Ancak Büyük İkramiye Çıkınca Gidebileceğiniz Dünyanın En Pahalı 8 Restoranı

Favorilerime
Ekle

Konu yeme-içme olunca herkes kendine göre birtakım çılgınlıklar yapmıştır. Edirne'ye ciğer, Ayvalık'a tost, Gaziantep'e baklava yemeye giden mi dersiniz Susurluk'a ayran içmeye giden mi. Hepsine şahit olmuşuzdur. Haklılar da, hepsine değer.

Bunların haricinde bir de ciddi anlamda bir ev ve araba parasını bırakıp çıkacağınız restoranlar var dünyada. Aşağıda biz sizler için birkaçını araştırdık ancak kocaman kocaman bir not eklemek istiyoruz: Verdiğimiz fiyatlara içki, servis(hizmet) bedelleri ve restoranın özel yemeklerinin fiyatları dahil değil. Ne yazık ki onları paylaşmak istememişler.

Uzak doğu ile başlayalım: Kitcho, Japonya

Japonya'da bulunan bu güzel restoran yemeklerinin kalitesi kadar sunumlarıyla da ön plana çıkıyor. Yukarıdaki bir tabak(tek kişilik) yaklaşık olarak 2000 TL tutuyor. Yukarıda bahsettiğimiz gibi içkiler ve yanındaki ek lezzetler, başlangıçtaki çorbalar hariç. Restoranın ödüllü şefi Kunio Tokuoka ise yaptığı bir röportajda "Yediğiniz yemek, ödediğiniz her kuruşa değecek" demiş.

Romantik mi romantik: Restaurant Le Meurice, Paris

Haydi biraz da romantizm şehri parise gidelim Le Meurice adındaki bu restoranda 4-5 kişilik bir aile yemeği yediğinizde ciddi anlamda bir servet ödemeniz gerekiyor. Yukarıda gördüğünüz deniz mahsulleri ile servis edilen tabağın fiyatı tam olarak 1600 TL.

Babadan kızına miras: Maison Pic, Fransa

Miras dedik çünkü restoranda bir kişinin vereceği ortalama bir hesap yaklaşık olarak 1335 TL. Restoranın sahibi ve kurucusu Jacques Pic mutfağı kızı Sophie'ye devretmiş.

Sadece rezervasyon iptali 600 TL: Masa, ABD

Amerika'da bulunan Masa adındaki restoranın sadece "Ben gelemiyorum" deme ücreti bile 600 TL arkadaşlar. Gerisini siz düşünün. Düşünemediniz biliyoruz birazcık yardımcı olalım, sadece yukarıdaki sushi tabağının fiyatı 1200 TL.

Biftekleriyle ünlü: Aragawa, Japonya

Japonya'nın Tokyo şehrinde bulunan Aragawa restoranının en ama en ünlü özelliği ise biftekleri. Servise sunulan biftekler, 28 ayda doğal ortamlarda büyütülen Sanda ineklerinin etlerinden oluşuyor. Bu da bir kişinin ortalama 1110 TL ödemesi anlamına geliyor.

Gerçekten de denizin altında: Ithaa, Maldivler

Maldivler'de bulunan Ithaa adındaki bu restoran gerçekten de denizin altındaki bir kapsülden oluşuyor. Balıklar ve suyun mavisi sizi yanıltmasın kendisi bir akvaryumun içinde değil, denizin içinde. Bir kişi ise ortalama 960 TL ödüyor. Kısacık bir not: Bu ücrete vergiler dahil edilmemiş.

Soğuklara aldırış etmezsiniz: Hotel de Ville, İsviçre

Aynı zamanda bir otel olan Hotel de Ville restoran tarafıyla da hizmet vermekte. Michelin'den 3 yıldız alan bu restoranda tek kişilik bir yemeğin fiyatı yaklaşık olarak 950 TL'yi buluyor.

Tam bir profesyonel: Alain Ducasse, İngiltere

hospitalitynet

hospitalitynet

Alain Ducasse adındaki şefin kendi ismini verdiği bu restoran tasarımı ile kelimenin tam anlamı ile büyülüyor. Bir kişinin yaklaşık 800 TL ödediği restoran menüsü bizzat Alain Ducasse'nin elinden çıkıyor. Bunlara içki, içecek, tatlı, başlangıçlar da eklendiğinde tahmin edebilirsiniz artık.

Afiyet olsun!Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?