Erkeklerden "Cinsiyet Vergisi" Adı Altında Daha Fazla Ücret Alan Vegan Kafe

yemek.com
Zeynep Çetin
Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlendiririm.
Zeynep Çetin
253996 takipçi2058 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Ekim 18, 2016
Zeynep Çetin
Ekim 5, 2018
YENİ
5
Sütaş
Eylül 25
15 dakika
Öznur Doğan
Eylül 17, 2014

Birazdan görüp görebileceğiniz en ilginç kafelerden biriyle tanışacaksanız. Kendisi, vegan ürünlerin satıldığı, pek sağlıklı, pek şık bir kafe.

Ama onu özel yapan sadece bu değil elbette.

Bu kafede aynı ürünler için erkek müşteriler, kadın müşterilerden çok daha fazla ücret ödüyor. Sebebiyse "erkek" olmaları.

Nasıl mı?

Buyurun hemen anlatalım.

Bu kafede aynı ürün ve hizmet için erkekler, kadınlardan daha fazla ücret ödüyor

Avustralya'nın Melbourne şehrinde hizmet veren vegan bir kafe: Handsome Her. Vegan ürünlerden oluşan menüsüyle müşterilerini ağırlayan bu kafenin oldukça basit ama bir o kadar da dikkat çekici ve iddialı kuralları var. Birinci kural kadınların oturma konusunda önceliğe sahip olması.

İkinci ve neredeyse tüm dünyanın konuştuğu kuralsa şu: Erkekler kadınlardan %18 oranında daha fazla ücret ödeyecekler. Evet, hem de aynı hizmet ve aynı ürünler için.

Kadın-erkek eşitsizliğinin neredeyse tüm dünyada tartışıldığı şu zamanlarda yaptıkları bu hareketle bir anda dikkat çeken bu kafe işletmecileri, cinsiyet gözetilerek yapılan maaş ayrımına da karşı tahmin edebileceğiniz gibi.

Toplumsal hayatta kadınların bir şekilde erkeklerden geri planda tutulmaları ve iş hayatında "eşit" şartlardayken bile erkekle aynı maaşı alamamaları gibi durumlara tepki göstermek için yaptıkları bu uygulamayla ses getiren kafe, sosyal medyada da en çok konuşulan konulardan biri haline geldi.

Kadın ve erkek arasındaki eşitsizliğe dikkat çekmek için başlatılan bu uygulamaya birçok erkek de destek veriyor

Erkeklerden "cinsiyet vergisi" ya da diğer bir adıyla "erkek olma vergisi" alan kafenin işletmecisi, bugüne dek bu uygulamaya karşı çıkan ya da fazla ücreti vermek istemeyen kimsenin olmadığını, hatta aksine, sırf bu yüzden birçok erkeğin çok uzak yerlerden kafelerini ziyaret ettiklerini söylüyor ve ekliyor.

"İnsanlar bu fazla bedeli ödemekten hoşlanmıyorsa ya da erkekler bunu ödemek istemiyorsa, onları kapıdan dışarı atmıyoruz tabii ki. Biz yalnızca onlara iyi bir şeyler yapabilmeleri için fırsat sunuyoruz."

Kafenin elde ettiği bu "ekstra" gelirlerse yine kadın ve çocuklara yardım için harcanıyor

facebook

facebook

Bu sıra dışı kafenin işletmecileri, erkek müşterilerinden elde ettiği bu "fazla" gelirin tamamını yardıma ihtiyacı olan kadın ve çocuklara bağışta bulunarak harcıyor. Bu da yaptıkları sıra dışı ve dikkat çeken bu uygulamanın aslında düşünülenden çok daha anlamlı bir hale gelmesini sağlıyor.

Elbette herkes böyle düşünmüyor.

Kafenin bu denli ünlü olmasının ardından sosyal medyadan çeşitli tepkiler gelmeye devam ediyor. Kafenin bu uygulamasını çok beğendiğini, dikkat çekmede gerçekten başarılı olduğunu düşünenler kadar bunun tersini savunanlar da var.

Bazılarına göre bu kafe işletmecilerinin yaptıkları, aslında tam olarak söylediklerine ters düşmekten ibaret. Erkek ve kadının eşit olması gerektiğini söylerken böyle bir ayrımcılığa gidilmesi ve kafede kadınlara hemen her anlamda öncelik tanınıyor olması da eleştirilen noktalardan.

Peki, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: nzherald

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?