Aslında Çok Kolay: 7 Adımda En Etkili Şekilde Bulaşık Makinesi Temizleme

http://en.wikipedia.org/wiki/Dishwasher | wikipedia - anne mutfak alışkanlıkları
Öznur Doğan
Öznur Doğan
305 takipçi391 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Şubat 25
Cemre Özgüzel
Nisan 8
YENİ
Vestel
Nisan 12
YENİ
Yemek.com
Nisan 16

Temizliğe bir kez girince çıkarmıyoruz, farkındayız. Ancak zannettiğimiz kadar saatlerimizi alan bir şey olmamasını için elimizde geleni yapabiliriz.

Sizin için daha önce hem mutfağı hem buzdolabını temizlemiş, hem de mutfak dolaplarını düzenlemiştik. Şimdi sıra geldi evinizin emektarı, bozulmaya ve kirlenmeye yatkın bulaşık makinesine.

Önemli olan başlamak, gerisi gelir. Bulaşık makinesi temizlemek bir süre sonra size çocuk oyuncağı gibi gelir.

Şimdiden ellerinize sağlık.

İlk adım: Bulaşık makinesindeki eşyaların çıkarılması ve ilk temizlik

Bulaşık makineniz henüz yıkama işleminden çıktıysa doğrudan rafları çıkarın. Eğer içinde mutfak ürünleri varsa yıkayın ve boşalmasını sağlayın.

Temizleme işlemi bittikten sonra: Yarım kova suyun içine 2 bardak sirke koyun ve temizleme suyunuzu hazır edin.

İkinci adım: Temizleme kollarının temizlenmesi

İşi temizlemek olan bir cihazı temizliyor olmak biraz garip kaçsa da makinenin su fışkırtan ve dönen kollarının temiz olup olmadığını kontrol edin.

Bir kürdan yardımıyla su çıkış deliklerinin temiz olup olmadığına bakın. Eğer kir varsa bu bölgelerdeki kirleri çıkarın.

Üçüncü adım: Bulaşık makinesinin tabanının ve kapağının temizlenmesi

Belki de en çok kire rastlayacağınız bölgedesiniz. Genellikle kapağın altına su gitmez ve bu bölge daha kirli olur. Bu yüzden kapağı farklı konumlara getirerek hazırladığınız sirke ve su karışımıyla o bölgeleri temizleyin.

Ardından bulaşık makinesinin kollarının bağlı olduğu düzeneği (eğer çıkartabiliyorsanız) çıkarıp temizleyin. Bu bölge teknik bilgi gerektiren bir bölgedir. Eğer söktüğünüz bölümü tekrar takamayacaksanız bir bilene danışın

Dördüncü adım: Bulaşık makinesinin lastiklerinin temizlenmesi

Buzdolabı temizliğinde olduğu gibi bulaşık makinesi temizliğinde de lastikler çok önemli.

Bu bölgeyi temizlemek için: Bir diş fırçasını ıslatın. Üzerine bir çay kaşığı karbonat dökün. Karbonatlı fırçanızla tüm lastikleri iyice fırçalayın. Gerektiğinde bu işlemi tekrarlayın.

Beşinci adım: Çatal kaşıklığın temizlenmesi

Kareli yapısıyla kir tutan bir diğer nokta da çatal ve kaşıkların yerleştirildiği bölümdür.

Bu bölümü temizlemek için: Yarım tencere su kaynatın, içine 1 yemek kaşığı karbonat atın. Ardından çatal kaşıklığı bu suyun içinde bir yarım saat kadar bırakın. Çıkardığınızda bulaşık deterjanı ve sünger yardımıyla temizleyin.

Altıncı adım: Makinenin içinin temizlenmesi

Detayları geçip en büyük noktaya geldiğinizde yapmanız gereken şey çok basit. 2 su bardağı sirkeyi bulaşık makineninizin dibine doğru dökün. Ardından makinenizi ekonomi modunda, en kısa sürede yıkamaya bırakın. Böylece makinenin içinin temizlenmesi ve parlamasını sağlamış olacaksınız.

Son adım: Bulaşık makinesinin dışının temizlenmesi

happymoneysaver

happymoneysaver

İçi temizlenen makineden sonra dışını temizlemeye geçebilirsiniz. Bu noktada yapmanız gereken şey çok basit.

Yarım kova suyun içine yarım su bardağı limon suyu ekleyin. Ardından yumuşak bir bez yardımıyla dışını iyice silin. Tırtıklı bölümleri ise bir kürdan yardımıyla temizleyin ve kapağı tekrar silin. Son olarak yalnızca suyla ıslattığınız ve iyice sıktığınız bezle kapağı silin.

Ellerinize sağlık.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?