yaprak-sarma-fast-food

Acilen Her Köşeye Fast Food'unun Açılması Gereken 15 Özlenen Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Geçtiğimiz günlerde yayınladığımız Yeme İçme Manifesto'sunun büyük bir ses getirmesinin ardından, eylemlerimizin devam edeceğini söylemiştik.

Belki tek bir yazı dünyayı kurtarmayacak ama hep birlikte ısrarla söylemeye, paylaşmaya devam edersek bir gün değiştirebiliriz. Biz buna inanıyoruz.

Mesela birbirinin aynısı fast food dükkanlarını değiştirebiliriz. Birileri çıkar farklı bir şey yapar. Mesela köşe başlarında seyyar lezzetler oluşturabiliriz tekrar. Düşünsene seyyardan sarma alıyorsun. Cennet gibi.

6'lı paketleri falan olsa: Yaprak sarma

6 aydır yememiş biri gibi yorum yapmaya niyetlenip, "Ama sarma satıyorlar" demeden önce biri, söyleyelim. Şöyle köşe başlarında ev yapımı lezzetler satan bir yer olsa, 6'lı paketler halinde sarma satsa, biz onu çerez niyetine yesek.

Nefis olmaz mı?

Bardakta düşünün: Kısır

Sanki 5 yıl önce hayatımızda bardakta mısır vardı. "Olur mu öyle şey?" demeden önce bir kez daha düşünün. Yaz akşamı sahil kenarında yürürken elinizde bir bardak kısır olsa.

AVM'de gözleme yemeden ölmek istemiyorum: Gözleme

Patatesli Gözleme Tarifi

Yanlış anlaşılmasın her gün her hafta AVM'ye giden insanlar değiliz, o açıdan yaklaşmayalım. Ama neredeyse Yeni Zelanda mutfağının bile satıldığı 'food court'larda gözleme de satılmalı. Kokusu yanında, zeytinyağı üstünde.

Tek tek satacaksın: Biber dolması

Hem mideye, hem keseye, hem sağlığa iyi gelecek. Elma şekeri gibi yiyeceksin.

Hayır duası alırsın: Sigara böreği

Fast food diye illa kola, gazoz satacak değilsin ya, vereceksin yanına da bir bardak demli çay. Yiyen bir daha gelecek. Gelenden gidenden hayır duası alman da cabası.

Babaanneler yapacak: Un kurabiyesi

un-kurabiyesi-tarifi

Dünyanın bütün Michelin yıldızlı şefleri toplansa bir babaanne kadar lezzetli un kurabiyesi yapamaz. Mümkün değil. Gerekirse tarifi de, kurabiyenin kendisini de babaanneden alacaksın. Ama yeni nesil gözleme dükkanları gibi camın arkasında ona yaptırmayacaksın. Sakın.

Bütün dünya buna inansa, bir inansa: Mercimek köftesi

mercimek-koftesi-tarifi

Aslında ortalama bir altın günü menüsünü toptan fast food dükkanına çevirmek mümkün. Hem ben dilediğim saatte çiğ köfte yiyebiliyorsam, mercimek köftesi de yiyebilmeliyim. Ayarlayın abi şunları.

Bakkal bile satsa olur: Katmer

Dünya üzerindeki 6 milyar insana çok üzülüyoruz. Hayatlarında bir kez bile katmer yemediler ve katmerin tadının nasıl bir şey olduğunu bilmiyorlar.

Bardakta olacak bu da: Turşu

Böyle kanepe yermiş gibi kürdanla falan yiyeceksin. Gece 3'e kadar satışı olacak. Canın istediğinde alabileceksin.

Yanına da yoğurt, peynir gibi garnitürler: Mısır ekmeği

Henüz Karadenizlilere söylemiyoruz ama mısır ekmeği aslında bir kek. Kek gibi. Peynir ve yoğurtla falan da nefis oluyor.

Siz aldırmayın kahvaltıcılara, sadece çiğ börek olacak: Çiğ börek

Çiğ Börek Tarifi

Çiğ Börek Tarifi

Var çiğ börek satan kahvaltıcılar, iyi de yapıyorlar. Ama siz aldırmayın onlara bizim niyetimiz farklı, seyyar falan da olabilir. Yalnızca çiğ börek olacak tezgahta, kağıda sarıp sarıp yiyeceğiz.

Sabahları simit yemekten sıkıldık: Yumurtalı ekmek

yumurtali-ekmek-tarifi-nasil-yapilir

7-10 arası satılacak yalnızca. Böylece bayat yumurtalı ekmeğin önüne geçilecek. Kahvaltıda simit poğaça yemekten sıkılan çalışanlara yeni bir umut ışığa olunacak.

Ekmek arası bile olur: Karnabahar köftesi

Karnabahar Köftesi Tarifi

Karnabahar Köftesi Tarifi

Hala bir adet girişimci arkadaşın çıkıp da şunu yapmıyor oluşuna akıl sır ermiyor. Kapış kapış satar.

Bonus: Çorba

 

corba-patlak-gorsel

"Haydaaaa" demeden tüm sektöre ses edelim: Güzide mutfağımızda yalnızca ezogelin ya da mercimek çorbası yok. Mantar var, brokoli var, şehriye var, kereviz var. Var da var. Birkaç tane yeni çorba çeşidi ekleseniz, ölmezsiniz.

Teşekkürler.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?