Bilimsel Yolla Açıklayalım: Pizza Eşit Bir Şekilde Nasıl Dilimlenir?

yemek.com
Neşe Gülmez
Portobello mantarının mutlulukla bir ilgisi olmalı.
Neşe Gülmez
21763 takipçi413 içerik

Sıkça Yenen Konular

Öznur Doğan
Ocak 21, 2015
Öznur Doğan
Ocak 14, 2015
Pepsi BadgeAdvertisement
Pepsi
Şubat 9
Öznur Doğan
Mart 6, 2015

Bir öğrenci evinde, yurtta ya da cumartesi gecesi evde film izleme seansı yapıyorsunuz. Acıktınız. Ortalama her insanın aklına gelen şeylerden biri sizin de aklınıza geldi: Pizza söylediniz. O noktadan sonra bütün kaderiniz pizzayı yapan ustanın parmaklarının ucunda. Dilimleri ne kadar eşit kesecek, eşit kesemediklerinden ne kadarı senin payına düşecek, bu payına düşen eşit kesilmeyenlerden ne kadarı büyük olacak da sen doyacaksın? Bunlar hep muamma.

Ya hep küçük dilimler size gelir de aç kalırsanız?

İşte bu yüzden matematik var, işte bu yüzden bilim var. Yeri geldiğinde pizzayı bile mutlak eşit parçalara bölebiliyor. Ama o kısma geçmeden önce bir edebiyata bakalım.

Aşağıdaki videoda, hiçbir arkadaşınıza çaktırmadan daha fazla pizza yemenin yöntemi var. Onu da bir izleyin bence. Adı üstünde: Pizza Çakallığı.

Şimdi sıra yukarıdaki videoyu sonuna kadar izleyen bencillere güzel bir ders vermede.

Liverpool Üniversitesi matematikçilerinin çalışmalarına göre pizzayı eşit bir şekilde dilimlemek mümkün. İlk olarak yapmanız gereken diyagonal biçimde pizzayı 6 eşit dilime bölmek. Ardından böldüğünüz bu dilimlerin kenar tarafıyla aynı olacak biçimde ortasından bir kez daha ikiye bölüyorsunuz. Elinizde 12 dilim pizza var. Şu ana kadar yaptığınız dünyanın en kolay işi falan. Asıl macera buradan sonra başlıyor.

esit-sekilde-pizza-kesmek-1

esit-sekilde-pizza-kesmek-2

Öyle ki işin zorluğu sözelciler anlamaz, sayısalcılar anlatamaz kıvamına geliyor. Dilimlerden her birini sol üst köşesinden, sağ alt köşesine kadar kesiyorsunuz. Elinizde rüzgar gülü gibi bir şey oluyor. Ardından bu kestiğiniz dilimlerin yarısını kesiyorsunuz. Sonra görsellerde gördüğünüz üzere film kopuyor. Ortaya aşağıda gördüğünüz gibi bir şey çıkıyor. İnsanın yiyesi gelmiyor.

esit-sekilde-pizza-kesmek-3

Bize de bu hikayeden şöyle bir ders çıkarmak kalıyor: Gerekirse bir pizza daha söyleyin arkadaşlar. Tünelin ucu çok zor bir yere çıktı. "Ya o kadar pizza da fazla olur" derseniz gerekli bilgiler şurada: Akşamdan kalma soğuk pizza nasıl ısıtılır?

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?