En Titiz İnsanın Bile Zaman Zaman Evde Temizlemeyi Unuttuğu 10 Kirli Nokta

Favorilerime
Ekle

Her gün elektrikli süpürgesini çalıştırıyor, evi güzelce temizliyor, köşe bucak toz alıyor, özellikle mutfağın hijyenine azami özen gösteriyorsunuz. Ancak tüm bu titizliğinize ve dikkatinize rağmen temizlik yaparken atladığınız, unuttuğunuz, temizlemeniz gerektiğini fark etmediğiniz noktalar olduğunu söylesek?

Bu noktalar belki size küçük ve önemsiz gözükebilirler ancak ne kadar bakteri biriktirdiklerini bir bilseniz... Öyleyse elimize toz bezini, temizlik malzemelerini almadan önce bunları bir kez daha hatırlamakta fayda var.

Sabah kahveniz zehir olmasın: Kahve makinesi

consumerreports

Mutfağın en sabit üyelerinden kahve makinesinin varlığını sadece canımız kahve çektiğinde hatırlıyoruz. Ancak sabah kahvenizi gönül rahatlığıyla içmek istiyorsanız onu da zaman zaman temizlemeli, içine, kenarına, girintilerine saklanan bakterilerden onu arındırmalısınız. Her kahve makinesi markası ve modelinin temizliği farklı olduğu için önce kullanım kılavuzunu okumanızı öneririz.

Çöpü dışarı çıkarmakla işiniz bitmiyor: Çöp kutusu

helpling

Çöp kutusunu düzenli olarak boşaltıyor, çöpü her gün atıyor olabilirsiniz ancak işler bununla da bitmiyor. Bakteriler çöp kutusunun çeşitli noktalarında yaşamaya devam edecek ve kötü kokular mutfağınızı kaplayacaktır. Bunu engellemenin yolu sık sık çöp kutusunu temizlemeye de vakit ayırmak. Temizlik için örneğin kutunun içine çok amaçlı leke çıkartıcılardan sıkabilir ve kokuları uzaklaştırmak için dibine bir tutam karbonat dökebilirsiniz.

En fazla bakteri onlarda: Elektrik düğmeleri

Gün içinde defalarca dokunduğumuz ancak temizlemeyi unuttuğumuz en önemli noktalardan biri elektrik düğmeleri. Hatta evin en kirli ve en fazla bakterinin yaşadığı yerler desek çok da yanlış olmaz. Bu yüzden her birini tek tek silip temizlemeli ve mikropların oradan elinize, elinizden farklı yerlere bulaşmasını engellemelisiniz.

Elektrik düğmeleriyle yarışır: Kapı kolları

huffingtonpost

Elektrik düğmeleri için dediğimiz her şey bunlar için de geçerli. Gün içinde evde en fazla dokunduğumuz, bakterileri oradan oraya taşımamıza neden olan kapı kollarını da mutlaka temizlemeye vakit ayırmalısınız.

Eve kir, toz değil hava girsin: Cam sineklikleri

cornerstaraluminium

Eğer evde cam sineklikleriniz varsa ve camları silerken onu silmeyi atlıyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz. Zira onda da en az camların kendisi kadar toz ve kir birikiyor, camı açtığınız anda ise tüm bunlar evin içine giriyor. Sabunlu suyla telleri silip bir fırça ile aralarda kalan bölgeleri ovalamanızda fayda var.

Tabakları temizliyor olabilir ama kendi kendini temizlemez: Bulaşık makinesi

mom4real

Başka eşyaları temizleyen bir şey nasıl olur da kendi kirli olabilir diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Tamam ona güvenip yemek yediğimiz tabakları koyuyoruz da maalesef yemek kalıntıları ve bakteriler bulaşık makinesini öyle kolay terk etmiyor, rafların arasına saklanarak sizden kurtulduğunu sanıyor.

Bunu önlemenin en kolay yolu ise ayda en az bir kez bulaşık makinesini deterjan koymadan en yüksek seviyede çalıştırmak ve sonrasında içine su ve sirke karışımını püskürtmek. Bu kadar basit.

Daha detaylı temizlik yöntemleri için şu içeriğimize bakabilirsiniz: 7 Adımda En Etkili Şekilde Bulaşık Makinesi Temizleme

Evet o da kirli: Çamaşır makinesi

remodelista

Bulaşık makinesinde olan durumların aynısı çamaşır makinesi için de geçerli. Hele ki çamaşır makinesinden garip kokular geldiğini duyarsanız onun temizlenme zamanının çoktan geldiğini anlayabilirsiniz.

Unutmayın çamaşır makinesinin içi temiz değilse çamaşırlarınız da yeterince temizlenmeyecektir. Limon tuzu veya sirkeyi çamaşır makinenizin deterjan gözüne koyup en yüksek seviyede çalıştırmak bunun için en hızlı ve kolay çözüm olabilir.

Toz, kir, bakterinin en sevdiği yerler: Mutfaktaki beyaz eşyaların altı

youtube

Mutfağınızdaki fırın, buzdolabı, bulaşık makinesi gibi beyaz eşyaların alt kısımları da evin en fazla bakteri ve kir depolayan bölümü. Görmediğiniz için temiz farz ettiğiniz ve temizlemeyi unutmadığınız bu noktalara da mutfak temizliğinde yer vermelisiniz. Zira buralarda biriken toz ve kirin onların ömrünü kısalttığını da unutmamalısınız.

Çok tehlikeli: Tuvaletin arkası

happilyoccupiedhomebodies

Tuvaletin dışını ve içini sık sık temizlediğinizden çok eminiz. Ancak tuvaletin arka kısmı da en az bu bölgeler kadar hijyen düşmanı. Burada saç, kir, tozlar birikiyor ve uzun süre temizlemediğiniz takdirde sağlığınızı tehdit eder duruma gelebiliyor.

Diş sağlığınız da güvende değil: Diş fırçalığı

brit.co

Genelde lavabo rafında ya da banyo dolaplarında olduğu için gözden kaçırdığımız diş dırçalığı da aslında çok fazla bakteri barındırıyor. Bu durum da dolayısıyla o bakterilerin diş fırçanıza bulaşmasına sebep olup diş sağlığınıza zarar verebiliyor. Aman diyelim.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?