakmak yerine ya toprağından sulama yapmalı ya da püskürtme sulama yöntemini tercih etmelisiniz.
 • Güneş ışığını yeterince alabildiğinden emin olmalısınız.
 • Sulama suyunun kireçsiz olduğundan emin olmalı, musluktan aldığınız suyu doğrudan kullanmak yerine dinlendirdikten sonra kullanmalısınız.
 • Bitkiyi budamak için çiçekli döneminin bitmesini beklemeli, kış aylarına girmeden önce bitkiyi budamalısınız.
 • Aslanağzını budarken sapını bitki makasıyla dikkatlice kesmeniz gerektiğini de unutmamalı, bitkinin gövdesine ve köklerine zarar vermemelisiniz.

 • Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?