Bir Varmış Bir Tokmuş... Masallara Konu Olan 7 Sihirli Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Masalların hepimizin hayatında çok büyük bir yeri vardır. Yalan söylememeyi de ondan öğrendik, komşuların bahçesinden sebze meyve çalmamayı da, yabancılara asla ama asla güvenmemeyi de.

O zamanlar dinlerken bize gayet mantıklı ve olağan durumlar geliyordu lakin, şu an düşününce sırf komşunun bahçesindeki maruldan yedi diye bahçe sahibini cadının evin kızını kapatıp kuleye hapsetmesi çok saçma yahu!

O zaman bir varmış bir yokmuşla başlayan -ama bize göre tokmuş olması gereken- masallara değinelim. Neler yemiş bu kahramanlar masallarda.

En bilinenle başlayalım: Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler - Zehirli elma

Kötü kalpli cadı aynanın karşısına geçip de "Ayna ayna söyle bana var mı bu dünyada benden daha güzeli?" diye sormasıyla olaylar karışır. Hayır bizim anlamadığımız dünya üzerindeki herkesin o cadıdan güzel olma gibi bir gerçek varken neden kabak Pamuk'un başına patlıyor!? Neyse, aynanın verdiği cevap üzerine cadı gider ve Pamuk Prenses'i elmayla zehirler.

İki kardeşin acıklı hikayesi: Hansel ile Gratel - Şekerden ev

Yine bir masal yine bir cadı. Hansel ve Gratel adlı iki kardeşin acıklı hikayesini anlatıyor bu masal da. Ailesi fakir olduğu için bunlara bakamıyor ve ormanda bırakıp kaçmak istiyorlar. Bir iki denemeden sonra başarılı olan aile çocukları ormanın ortasında bırakıp kaçıyorlar ve masal bu ya şekerden yapılmış bir ev görüyorlar hemen yemeye başlıyorlar. Tabii o evde bir numara var, cadının teki çocukları avlamak için evini bir büyüyle şekerden yapmış. Gerisini zaten biliyorsunuz.

Ispanak sevdirdi: Temel Reis - Ispanak

Çizgi film olarak tanısak da her şeyden önce bir masal olarak başlamıştır bu hikaye. Her şeyi ama her şeyi geçtik şu an aklımızdaki tek soru Popeye neden Temel Reis olarak çevrilmiştir. Neden Saffet Reis değil. Bunu herkes şu yaşında sorguluyordur eminiz. Neyse, konumuza dönecek olursak Temel Reis, sevgilisi Safinaz'ı Kaba Sakal'dan korumak için sürekli bir savaş içindedir ve gücünün en tükendiği anda göğsünden çıkardığı bir konserve ıspanak sayesinde kasları şişer ve Kaba Sakal'ı her defasında yenerdi.

Bu arada küçük bir bilgi de verelim: Popeye (Temel Reis) Amerika'da gösterime girdiği 1931 yılında, ülkedeki ıspanak tüketimini %33 oranında artmıştır.

Devler diyarında: Jack ve Sihirli Fasulye Sırığı - Fasulye

Hatırladığınız üzere altın yumurtlayan tavuk hikayesi de buradan çıkmıştır. Jack, babası öldükten sonra annesiyle bir başına kalmıştır. Oldukça fakir olan Jack, ellerinde kalan tek ineği satmak için pazara gider ve yaşlı bir kadınla karşılaşır kadın Jack'e inek karşılığında 3 tane sihirli fasulye tohumu verir. Ondan sonrası zaten malum devler mevler.

Cinderella diye de bilinir: Külkedisi - Balkabağı

Külkedisi hikayesini bilmeyeniniz yoktur ancak kısacık hatırlatalım. Külkedisi annesi öldükten sonra babasının başka bir kadınla evlenmesiyle zor günler geçirmeye başlar. O ünlü baloya gitmek için de fareler ata dönüşürken balkabağı da muhteşem bir at arabası olur.

En şaşırdığınız olabilir: Rapunzel - Marul

Rapunzel masalını da diğer tüm masallar gibi yalayıp yutmuşuzdur zamanında, ancak atladığımız en önemli detay bu masalda kuleye hapsedilen Rapunzel'in o kuleye götürülmesindeki asıl neden. Hemen anlatalım.

Rapunzel'in annesi hamileyken komşusunun bahçesindeki marullara aşerir (bazı masallarda turp, kabak hatta ve hatta çan çiceği de geçiyor ama çoğunluk marul yönünde) ve bahçedeki marullardan yer. Ancak o yediği marul lanetli bir marulmuş ve bir cadıya aitmiş. Kadın günden güne hasta olmaya başlamış bunun üzerine cadı da bu lanetin geçmesi için ancak doğacak kız çocuğunu alması gerektiğini söylemiş ve kız doğar doğmaz onu alıp ailesi bulmasın diye bir kuleye kapatmış.

Büyükannenin başına gelenler: Kırmızı Başıklı Kız - Piknik sepeti

ytimg

ytimg

Kırmızı başlıklı kız büyükannesine, annesinin yaptığı meyve ve yemeklerle dolu sepeti götürmek için yola koyulur ancak hain kurt bunu öğrenerek kırmızı başlıklı kızdan önce eve varır ve büyükanneyi yutar. Daha sonra onun kıyafetlerini giyererek kızı kandırmaya çalışır. Gerisi malumunuz.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?